Praha - Ve výchovném ústavu v Chrastavě na Liberecku kontrola zjistila porušování práv dětí a neadekvátní systém jejich hodnocení. Ředitelka Markéta Sochorová v úterý rezignovala. Ústav před konkurzem na nového ředitele povede speciální pedagožka a psychoterapeutka Soňa Cpinová, bývalá ředitelka Diagnostického ústavu pro mládež a Střediska výchovné péče v Brně. Na dnešní tiskové konferenci to oznámil náměstek ministryně školství pro vzdělávání Václav Pícl.
Pícl společně s odborníkem z praxe, ředitelem ústavu Klíčov Patrikem Matoušů, situaci v Chrastavě v polovině května prověřoval. Ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) ho tím pověřila v reakci na dubnové zjištění veřejného ochránce práv o nepřípustném jednání.
V ústavu byl zaveden velmi složitý systém hodnocení, v němž výrazně převažovalo nebezpečí získání záporných bodů. Pobyty dětí mimo ústav i možnost přidání při jídle byly vázány na hodnocení. Byl omezen kontakt s rodinou. Při negativním hodnocení byly dětem stříhány vlasy bez ohledu na jejich představu. Používaly se kolektivní tresty.
Bývalá ředitelka Sochorová odmítla, že by výrazně chybovala. "Myslím, že kluci potřebují hranice, potřebují pravidla a potřebují je důsledně dodržovat. Máme kategorii chlapců, kteří pravidla z rodiny neznají, žádná jim nebyla nastavena. Tím, že jsme důslední, tak si myslím, že s nimi máme dobré výsledky," řekla dnes novinářům Sochorová, která v ústavu pracovala 17 let, z toho šest let jako ředitelka. Výtky považuje za vytržené z kontextu. Podle ní je systém hodnocení vyvážený a umožňuje chlapcům vylepšit si i záporné hodnocení. "Když chtějí, mají vůli, tak mohou hned s námi nastartovat na tu lepší dráhu," uvedla. Hodnocení si mohou vylepšit třeba tím, že se podílejí na vytváření mozaiky, která je v ústavu.
Za problémové nepovažuje hodnocení šestnáctiletý Michal, který je v ústavu dva roky kvůli krádežím, užívání drog a záškoláctví. "Režim je takový, jaký by měl být. Když jsem dostal trest, tak oprávněně," uvedl. Situaci považuje za zbytečně vyhrocenou. "Jsou to nesmysly, co se říkají," řekl novinářům.
Také Česká školní inspekce ale dospěla k závěru, že byl ve výchovném ústavu v Chrastavě porušen zákon. Kritizovala rovněž absenci psychologa a etopeda, tedy odborníka na práci s dětmi s poruchami chování, v tomto zařízení. "Výchovná činnost je spíše nahodilá a zaměřená především na řešení čím dál většího počtu výchovných problémů," uvedl ústřední školní inspektor Tomáš Zatloukal.
Na základě soudního rozhodnutí je v tomto ústavu nyní umístěno 36 chlapců od 12 do 18 let. Jde o děti s vážnými poruchami chování, jako je záškoláctví, závislosti nebo trestná činnost. Jde o děti ze sociálně problémových rodin.
Ředitel ústavu Klíčov považuje používané metody za demotivující. "Pracuji v této oblasti 22 let. Každé dítě přichází s jiným problémem. Je potřeba, aby se ve výchově přistupovalo individuálně," řekl. Považuje to za individuální selhání. "Nemyslím si, že by to byla strukturální záležitost, která by měla poskytnout obraz o všech těchto zařízeních," dodal.
Dočasná ředitelka Cpinová by měla především napravit vztahy, aby se zklidnila situace a zlepšila atmosféra v ústavu. Očekává se, že změní používaný systém směrem k individuálnímu přístupu k dětem. "Je to člověk, který 35 let pracuje v těchto zařízeních, pracuje s ohroženými dětmi. Osmnáct let byla ředitelkou ústavu v Brně. Je známa tím, že je pro ni v prvním řadě zájem dítěte," řekl o ní Pícl. Bývalá ředitelka po rezignaci zůstává zaměstnankyní ústavu. "Bude záležet na ní, zda tam bude chtít nadále pracovat," doplnil náměstek.
30. července 2026 19:25
Zrušení devátých tříd nebude. Je to nekoncepční výplod okurkové sezony, tvrdí Plaga
Související
Zneužívání chlapce v Chrastavě? Ministerstvo nepochybilo, dušuje se Plaga
Chovanec pasťáku v Chrastavě byl odsouzen, zneužíval postiženého chlapce
Aktuálně se děje
před 26 minutami
Lipsko se vyhnulo katastrofě. Dron s výbušninou narazil do letadla, našli na něm DNA
před 1 hodinou
Zuckerbergova jachta odmítla pomoci plavidlu v nouzi
před 1 hodinou
Kanaďanům dochází trpělivost. Pochybují o kapacitách hasičů, požáry začínají hasit sami
před 2 hodinami
Ukrajinské drony zaútočily v Tatarstánu. Nálet prý trval hodiny
před 3 hodinami
Dostupná ložiska mizí. Severní moře se stává rájem robotů a dronů
před 4 hodinami
Čína kvůli mohutnému tajfunu evakuovala milion lidí
před 4 hodinami
Zemřel legendární spisovatel Vladimír Páral
před 4 hodinami
Tragédie v Praze. Při zkoušce prasklo potrubí, jeden člověk zemřel
před 4 hodinami
Ekonomické škody ani nespokojenost Rusů k zastavení bojů nestačí. Putin stál věří, že zvítězí
před 5 hodinami
Počasí aktuálně: Meteorologové varují před vedry a požáry na dalších místech
před 5 hodinami
Počasí láme jeden rekord za druhým. Historicky nejvyšší teploty hlásí oceány i celá Evropa
před 6 hodinami
Patová situace: Írán s USA mluvit nechce, trvá a podmínkách, na které Trump nepřistoupí
před 7 hodinami
Ztratí klíčového spojence? Netanjahu riskuje otevřený konflikt s Trumpem
před 7 hodinami
Teherán předložil seznam podmínek pro otevření Hormuzského průlivu. Ceny ropy rostou
před 8 hodinami
Netanjahu: Izrael odmítl Trumpův mírový plán pro Pásmo Gazy
před 10 hodinami
Předpověď počasí na nový týden. Orámují ho tropy
včera
Problém číst či soustředit se. Princezna Kate zavzpomínala na boj s rakovinou
včera
Vedra a sucho dál sužují zemi. Stát se snaží pomoci se zadržováním vody v krajině
včera
Knihovna bez Havla. Začne nová éra, dohoda s Havlovou nevyšla
včera
Důchody se v lednu zvýší. Juchelka představil první odhady
Na Nový rok se lidem opět automaticky zvýší důchody. Ministr práce a sociálních věcí Aleš Juchelka (ANO) představil první odhady výše pravidelné valorizace. Důchodci by si od ledna mohli polepšit až o šest stovek korun.
Zdroj: Jan Hrabě