Průměrný hrubý plat učitelů loni vzrostl na 47.590 korun. V meziročním srovnání si polepšili o osm procent, což bylo pomalejší tempo růstu než v předchozím roce. Proti roku 2017, kdy nastoupila bývalá vláda Andreje Babiše (ANO), jim nicméně výplata stoupla o 50,4 procenta. Vyplývá to z informací, které dnes na dotaz ČTK poskytlo ministerstvo školství.
Průměrná mzda v ČR stoupla v loňském roce podle údajů Českého statistického úřadu meziročně o 6,1 procenta na 37.839 korun měsíčně.
Výdělek nepedagogických pracovníků ve školství, jako jsou například školníci, uklízečky nebo chůvy, činil loni v průměru 26.261 korun. Proti předchozímu roku se zvedl o 5,2 procenta, méně než o rok dříve. Ve srovnání s rokem 2017 byly loni platy nepedagogů ve školách vyšší zhruba o 46,2 procenta.
Nejnižší platy pobírali loni podobně jako v předchozích letech učitelé v mateřských školách, a to v průměru 39.198 korun. Nejvíce vydělávali již tradičně učitelé ve vyšších odborných školách, kde dostávali kolem 51.398 korun. Jejich kolegové v základních školách brali průměrně 49.975 korun a měsíční výdělky vyučujících ve středních školách dosahovaly zhruba 51.018 korun.
Bývalá vláda ve svém programovém prohlášení slíbila, že platy ve školství vzrostou do roku 2021 na 150 procent jejich úrovně z roku 2017. Školské odbory zároveň požadovaly, aby platy pedagogů dosahovaly 130 procent průměrné mzdy. Loni byl průměrný výdělek učitelů včetně vedoucích pracovníků na 125,8 procenta průměrné mzdy. Při započtení dalších pedagogických pracovníků, jako jsou vychovatelky nebo asistenti pedagoga, měli vyučující příjem 118,3 procenta průměrné mzdy. Průměrný plat pedagogů byl loni podle ministerstva školství 44.759 korun.
Vláda Petra Fialy (ODS) ve svém programu slíbila, že udrží platy pedagogických pracovníků na úrovni 130 procent průměrné hrubé měsíční mzdy. Podíl nadtarifní složky platu, který tvoří příplatky a odměny, by podle ní měl činit 20 procent.
Babišova vláda počítala letos s dalším nárůstem platů pedagogů o 3,5 procenta a s přidáním 1400 korun nepedagogům. Nová vláda ale její návrh rozpočtu přepracovala, aby v něm snížila schodek z 376,6 miliardy na 280 miliard korun. Navýšení pro pedagogy tak v rozpočtu kleslo na dvě procenta a nárůst peněz pro nepedagogy kabinet škrtnul. Ministr školství Petr Gazdík (STAN) nicméně avizoval, že o penězích pro nepedagogy by chtěl v letošním roce ještě jednat.
Související
Učitelé si od ledna polepší, rozhodla končící Fialova vláda
Dvakrát to cvaklo, popsala učitelka zásah proti útočníkovi ze školy v Rudolfově
učitelé , ministerstvo školství
Aktuálně se děje
včera
Buckinghamský palác recykluje reakci na dotazy ohledně prince Andrewa
včera
Pavel kondoloval thajskému králi, jehož nejstarší dcera zemřela v nemocnici
včera
Trump má narozeniny. Ministerstvo zveřejnilo svérázné Macinkovo přání
včera
Další vražda v Praze. Cizinec při konfliktu vytáhl nůž, napadený zemřel
včera
Brazílie vstoupila do MS nemastně neslaně. Katar získal historický bod, slaví Skotsko a Austrálie
včera
Nová letecká linka z Prahy. Do Lisabonu začne létat na podzim
včera
Tragédie v Chorvatsku. Tři Češi nepřežili srážku lodí, potvrdil to konzulát
včera
Výkon Kanady proti Bosně stačil na remízu, Američané vstoupili do MS jasnou výhrou
včera
Odmítnutí švýcarského populačního stropu je mírně pozitivní zprávou i pro Česko
včera
Armáda propustila vojáka, který byl v Kongu, z preventivní karantény
včera
Trumpovo jméno je pryč z Kennedyho centra. Bílý dům vzdoroval do poslední chvíle
včera
ANO by jasně vyhrálo volby, Starostové se v opozičním souboji drží před ODS
včera
Britové zadrželi loď z ruské stínové flotily, oznámil Starmer
včera
Rychleji než dřív. České dráhy od neděle opět jezdí přímo do Hamburku
včera
Írán stále budí nejistotu. Teherán naznačil, jak to má s podpisem dohody
včera
Ebola se nadále šíří v Kongu. Úřady potvrdily nové případy i další úmrtí
včera
Mírovou dohodu s Íránem podepíšeme dnes, oznámil Trump
včera
Počasí bude příští týden tropické, potvrdili meteorologové
13. června 2026 21:56
Epsteinova oběť ve výpovědi zmínila Andrewa. Dostal ji do královského paláce
13. června 2026 20:42
Prodejny Penny ve čtvrtek zavřou dříve. Má to zajímavý důvod
Obchody v Česku upravují otevírací dobu prakticky jen během vybraných státních svátků, kdy je k tomu nutí zákon. V červnu ale nastane jedna speciální situace. Příští týden uzavře jeden z tuzemských řetězců své prodejny předčasně kvůli fotbalu.
Zdroj: Jan Hrabě