Praha - Evropská komise obnoví proplácení dotací pro operační program ministerstva školství Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Novinku oznámil sám ministr Petr Fiala.
Státní rozpočet ovšem bude i tak tratit, protože částku ve výši 762 milionů korun už unie zpětně neproplatí. Důvodem je právě špatné čerpání evropských peněz a problémy, ke kterým v čerpání peněz na ministerstvu docházelo v rámci operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost.
Ministerstvo ale dostalo možnost tyto peníze znovu vyčerpat na další projekty v budoucnu.
"Jsem nesmírně rád, že se ministerstvu školství podařilo vyřešit komplikovanou situaci po auditu Evropské komise. Dohodnutou částku finančních oprav považuji vzhledem ke složitosti situace za přijatelnou. Ministerstvo uskutečnilo velké množství nápravných opatření, která situaci v operačním programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost objektivně zlepšila," uvedl Fiala.
Na počátku roku tak z Evropské unie do programu přijde osm miliard korun, což jsou dotace za letošní rok. Stopka pro evropské fondy pro ministerstvo školství totiž přišla letos v půlce ledna a jedna pozastavená výplata 1,2 miliardy korun zastavila další proplácení. Celkem se tak nahromadila dotace právě ve výši osmi miliard.
Ministr také řekl, že jediným problémovým obdobím pro čerpání dotací zůstane částka přidělená na rok 2013. Naopak by se podle něj mělo podařit vyčerpat všechny peníze v letech 2014 a 2015 a také na letošek.
Stínový ministr školství za ČSSD Marcel Chládek vítá, že byly obnoveny ministerstvu školství platby z Evropské unie. "Nicméně, jak sám přiznává ministr Fiala, je to příliš pozdě na to, abychom stihli vyčerpat vše. Podle ministra nestihne jeho ministerstvo vyčerpat čtyři až osm miliard korun. Po zkušenostech s ministerstvem se já osobně přikláním spíše k té vyšší částce," uvedl Chládek.
Ten také zopakoval, že za problémy s čerpáním může Josef Dobeš, který ministerstvo řídil před Fialou. "Josef Dobeš tedy nese za tuto situaci plnou odpovědnost a měl by se k tomu náležitě postavit. Pamatuji si, jak se byl schopen hádat, že jeho ministerstvo všechny peníze vyčerpá," podotkl Chládek.
17. prosince 2025 13:07
Ústavní soud zrušil oddělené termíny zápisů pro děti z Ukrajiny. Podle něj jsou diskriminační
Související
Hrozba obchodní války je zpět. EU netuší, jaká cla budou zítra platit
Jakému clu teď bude podléhat Česko? U vývozu z EU může klesnout i vzrůst, rozhodne Trump
EU (Evropská unie) , ministerstvo školství , Petr Fiala
Aktuálně se děje
včera
Pohřešovanou ženu našli mrtvou. Policie obvinila muže z vraždy
včera
Babiš oznámil Čechům změny v plánu repatriačních letů z Blízkého východu
včera
Velká vlna útoků na Írán teprve přijde, prohlásil Trump
včera
MHD v Praze se dnes vrátila ke kratším intervalům
včera
Írán se na poslední chvíli snaží zachránit zbytky jaderného programu
včera
Svět si připomíná důležitý milník. Je to 130 let, co byla objevena radioaktivita
včera
Začalo meteorologické jaro. Předpověď slibuje stabilní počasí po celý týden
včera
Po íránské párty Trumpa s Netanjahuem může přijít zničující kocovina
včera
EU se chystá na citelný nárůst cen energií. Válka v Íránu znervózňuje i Ukrajinu
včera
Vláda se vyslovila pro zrušení nominačního zákona, chce přísnější postihy za neplacení výživného
včera
Kvůli situaci v Íránu pošle vláda do ulic policisty s dlouhými zbraněmi
včera
Írán patří mezi nejsilnější státy Blízkého východu. Proč je proti Izraeli zcela bezbranný?
včera
Kuvajt sestřelil tři americké stíhačky F-15
včera
Írán ochutnal vlastní medicínu. Američané jim okopírovali Šáhidy, teď s nimi vybombardovali Teherán
včera
Trhy panikaří. Írán zastavil dopravu Hormuzským průlivem, ceny ropy prudce rostou
včera
Izraelská armáda zvažuje pozemní invazi do Libanonu
včera
Útok Hizballáhu na Izrael považuje Libanon za „pokus o sebevraždu“ celé země
včera
Izrael zahájil nálety v Libanonu. Kypr terčem útoku Íránu, v Kuvajtu se zřítily americké stíhačky
včera
Zasedla Bezpečnostní rada státu. Pro Čechy poletí do Ománu čtyři letadla
včera
Počasí: Jarní teploty budou pokračovat i příští víkend
Českou republiku čeká příští víkend převážně jasná až polojasná obloha.
Zdroj: Libor Novák