Síkela: Česko bude v EU dál prosazovat své zájmy

Česká republika se nyní v EU přesune z pozice nezávislého moderátora do role velmi aktivní země, která bude prosazovat své zájmy. Novinářům to dnes řekl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN). Chce se vrátit například k jednáním o postavení jaderné energetiky, chce také dokončit některé rozjednané smlouvy. Uplynulé předsednictví ČR v Radě EU Síkela zhodnotil i přes kritiku opozice jako úspěšné.

"Nechceme si nechat vzít ten leadership a tu zodpovědnost, kterou jsme si na sebe vzali během předsednictví. Budeme hledat koalice a navazovat dohody se stejně smýšlejícími státy a při tom prosazovat naše zájmy," řekl Síkela k prioritám ČR při jednáních EU v dalších měsících.

Chce například opět otevřít jednání o taxonomii k nízkouhlíkovým zdrojům energie, zejména pak o nových technologiích v jaderné energetice nebo o výrobě vodíku z jádra. Kromě toho chce dál prosazovat další rozšiřování dohod s partnerskými státy mimo EU nebo naplňování a další rozvíjení dříve sjednaných smluv.

Síkela zároveň zhodnotil předsednictví Česka v Radě EU během druhé poloviny loňského roku jako úspěšné. Podle něj se nenaplnily katastrofické scénáře o nedostatku plynu, na čemž má Česko podle ministra lví podíl. Vyzdvihl především dohody o úsporách elektřiny a plynu, o společných nákupech plynu, dále pravidlech vzájemné solidarity v případě energetické krize nebo na krizovém mechanismu na zastropování cen plynu. Kromě energetiky Síkela připomněl také dohody o aktivitách k výrobě čipů v Evropě nebo rozšiřování obchodních dohod EU s třetími zeměmi.

Ministr zároveň odmítl opoziční kritiku dohody o emisních povolenkách. Podle něj se v této otázce podařilo dosáhnout všech cílů, které si vymezila už předchozí vláda Andreje Babiše (ANO). Podle bývalého ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (ANO) vláda nevyužila šanci při předsednictví něco změnit. Zkritizoval zejména dohodu unie na zpřísnění a rozšíření fungování trhu s emisními povolenkami. Systém obchodování s povolenkami se bude vztahovat i na vytápění a na silniční dopravu, neunikne mu ani námořní doprava. Unie zároveň zrychlí tempo, jakým firmy z různých odvětví budou muset snižovat škodlivé emise. Ekonomické dopady přechodu na čistší energetiku má spotřebitelům pomoci mírnit nově zřízený klimatický fond. "Domácnosti a rodiny budou platit za vytápění fosilními palivy a za to, že budou jezdit auty na spalovací motory," kritizoval Havlíček s tím, že to sice bude platit až od roku 2027, už nyní ale opatření bude mít z psychologických důvodů vliv na ceny energií.

Související

Jozef Síkela

Síkela: Česko se odkloní od uhlí do roku 2033

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela chce připravit do poloviny roku 2025 zákon, který by zajistil řízený odchod od uhlí v energetice do roku 2033. Tento plán oznámil v pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi. 

Více souvisejících

Jozef Síkela Česká republika EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Markéta Pekarová Adamová

Pekarová Adamová vyrazila do Pobaltí. Lotyšsko dá čtvrt miliardy na munici pro Ukrajinu

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) navštívila v rámci baltské cesty Lotyšsko. V Rize jednala s předsedkyní parlamentu Daigou Mieriņou o dalších způsobech podpory Ukrajiny a s premiérkou Evikou Siliņou o bezpečnostní i ekonomické spolupráci. Na místní vojenské základně navštívila také české vojáky pomáhající chránit východní křídlo NATO.

včera

včera

Pavel Novotný (ODS) na 29. kongresu strany

ODS rozhodne o osudu Pavla Novotného až po eurovolbách

Výkonná rada ODS bude v úterý 11. června rozhodovat o osudu starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného, jemuž kvůli některým vyjádřením hrozí vyloučení z vládní strany. Informovala o tom agentura ČTK. Rozhodnutí tak padne až po volbách do Evropského parlamentu. 

včera

Princ William se svou rodinou

Princ William obstál v těžké zkoušce. Spekulace jeho ženě na zdraví nepřidaly

Britskou monarchií v prvních měsících letošního roku otřásly diagnózy, které si vyslechli král Karel III. a princezna Kate. U obou členů královské rodiny byla odhalena rakovina. Oporou jim samozřejmě jsou nejbližší, důležitá je zejména role prince Williama. Následník trůnu se ale s atmosférou v Británii vyrovnával dost těžce. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Alexander De Croo

Moderátor po útoku na Fica vyzval k odstranění belgického premiéra

Belgický premiér Alexander De Croo podal ve čtvrtek stížnost na rozhlasového moderátora, který posluchače vyzýval k jeho "odstranění". Nejmenovaný moderátor, kterého vyšetřuje policie, se tak vyjádřil v souvislosti se středečním atentátem na slovenského premiéra Roberta Fica. 

včera

Rakušané se v Praze postarali o další senzaci, připsali si historické vítězství nad Finskem. Švédové překvapení nepřipustili

Dívat se na zápas hokejového MS v Česku, ve kterém hrají rakouští hokejisté, se hokejovým fanouškům vyplatí. Poté, co dokázali dostáhnout duel s Kanadou do prodloužení poté, co ve třetí třetině nastříleli pět branek, nyní zaskočili dalšího favorita turnaje a o Finy. Ti sice vedli 2:0, jenže vedení postupem času ztratili a co víc, v poslední vteřině dokázali zápas otočit zásluhou své životní trefy Benjamina Baumgartnera, který se postaral o rakouskou historickou výhru nad tímto severským soupeřem. To Švédové nadále jedou na vítězné vlně a po zdolání Kazachstánu 3:1 už se o nich může pomalu mluvit jako o čtvrtfinalistech.

Zdroj: David Holub

Další zprávy