Senát chce uzákonit možnost odchodu do předčasného důchodu bez krácení penze nejen pro zdravotnické záchranáře, ale i pro podnikové hasiče. Důchodovou novelu, která předčasný důchod pro záchranáře zavádí, proto dnes vrátil Sněmovně s příslušným pozměňovacím návrhem. Sněmovna by ji mohla posoudit ještě na své prosincové schůzi. Jde o novelu, která má také snížit penze vybraným prominentům někdejšího komunistického režimu.
Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) zaujal k pozměňovacímu návrhu neutrální postoj, varoval ale před tím, že zákon nezačne platit včas.
Autor pozměňovacího návrhu, předseda senátorského klubu ODS a TOP 09 Zdeněk Nytra, zdůvodnil rozšíření o členy hasičského záchranného sboru podniků kvůli tomu, že na rozdíl od republikových hasičů a policistů nemají nárok na rentu a výsluhový příspěvek. Rozšíření by se podle Nytry týkalo například hasičů Českých drah nebo chemiček, využít by jej mohlo řádově 50 až 70 lidí ročně. Nytra svůj návrh prosadil v senátním ústavně-právním výboru a o jeho usnesení pak senátoři hlasovali.
Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) senátorům řekl, že tento princip podporuje. Při hlasování vyjádřil neutrální stanovisko. Vyslovil však obavu z případného zpoždění legislativního procesu v případě, že by se prezident Miloš Zeman rozhodl zákon vetovat. Hrozilo by, že nevstoupí v účinnost k 1. lednu. To by pak způsobilo, že by Česká správa sociálního zabezpečení nebyla schopna řešit například výplatu výchovného. Senátory ujišťoval, že pokud by dnes Nytrův návrh neprošel, dopracuje ho v následné novelizaci zákona v příštím roce.
Nytra obavy ze zpoždění odmítl. Poukázal na to, že Sněmovna se sejde na další schůzi již 13. prosince. Na základě svých informací z poslaneckého klubu ANO nemá obavy, že by se v tento den nepodařilo novelu projednat na plénu Sněmovny.
Novela má zajistit, že zdravotničtí záchranáři budou moci odcházet od příštího roku předčasně do důchodu bez penalizace. Jejich zaměstnavatelům se ale zvýší penzijní odvody. Novela napravuje nepoužitelnou úpravu předchozích záchranářských penzí. Dřívější penzi bez krácení částky nyní mají jen horníci z hlubinných dolů.
Nárok na dřívější důchod bez jeho krácení budou mít podle novely členové výjezdových skupin a operátoři středisek zdravotnické záchranné služby a také záchranáři horské služby. Jde zhruba o 6500 pracovníků. Vláda to zdůvodnila tím, že jsou vystaveni skoro stále stresu a část z nich i fyzické zátěži. Po odpracování 4400 směn, tedy zhruba 20 let, by tito pracovníci mohli podle návrhu chodit na odpočinek o dva a půl roku dříve. Za každých dalších 74 směn by přibyl ještě měsíc až do hraničních pěti let. Plný nárok by tak vznikl zhruba po 30 letech práce.
Zaměstnavatelům by se u záchranářů s právem na předčasný důchod podle vládní novely zvedla do roku 2026 postupně sazba důchodových odvodů z nynějších 21,5 procenta na 26,5 procenta. Příští rok by odváděli 23,5 procenta.
Novela má rozšířit nárok na příspěvek 500 korun k důchodu za vychované dítě. Takzvané výchovné bude stát vyplácet od ledna. Příspěvek za vychované dítě by měli od příštího roku dostávat i lidé, kteří vstoupili do starobní penze z invalidního důchodu, ale nesplnili podmínku pro potřebnou dobu pojištění. Novela zamezí krácení takzvaného výchovného při souběhu starobního důchodu s vdovským nebo vdoveckým důchodem.
Snížení důchodů by se mělo týkat tří tisícovek někdejších komunistických funkcionářů. Jejich penze by podle podkladů neklesly pod částku, do níž se naopak dorovnává důchod účastníkům odboje a odporu proti komunismu. Seznam osob by měl vypracovat Ústav pro studium totalitních režimů.
Související
Neříkejte mu, co má dělat. Fiala na kongresu ODS promluvil o své budoucnosti
Pavel dostane návrhy na vyznamenání. Zapojili se poslanci i senátoři
Senát ČR , Poslanecká sněmovna , důchody
Aktuálně se děje
před 40 minutami
Trumpova propaganda jede na plné obrátky. Hegseth označil křehké příměří s Íránem za historické a drtivé vítězství
před 50 minutami
Odešla atletická legenda. Zemřel diskař Imrich Bugár
před 1 hodinou
Rutte se setkal s Trumpem. Odmítl říct, jestli USA chtějí vystoupit z NATO
před 2 hodinami
Počasí do konce týdne: Bude ještě mrznout, přidají se i deště
včera
Írán nepochopil, že Libanonu se příměří netýká, prohlásil Vance. Izrael by se ale podle něj mohl zklidnit
včera
Trump pohrozil uvalením padesátiprocentních cel na zemi, která bude dodávat zbraně Íránu
včera
Pojedu v čele české delegace na summit NATO, oznámil Pavel
včera
Írán opět zavřel Hormuzský průliv, tentokrát kvůli Libanonu. Ten ale nebyl součástí dohody, varuje Trump
včera
Předvolební průzkumy v Maďarsku: Očekává se historický zlom a drtivé vítězství opozice
včera
Evropa se hádá kvůli Orbánovi. Kreml se pustil do EU, Německo argumentuje Vancem
včera
Írán prosil o příměří, zastaví obohacování uranu. Chameneí je po útocích znetvořený, prohlásil Hegseth
včera
Co znamená dohoda s Íránem pro USA? Trumpovi poskytla únikovou cestu
včera
Moment úlevy pro celý svět. Starmer vyrazil do Perského zálivu projednat další kroky příměří
včera
Doručoval jsem miliony dolarů. Slavný kulturista popsal, jak ruské podsvětí sponzorovalo Orbána
včera
Vance kope v Maďarsku do všeho a všech. Opřel se do Bruselu, zkritizoval Británii i Zelenského
včera
Příměří zahrnuje i Libanon, tvrdí Pákistán. Na ten se nevztahuje, míní izraelská armáda a pokračuje v útocích
včera
Jak se Magyar katapultoval z pozice řadového úředníka do čela opozice?
včera
Desetibodový mírový plán zveřejněn: Co požaduje Írán od USA?
včera
V Česku začaly platit maximální ceny pohonných hmot
včera
Trump našel únikovou cestu z patové situace. Vsadil na chladný rozum
Nakonec se zdá, že alespoň pro tuto chvíli zvítězil chladný rozum. Prezident Donald Trump prostřednictvím své sociální sítě oznámil, že Spojené státy a Írán se výrazně přiblížily k uzavření definitivní mírové dohody. V souvislosti s tímto pokrokem šéf Bílého domu souhlasil se čtrnáctidenním příměřím, které má poskytnout prostor pro další vyjednávání.
Zdroj: Libor Novák