Při výuce na dálku ubylo prevence proti rizikovému chování

Ve školách v době podzimní výuky na dálku ubylo prevence proti rizikovému chování, jako je kyberšikana či závislost na hraní počítačových her. Zvyšuje se tak nebezpečí nárůstu těchto problémů u dětí. Po znovuotevření škol proto bude potřeba výskyt rizikového chování víc řešit. Vyplývá to ze studie, kterou vypracovala Klinika adiktologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy (LF UK) ve spolupráci s Odbornou společností pro prevenci rizikového chování a Katedrou psychologie Pedagogické fakulty UK. Autoři studie dnes její závěry představili novinářům na on-line tiskové konferenci.

Školství, ilustrační foto
doporučujeme

Studie vznikla na základě průzkumu z listopadu 2020, do kterého se zapojilo 1778 základních a středních škol v Česku. Data se sbírala v on-line Systému evidence preventivních aktivit, který se vyvíjí jako součást národní koncepce prevence rizikového chování u dětí v českých školách.

Výsledky průzkumu ukázaly, že preventivní aktivity zaměřené na kyberšikanu, kyberbezpečnost, duševní hygienu a zdraví dělala v době distanční výuky na podzim méně než polovina škol. Přitom ve zhruba pětině jich byl podle průzkumu třídní učitel v málo častém kontaktu s žáky, což podle odborníků může ztěžovat zachycení rizikových jevů.

Školy, které preventivní programy prováděly, se nejčastěji zaměřovaly na problémy spojené s duševním zdravím, hygienou a ochranou před infekcemi, dále na kyberšikanu, kyberbezpečnost a záškoláctví. Velice málo se věnovaly problematice závislosti na digitálních hrách či na internetu a téměř vůbec ne on-line pornografii. "To vnímáme jako problematické vzhledem k tomu, kolik času v současné situaci děti a dospívající tráví v on-line prostoru, navíc i v dopoledních hodinách a bez možnosti přímého dohledu rodičů," řekl vedoucí studie Roman Gabrhelík z Kliniky adiktologie 1. LF UK.

Podle proděkana 1. LF UK Michala Miovského je zřejmé, že výskyt rizikových jevů s výukou na dálku naroste. Už víc než dvě hodiny strávené on-line podle něj mohou mít na děti negativní dopady. "To, že si naše děti z tohoto období odnesou veliký problém, (...) to je něco, s čím budeme pracovat další roky, nebavíme se o měsících," řekl.

Hlavní překážkou pro prevenci rizikového chování je podle autorů studie nedostatek času při on-line výuce, nezkušenost metodiků prevence a nedostatek materiálů k tématům kyberprostoru. Autoři studie proto doporučili, aby si učitelé i při výuce na dálku našli čas jak na preventivní programy, tak i na skupinovou práci ve třídě a aktivity zaměřené na rodiče.

Podle evropské školní studie o alkoholu a jiných drogách (ESPAD) zveřejněné loni v září se řada aktivit mládeže už před vypuknutím epidemie covidu-19 postupně přesunula na internet. Podíl dospívajících, kteří chodili večer za zábavou, postupně klesl zhruba ze 43 procent v roce 1995 na 13 procent v roce 2019. Díky on-line komunikaci se snížila pravděpodobnost, že začnou pít alkohol, kouřit či brát drogy. Zhruba desetina byla ale podle průzkumu ohrožena závislostí na hraní her a třetina na sociálních sítích.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Do Česka dorazil první milion testů určených pro žáky

27.02.2021 15:56 Do České republiky dnes dorazila první zásilka antigenních testů, které jsou určeny pro testování…

Plaga chce co nejrychlejší návrat žáků do škol

27.02.2021 13:33 Jakmile to epidemická situace dovolí, je nutné udělat maximum pro návrat žáků a studentů do škol, a…

Uzavření pro školy není problém, tvrdí asociace. Rodiče na tom budou hůře

27.02.2021 11:24 Uzavření prvních a druhých tříd v rámci opatření proti šíření nemoci covid-19 by pro samotné…

Řada ředitelů škol a školek v Praze by zavření uvítala

26.02.2021 22:00 Aktualizováno Možné uzavření škol, které zvažuje vláda, by mnozí ředitele pražských škol, vzhledem k…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama