Praha - Novelu školského zákona, která souvisí s novým rozpočtovým určením daní, v pátek podepsal prezident republiky Václav Klaus. Norma zároveň řeší špatné nastavení státních maturit, například navrací hodnocení slohových prací zpět do škol.
Úprava navrací hodnocení slohových prací zpět do škol, určuje, že povinná společná část maturitní zkoušky se skládá ze zkoušky z českého jazyka a literatury a z druhé zkoušky, v níž si žák zvolí z cizího jazyka či matematiky, nepovinné předměty budou také dva. Změna dále stanovuje pouze jednu úroveň zkoušky.
"Je to řešení na dva roky, kdy doufáme, že budeme moci vytvořit opravdu funkční podobu státní maturity," uvedl ministr školství Petr Fiala, podle kterého navíc stát během jednoho roku ušetří 50 milionů korun.
S normou panoval všeobecný souhlas v obou komorách parlamentu.
Druhá část novely upravuje školský zákon na základě zákona o rozpočtovém určení daní. Návrh má zabránit tomu, aby se umožnilo vymáhat peníze na školství od měst, kde děti bydlí.
Dříve schválená novela RUD dává obcím peníze přímo podle počtu dětí v mateřských a základních školách, které město zřídilo. Tyto peníze tak nově půjdou přímo obcím, které školy zřídily. Kdyby vláda novelu školského zákona neschválila, mohla by města se školami chtít peníze na obcích, v nichž děti bydlí, ale školy tam nejsou.
Podle počtu dětí ve školách dostanou obce celkem sedm procent z peněz rozdělovaných ze sdílených daní. Výhledově by v roce 2013 mělo jít o částku ve výši 9,065 miliardy korun, tedy o 8297 korun na žáka a rok. Svazky obcí budou dostávat i nadále peníze podle starého principu. Z posledních statistických dat se v mateřských školách zřizovaných svazky obcí vzdělává 250 dětí a v základních školách 598 žáků.
Norma bude platit již od příštího roku. Společně s novelou školského zákona prezident v pátek podepsal další čtyři zákony.
17. prosince 2025 13:07
Ústavní soud zrušil oddělené termíny zápisů pro děti z Ukrajiny. Podle něj jsou diskriminační
Související
Letošní horší výsledky maturantů nerelativizujme. Ukazují na hlubší potíže
Upravená podoba maturit je konečná, dle Plagy přispěje k uplatnění absolventů
státní maturity , Václav Klaus
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Revoluce ve válčení. USA podle expertů vytváří zbraně, které budou využívat umělou inteligenci
před 2 hodinami
Už nenadávají u mobilů. Hněv generace Z se v roce 2025 přetvořil a začal měnit svět
před 3 hodinami
Americká armáda provedla sérii leteckých úderů v Nigérii, útočila na Islámský stát
před 4 hodinami
Počasí: Meteorologové vydali varování před ledovkou. Část Česka zasáhne už dnes večer
před 5 hodinami
Rutte ostře odmítnul návrhy na vojenské odtržení Evropy od USA
před 6 hodinami
"Spojenectví jsme upevnili prolitou krví." Kim Čong-un zaslal Putinovi novoroční blahopřání
před 7 hodinami
Krvavé střety jsou u konce. Thajsko a Kambodža uzavřely dohodu o příměří
před 9 hodinami
Rusko podniklo masivní útok na Kyjev
před 10 hodinami
Počasí na Silvestra a Nový rok. Na hory může dorazit sněhová nadílka
včera
Obchody už budou otevřené až do Silvestra. Zákon je ovlivní zase za několik dní
včera
Fotbalová liga hlásí první zimní přestupy. Posily vítají Plzeň, Olomouc i Pardubice
včera
Zelenského a Trumpa čeká další jednání. Nejspíš ho stihnou do konce týdne
včera
Hřib bude mít jednoho vyzyvatele. Piráti si zvolí i místopředsedy
včera
Babiš odhalil, že mu volal americký prezident Trump
včera
Počasí jako v létě. Na Islandu zažili velmi neobvyklé Vánoce
včera
Za smrt Perryho nese vinu i druhý lékař. Za mříže ale nemusí
včera
Slovensko poprvé reagovalo na ruský zásah lodi v přístavu na Ukrajině
včera
Zeman se opřel do Fialy, jeho vlády i prezidenta. Pavla ale zároveň i ocenil
včera
Vražda na Štědrý den. Muž ve Vratimově připravil o život známého
včera
Pohonné hmoty jsou nejlevnější za čtyři roky. A může být ještě lépe
Benzín je v Česku momentálně nejlevnější za více než čtyři roky. Za poslední dny zlevnil o desítky haléřů, což platí i pro naftu. Podle odborníků je přitom možné, že pohonné hmoty budou dále zlevňovat i v roce 2026.
Zdroj: Jan Hrabě