Praha - Státní maturity se uskuteční už ve školním roce 2010/2011, na svém středečním zasedání o tom rozhodla vláda. V říjnu 2010 se uskuteční generální zkouška, ta bude stát 140 milionů korun, a na jaře 2011 první studenti odmaturují podle nových pravidel.
Ministerstvo školství věří, že státní maturita pozvedne kvalitu českého vzdělávání. Podle ministerstva se do čtyř let po spuštění státních maturit sníží počet studentů nastupujících do maturitních ročníků až o deset procent. Nový systém zkoušek by měl pozvednout kvalitu českého školství, protože ne všichni studenti mají předpoklady studovat na středních školách. Vyšší standard nastavený státní zkouškou by měl odradit studenty s nižšími schopnostmi. Školy, jejichž studenti nebudou dosahovat kvalitních výsledků, se mohou v budoucnu zrušit.
Státní maturita zavádí jednotné testy a bude se skládat z písemné i ústní části. V roce 2011 složí studenti povinně dvě státní zkoušky, z českého jazyka a z matematiky nebo z cizího jazyka. Další dvě nebo tři takzvané profilové zkoušky budou v gesci ředitelů škol. Žáci budou mít na výběr mezi jednodušší a složitější variantou.
O rok později budou muset středoškoláci složit už tři části státní zkoušky: z českého jazyka, z matematiky, nebo z cizího jazyka a z informatiky, nebo společenskovědního základu. Studenti si budou moci opět vybrat mezi dvěma úrovněmi zkoušky.
Státní maturity v minulosti kritizoval premiér Petr Nečas (ODS), prezident Václav Klaus o nich hovořil jako o "naprosté zbytečnosti". Proti jednotným maturitám protestovali rovněž někteří studenti.
Se zavedením státních maturit souhlasí Alfréd Dytrt, předseda Asociace ředitelů gymnázií ČR. "Státní maturity by měly být zcela určitě přijaty, je to důležitý projekt. Zákon je již z roku 2005 a s ním souvisí i neustále nastavovaná vyhláška. Pokud se 12 až 15 let připravovaly státní maturity, tak by celá mnohaletá příprava byla k ničemu," sdělil Mediafaxu s tím, že odložení či zrušení by nebyl dobrý krok.
Připomněl, že současný systém umožňuje škole nechat studenta odmaturovat, aby jeho neúspěch neodrazoval ostatní zájemce o studium. "Nemáme kvalitně dořešené celé ukončování studia. Úroveň maturitní zkoušky je pak celorepublikově rozkolísaná," poznamenal.
Školské odbory na státní zkoušku nemají jednotný názor. Jejich šéf František Dobšík uvedl, že sekce středních škol odborů sice tento typ maturity odmítla, na druhou stranu by podle něj měla být zavedená, protože do ní stát investoval příliš mnoho peněz. "Sbory jsou rozdělené, ale přihlásila se drtivá většina škol," řekl s tím, že také existovalo riziko ztráty příspěvku z EU v případě odvolání projektu. "Hraje se velmi nefér jak vůči kantorům, tak vůči studentům. Ten projekt mohl být spuštěný dávno, byla by to úspora mnoha milionů korun," uzavřel.
"My jsme přesvědčeni o tom, že princip garance státu za úroveň vzdělávání je dobrý. Vždy jsme ale měli výhrady k tomu, jakým způsobem a jak nákladně byla státní maturita připravována. To je důvod, proč je v Senátu návrh na odložení státních maturit. Měli bychom absolvovat generální zkoušku a pak přijmout efektivnější postupy," uvedla k rozhodnutí vlády 1. místopředsedkyně Senátu Alena Gajdůšková (ČSSD).
Zásadním odpůrcem státních maturit je ředitel gymnázia PORG Václav Klaus ml. "Já jsem dlouhodobým oponentem projektu státních maturit, a to i v médiích. Jediný pro mě přijatelný výsledek je, že se to celé zruší, a to včetně toho úřadu," zhodnotil pro Mediafax státní zkoušku. Projekt je podle jeho názoru špatný a nepřináší žádnou změnu k lepšímu. Spíše by se mělo přemýšlet o jiném nápadu, ve kterém by bylo zřejmé, jaké má a zda má přínosy. "Důležité také je, aby na něj byly peníze, ty teď ale nejsou," prohlásil.
V případě zrušení projektu státních maturit by však Česko muselo vrátit dotace z EU, která na něj přispívala. Na přípravu může resort využít až 405 milionů korun z evropských fondů do roku 2013. Státní maturita stála od roku 2000 více než 340 milionů korun. Celkové náklady by měly být každoročně 250 milionů korun.
17. prosince 2025 13:07
Ústavní soud zrušil oddělené termíny zápisů pro děti z Ukrajiny. Podle něj jsou diskriminační
Související
Letošní horší výsledky maturantů nerelativizujme. Ukazují na hlubší potíže
Upravená podoba maturit je konečná, dle Plagy přispěje k uplatnění absolventů
Aktuálně se děje
před 27 minutami
Obrana za miliardy. Polsko se opevňuje před Ruskem, staví dračí zuby i protidronové bariéry
před 1 hodinou
Rusko válkou ničí samo sebe. Chytilo se do své vlastní ekonomické pasti
před 2 hodinami
Období hlubokého otřesu a nejistoty. Rok 2025 se zapíše do dějin Evropské unie
před 4 hodinami
Revoluce ve válčení. USA podle expertů vytváří zbraně, které budou využívat umělou inteligenci
před 5 hodinami
Už nenadávají u mobilů. Hněv generace Z se v roce 2025 přetvořil a začal měnit svět
před 6 hodinami
Americká armáda provedla sérii leteckých úderů v Nigérii, útočila na Islámský stát
před 7 hodinami
Počasí: Meteorologové vydali varování před ledovkou. Část Česka zasáhne už dnes večer
před 8 hodinami
Rutte ostře odmítnul návrhy na vojenské odtržení Evropy od USA
před 9 hodinami
"Spojenectví jsme upevnili prolitou krví." Kim Čong-un zaslal Putinovi novoroční blahopřání
před 10 hodinami
Krvavé střety jsou u konce. Thajsko a Kambodža uzavřely dohodu o příměří
před 12 hodinami
Rusko podniklo masivní útok na Kyjev
před 13 hodinami
Počasí na Silvestra a Nový rok. Na hory může dorazit sněhová nadílka
včera
Obchody už budou otevřené až do Silvestra. Zákon je ovlivní zase za několik dní
včera
Fotbalová liga hlásí první zimní přestupy. Posily vítají Plzeň, Olomouc i Pardubice
včera
Zelenského a Trumpa čeká další jednání. Nejspíš ho stihnou do konce týdne
včera
Hřib bude mít jednoho vyzyvatele. Piráti si zvolí i místopředsedy
včera
Babiš odhalil, že mu volal americký prezident Trump
včera
Počasí jako v létě. Na Islandu zažili velmi neobvyklé Vánoce
včera
Za smrt Perryho nese vinu i druhý lékař. Za mříže ale nemusí
včera
Slovensko poprvé reagovalo na ruský zásah lodi v přístavu na Ukrajině
Slovenské úřady se poprvé vyjádřily k poškození lodi plující pod slovenskou vlajkou, kterou zasáhli Rusové při útoku na přístav v ukrajinské Oděse. Žádný diplomatický protest zatím do Moskvy nemíří. Bratislava pouze potvrdila, že se na plavidle nikomu nic nestalo.
Zdroj: Lucie Podzimková