Rusko se pokusí zamezit schválení obranné dohody s USA, naznačil Koudelka

Rusové se pokusí zabránit schválení obranné smlouvy mezi Českem a USA, naznačil ředitel BIS Michal Koudelka na pondělní konferenci v Poslanecké sněmovně. Zpravodajské aktivity moskevského režimu považuje za rizikovější než čínské. 

Koudelka cítí potřebu rozlišovat v diskuzi ohledně obranné dohody mezi demokratickou politickou debatou a proruskými dezinformačními útoky. "Dá se předpokládat, že Rusové budou využívat všech svých prostředků, aby schválení smlouvy zabránili," prohlásil ředitel civilní kontrarozvědky. 

Ředitel BIS uvedl, že se ruským zpravodajským službám v poslední době zkomplikovalo působení v Česku. Upozornil však, že stále mohou monitorovat telefonickou komunikaci. "Mají k tomu dostatečné technické prostředky umístěné v objektech zastupitelského úřadu Ruské federace v Praze," upozornil. 

Koudelka také hovořil o dopadu dezinformací, které se například snaží rozbít jednotu NATO a snížit důvěru v instituce, zvolené politiky a stát.

Související

Petr Pavel

Pavel jmenoval šéfa BIS Koudelku brigádním generálem, povýšil i Řehku

Prezident Petr Pavel jmenoval na Pražském hradě u příležitosti státního svátku Dne vítězství vojáky z povolání a příslušníky bezpečnostních sborů do generálských hodností. Karla Řehku, náčelníka Generálního štábu Armády České republiky, jmenoval do hodnosti generálporučíka, a Michala Koudelku, ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS), do hodnosti brigádního generála.
Michal Koudelka

Vláda navrhla Pavlovi, aby jmenoval Koudelku generálem. Povýšit má i Řehka

Ředitel Bezpečnostní informační služby (BIS) Michal Koudelka by se měl v květnu dočkat povýšení do generálské hodnosti. Vláda dnes schválila návrh, aby ho prezident Petr Pavel jmenoval do hodnosti brigádního generála, řekl novinářům po zasedání ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Obdobnému návrhu kabinetu v minulosti sedmkrát nevyhověl bývalý prezident Miloš Zeman, jeho nástupce Pavel v pondělí zopakoval, že Koudelku jmenuje.

Více souvisejících

Michal Koudelka (BIS) Poslanecká sněmovna Rusko dezinformace BIS

Aktuálně se děje

před 7 minutami

těžba ropy, ilustrační fotografie

Ruský zákaz vývozu nafty nebude trvat dlouho. Rusko nemá, kde ji skladovat a vypnutí rafinérií by se mu vymstilo

Světové trhy zatím na čtvrteční ruský zákaz vývozu motorové nafty reagují bez výraznějšího vzrušení. Cena velkoobchodně prodávané nafty na komoditní burze v Rotterdamu, určující i pro ceny v Česku, včera oproti včerejšku poklesla. Před zhruba týdnem přesahovala její cena úroveň 1030 dolarů za tunu, včera činila přibližně 986 dolarů za tunu. Sdělil ekonom Lukáš Kovanda.

před 27 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

Aktualizováno včera

včera

Giorgio Napolitano

Zemřel bývalý italský prezident Napolitano, bylo mu 98 let

Ve věku 98 let zemřel někdejší italský prezident Giorgio Napolitano, který bývá řazen mezi nejrespektovanější politické osobnosti v zemi. Napolitano naposledy vydechl na jedné z římských klinik, jeho zdravotní stav byl už nějaký čas kritický. 

včera

Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská

Před 215 lety zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská, nejkrásnější dcera Marie Terezie

Dne 22. září 1808, tedy před 215 lety, zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská. Ta byla již jako malé děvčátko velice hezká a později se o ní hovořilo jako o nejkrásnější dceři Marie Terezie. Svou krásu ráda využívala, často koketovala s muži u rakouského dvora a právě svým vzhledem se snažila upoutat pozornost budoucího vlivného ženicha. Brzy se však na vlastní kůži přesvědčila, že krása je pomíjivá. Onemocněla totiž neštovicemi, které její půvabný obličej trvale znetvořily.

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

První dvě trenérské změny ve fotbalové lize. V Hradci nahrazuje Webera Kotal, v Karviné skončil Hejdušek

Po posledním víkendu hned dva účastníci tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže sáhli ke změnám na trenérských postech. Poté, co Hradec Králové prohrál 1:5 s Mladou Boleslaví, se Východočeši rozhodli k ukončení spolupráce s koučem Jozefem Weberem. Toho nahradí sedmdesátiletý stratég Václav Kotal, dosavadní šéftrenér druholigového Žižkova. Nového trenéra bude hledat i trápící se nováček z Karviné, kde tak skončil Tomáš Hejdušek a kterého prozatímně zastoupí jeho dosavadní asistenti.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ukrajinská vojska prolomila poslední linii obrany. Ruskou okupační armádu trhají napůl

Americký Institut pro studium války (ISW) tvrdí, že ukrajinská obrněná vozidla operují za poslední linií ruské obranné vrstvy v západní části Záporožské oblasti. Podle ISW ukrajinské ozbrojené síly prorážejí tuto obrannou linii, nelze ale potvrdit, zda ji zcela prolomili. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy