ANO prohrálo bitvu. Poslanci podpořili vyšší příplatek pro třídní učitele

Sněmovna podpořila v úvodním kole lidovecký návrh, který má zvýšit příplatek pro třídní učitele a pedagogy se specializací až na 3500 korun měsíčně. Proti se dnes postavili poslanci hnutí ANO, zamítnutí novely zákoníku práce ale neprosadili. Vláda se k novele, kterou nyní projedná sněmovní školský výbor, postavila neutrálně.

Třídní učitelé, jichž je zhruba 60.000, mají nyní podle vládního nařízení nárok na příplatek 400 až 1300 korun. Příplatky za výkon specializovaných činností se mohou podle zákoníku práce pohybovat od 1000 korun do 2000 korun měsíčně. Lidovci navrhli u obou příplatků rozmezí 2500 korun až 3500 korun.

Zvýšení zákonem bude podle místopředsedy KDU-ČSL Jana Bartoška adekvátním nástrojem, jak ocenit práci učitelů. Státní výdaje by mělo prohloubit o zhruba dvě miliardy korun, což podle Bartoška není likvidační pro státní rozpočet.

Vzdělání je priorita @kducsl a zvýšení odměny za třídnictví k tomu patří. Kdo je, nebo byl třídní učitel, tak ví, že je to spoustu práce navíc, včetně nutného doplnění vzdělání dost často “za své.” Za práci náleží učitelům spravedlivá odměna. https://t.co/PU6QapxqcQ

— Jan Bartošek (@honzabartosek) January 31, 2020

Právě rozpočtovými dopady zdůvodnila návrh na zamítnutí novely Miloslava Rutová (ANO). Uvedla, že vláda plánuje zvýšení platů učitelů na 150 procent průměrného platu. Ředitelé škol proto podle ní budou moci práci třídních učitelů sami náležitě ocenit

Specializační činnosti se týkají koordinace v informačních a komunikačních technologiích, tvorby vzdělávacích programů, prevence sociálněpatologických jevů, environmentální výchovy, logopedie a prostorové orientace zrakově postižených.

Zvýšení obou příplatků obsahovala v minulém volebním období novela o pedagogických pracovnících, která zejména zaváděla kariérní řád učitelů. Vládní předloha tehdy nakonec nebyla přijata. Narazila ve Sněmovně potom, co ji s úpravami vrátila horní komora. Sociální demokraté podali v nynějším volebním období novelu, která některé části zamítnuté předlohy přejímala, a to včetně zvýšení příplatků učitelům zejména od roku 2021. Protože ale obsahovala některé chyby, ze Sněmovny ji stáhli.

Související

Více souvisejících

Poslanecká sněmovna učitelé Hnutí ANO Školství KDU - ČSL

Aktuálně se děje

před 17 minutami

před 35 minutami

Markéta Vondroušová

Česko bude mít o jednoho olympionika v Paříži méně. Vondroušová se her nezúčastní kvůli zranění

Do Paříže chtěla jet s ambicí minimálně vyrovnat či dokonce vylepšit stříbrnou medaili z posledních her v Tokiu. Nakonec ale pro tenistku Markétu Vondroušovou, loňskou wimbledonskou vítězku a vítězku Roland Garros z roku 2019, pokračuje ne zrovna vydařená letošní sezóna. Po nedávném vyřazení z Wimbledonu hned v 1. kole totiž krátce před plánovaným odletem do francouzské metropole uvedla, že se her nezúčastní kvůli zranění ruky.

před 53 minutami

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Atentát na Trumpa? Selhali jsme, přiznala šéfka Tajné služby

Za selhání Tajné služby USA v pondělí označila její šéfka Kimberly Cheatleová červencový atentát na exprezidenta Donalda Trumpa, který utrpěl lehké zranění, zatímco útočník byl zneškodněn. Podle Cheatleové došlo k největšímu operačnímu selhání USSS za poslední desetiletí. Informovala o tom CNN. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Joe Manchin

Manchin chce nahradit Bidena. Zvažuje kandidaturu za demokraty

Joe Manchin zvažuje opětovnou registraci za člena Demokratické strany a kandidaturu na prezidenta. Oznámila to v noci na neděli televize CNN s odvoláním na zdroje blízké tomuto v současnosti nezávislému senátorovi za stát Západní Virginie a jeho někdejšímu demokratickému guvernérovi.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Bidenův odchod z kandidátky okomentovalo i Rusko. Opět mluví o válce

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v neděli v reakci prezidenta USA Joea Bidena neucházet se o znovuzvolení uvedl, že do voleb šéfa Bílého domu je ještě daleko a pro Moskvu je prioritou tvz. speciální vojenská operace, tedy válka na Ukrajině.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy