Praha - Státní maturity se možná konat nebudou, jejich zrušení projedná ve středu kabinet premiéra Petra Nečase (ODS). Návrh zákona, který státní maturity ruší, předložila vládě horní komora parlamentu, protože soudí, že zkoušky nejsou dosud ve vyhovující míře připraveny.
"Stávající stav připravenosti společné části maturitní zkoušky je naprosto nevyhovující, tzn. "státní" maturitní zkoušky nejsou dosud ve vyhovující míře připraveny a ani dosavadní odklad zavedení nové podoby maturit neodstranil významné problémy, které projekt provázejí," tvrdí předkladatelé návrhu zákona ve své důvodové zprávě.
Koncept maturit prý vyvolává obavy, zda případné systémové, logistické nebo bezpečnostní chyby centra negativně nedopadnou na školy nebo maturující žáky.
"Dalším důvodem navrhované právní úpravy je i skutečnost, že koncept nových maturitních zkoušek nebyl dobře přijat a všichni poukazují na stav jeho nepřipravenosti. Proto je potřeba státní maturity prozatím zrušit do doby vytvoření nové, účinnější a levnější koncepce odpovídající požadavkům současného systému," pokračují předkladatelé. Uvádějí, že stávající situace se však pravděpodobně nezlepší ani v nejbližších několika letech.
Nová koncepce státních maturit by měla podle senátorů přesněji reflektovat požadavky školského systému v kontextu s hospodářskými možnostmi státu. O úpravě státních maturit by pak měli být informováni studenti, pedagogové a ostatní osoby, kterých se týká, v dostatečně velkém časovém předstihu.
Poté, co předlohu projedná vláda, poputuje do Poslanecké sněmovny. Předkladatelé návrhu žádají, aby o něm poslanci rozhodovali již v prvním čtení.
Ministerstvo školství připravuje státní maturity už 14 let, vláda je schválila 18. srpna 2010. Na jaře 2011 už by podle platných pravidel měli státní maturitu složit první studenti. Ti budou povinně maturovat ve společné části zkoušky ze dvou předmětů, a to z českého a cizího jazyka, nebo z českého jazyka a matematiky. Dobrovolně pak mohou skládat státní maturitu ještě z dalších tří předmětů, které si vyberou. Další dvě až tři povinné zkoušky určí ředitel školy a to podle oboru, na který se střední škola zaměřuje.
Státní maturitu si letošní maturanti mohli nanečisto vyzkoušet loňský rok na podzim. Zúčastnilo se jí 1228 středních škol (96 procent) a téměř 94 tisíc studentů. Při maturitní generálce však neuspělo 33 procent z nich, největší problémy měli především s matematikou, ale i německým jazykem.
Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání (CERMAT), které s ministerstvem školství na přípravě maturit spolupracuje, odhaduje, že maturitu letos nesloží 15 až 21 procent studentů.
Související
Letošní horší výsledky maturantů nerelativizujme. Ukazují na hlubší potíže
Upravená podoba maturit je konečná, dle Plagy přispěje k uplatnění absolventů
Aktuálně se děje
před 7 minutami
Papír s informací o růstu důchodů už nepřijde každému, upozornil úřad
před 1 hodinou
V USA padl první trest v případu smrti herce Matthewa Perryho
před 1 hodinou
Nedorozumění vedlo k policejnímu zásahu ve škole v Praze
Aktualizováno před 2 hodinami
Zemřel populární moderátor Patrik Hezucký
před 3 hodinami
Německo schválilo dobrovolnou vojenskou službu. Čekají se protesty mladých
před 4 hodinami
Obchod roku: Vzniká obří streamovací gigant, Netflix kupuje Warner Bros., HBO a CNN
před 5 hodinami
Trump varuje Evropu před „civilizačním vymazáním“. V novém dokumentu kritizuje EU i migraci
před 5 hodinami
Občanské demokraty čeká kritické období. Kuba mohl svůj odchod dohodnout s Babišem, tvrdí analytik
před 6 hodinami
Pomoc Ukrajině je i v našem zájmu, prohlásil Rutte před summitem NATO
před 6 hodinami
Nejdůležitější je nezpanikařit. Hasiči pro EZ radí, jak prožít advent v bezpečí a bez požárů
před 7 hodinami
Izrael v Eurovizi zůstane, ohlásila EBU. Čtyři země budou největší soutěž světa bojkotovat
před 8 hodinami
Internet po celém světě opět kolabuje. Cloudflare hlásí problémy, výpadky má LinkedIn, X nebo Zoom
před 8 hodinami
Putin v Indii vyjednává jednu dohodu za druhou. Země obnoví dodávky paliv z Ruska
před 9 hodinami
Putin: Rusko se za každou cenu zmocní celého Donbasu
před 10 hodinami
Počasí způsobí problémy řidičům či chodcům. Platí výstraha
před 10 hodinami
Opozice zpochybňuje Babišovo řešení. Měl Agrofert prodat, zní od Pirátů
před 11 hodinami
Rusko má kapacity napadnout nejen Evropu. Rádo jich využije, když vycítí slabost
před 11 hodinami
S Turkem ve vládě nemá problém pouze prezident, ukázal průzkum
před 12 hodinami
Merz na poslední chvíli mění plány. Nečekaně pojede kvůli Ukrajině do Bruselu
před 14 hodinami
Počasí o víkendu: V noci bude mrznout, přes den se citelně oteplí
O víkendu bude kolem oblasti nízkého tlaku vzduchu nad severozápadní Evropou nad naše území proudit teplejší vzduch od jihozápadu až západu, uvedl ČHMÚ.cz.
Zdroj: Libor Novák