Vysokoškolští studenti jsou proti návrhu úpravy zákona, která by měla mladé lékaře zavázat, aby pracovali až čtyři a půl roku po absolvování medicíny v ČR na jednom místě. Podle studentů by taková novela mohla ještě prohloubit personální krizi v menších nemocnicích některých regionů, protože by studenti mohli raději zvažovat například setrvání ve větších městech. ČTK o tom informoval mluvčí Studentské komory Rady vysokých škol Tomáš Hulínský.
Návrh, který na konci února představil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO), má pomoct řešit problém s nedostatkem lékařů v některých regionech, kde nejvíce chybí. Jde například o Ústecký, Moravskoslezský a Karlovarský kraj. Ministerstvo o podobném návrhu mluví asi rok. Na vzdělávání mladých lékařů po dokončení lékařské fakulty by podle něj mělo dát víc peněz, ale absolventi medicíny by se museli zavázat, že z daného místa několik let neodejdou. Pokud by si to rozmysleli, museli by vrátit svůj příjem od státu.
"Studentská komora novelu považuje za nepřijatelnou," uvedl Hulínský. Podle něj by mohla ještě snížit atraktivitu některých míst, na kterých se mladí lékaři po absolvování medicíny dále vzdělávají. "Kvůli nutnosti se de facto zavázat na delší dobu tak mladí lékaři budou spíše zvažovat setrvání ve větších městech a na fakultních nemocnicích, nebo budou ještě více motivováni odejít do zahraničí," řekl mluvčí studentské komory.
Absolventi lékařských fakult pokračují v přípravě na závěrečnou atestaci na takzvaných rezidenčních místech. Praktičtí lékaři na rezidenčních místech mají základní dobu vzdělání tři roky, ostatní obory čtyři a půl roku. Na stejně dlouhou dobu by se podle návrhu novely měly zavázat, že v regionu setrvají. Podle studentů by se ale v důsledku takového zákona mohlo stát, že rezidenční místa někde zůstanou neobsazená, čímž by se ještě více prohloubila personální krize zejména v regionálních nemocnicích.
Studenti se zároveň domnívají, že by pro lékaře bylo frustrující, kdyby bez sankce nemohli opustit své místo. "Přirozeně pak poklesne kvalita zdravotní péče a roste rovněž riziko vyhoření lékařů, které je už dnes pro mladé lékaře při jejich vytíženosti poměrně vysoké," dodal Hulínský. Podle předsedy studentské komory Giancarla Lambertiho je nevhodné i načasování návrhu na dobu, kdy jsou lékaři vytíženi kvůli epidemii koronaviru a nemají čas se novelou aktivně zabývat.
Novela by mohla platit od příštího roku. Měla by rozdělit regiony do tří pásem podle nedostatku lékařů. Na vzdělávání mladých lékařů po dokončení fakulty by ministerstvo chtělo příští rok rozdělit 880 milionů korun, letos je to o 140 milionů méně. Pětina částky by měla jít na povinné kurzy, stáže a odměnu lékaři, který mladého kolegu školí. V regionech, kde lékaři nejvíc chybí, by si mladý lékař mohl přijít až na 66.525 korun hrubého měsíčně. Průměrná mzda v ČR byla loni dle údajů Českého statistického úřadu 34.125 korun měsíčně.
30. července 2026 19:25
Zrušení devátých tříd nebude. Je to nekoncepční výplod okurkové sezony, tvrdí Plaga
Související
Studentům ZČU hrozí postih i od školy. Hloupost, konstatoval rektor
Slovensko může jít po maďarské cestě. Nejsem daleko od toho, abych se rozhodl žít v Česku, říká student pro EZ
Aktuálně se děje
před 37 minutami
Nečekaná smrt slavné herečky. Zemřela Hayden Panettiere
před 1 hodinou
Trump hodlá omezit americkou účast na cvičení s Jihokorejci
před 2 hodinami
Vražda ženy v Českých Budějovicích. Policie dopadla podezřelého
před 3 hodinami
Počasí přineslo do Česka v uplynulém týdnu rekordní tropy i mrazy
včera
Írán vypsal odměnu na hlavy amerických vojáků. Ženám vyplatí dvojnásobek
včera
Kyjev poslal drony na Rusko, Moskva zaútočila balistickými raketami. Počet mrtvých na obou stranách roste
včera
AI bude řídit, lidé rozhodovat. NATO vybuduje na východě rozsáhlou dronovou síť
včera
Počty rekrutů jsou výrazně nižší, než ztráty na Ukrajině. Náborové příspěvky už nefungují, Rusko se bojí mobilizace
včera
USA povolí Turecku prodat své zbraně Ukrajině. Moskva se bouří, hrozí a chce vysvětlení
včera
Stíhačka NATO sestřelila dron nad Rumunskem, zřejmě byl ruský
včera
Netanjahuovo odmítnutí nevadí. Hamás zahájil jednání o mírovém plánu pro Pásmo Gazy
včera
Vraťte se do reality, vzkázal Írán Trumpovi po slovech o ovládnutí Hormuzského průlivu
včera
Ukrajina podnikla jeden z největších letošních útoků na Rusko
včera
Další země svádí boj s plameny. Belgii zasáhl největší požár v moderní historii země
včera
Rusko buduje vlastní variantu Starlinku. Rychleji, než se předpokládalo
včera
Flamingo v akci: Ukrajina poprvé udeřila v ruském vnitrozemí střelami vlastní výroby
včera
Počasí příští týden: Po krátkém ochlazení se vrátí tropy
15. srpna 2026 21:59
Maďarsko začalo potápět lodě na Dunaji, aby udrželo v chodu jedinou jadernou elektrárnu
15. srpna 2026 20:46
Vývoj umělé inteligence vstupuje do nové fáze. Lidé začínají vytvářet své digitální dvojníky
15. srpna 2026 19:34
Zákaz sociálních sítí pro děti ve Francii neprošel. Nejvyšší soud zákon zrušil
Francouzská Ústavní rada zrušila zákaz sociálních sítí pro děti a mladistvé do patnácti let. Podle jejího verdiktu navrhovaná legislativa nepřípustně zasahovala do svobody projevu a komunikace. Nejvyšší soudní orgán tak smetl ze stolu klíčový zákon, který měl chránit duševní zdraví dětí a zamezit škodlivým dopadům digitálních platforem na nejmladší generaci.
Zdroj: Libor Novák