Studentům ZČU hrozí postih i od školy. Hloupost, konstatoval rektor

Se studenty, kteří svým chováním vzbudili ve středu důvodnou obavu z útoku na Západočeské univerzitě v Plzni, se hodlá vypořádat i samotná vysoká škola. Dvojice mladíků již čelí obvinění ze spáchání přečinu výtržnictví ve formě spolupachatelství. Ve škole jim teoreticky hrozí vyloučení. 

Jde o studenty Západočeské univerzity ve věku 24 a 25 let, jejichž totožnost se podařilo zjistit již ve čtvrtek díky operativní práci kriminalistů z plzeňského městského ředitelství. Podle policistů se na vysokoškolské půdě měli dopustit jednání, které v ostatních mohlo vzbudit důvodnou obavu z toho, že došlo ke střelbě.

"Jeden z nich měl provolávat sousloví 'Alláhu akbar' a druhý z nich pak měl způsobit zvuky připomínající výstřely ze střelné zbraně. Uvedeného jednání se měli dopustit, i když mohli předpokládat, jaké může mít následky, a to i s ohledem na obdobné události, jakými byla např. tragická událost na FF UK z prosince minulého roku," uvedla policejní mluvčí Pavla Burešová.

Vyšetřování dospělo do bodu, kdy byli dva čeští studenti v pátek obviněni z přečinu výtržnictví ve formě spolupachatelství. Trestní stíhání probíhá na svobodě. "S ohledem na to, že by nebyla naplněna skutková podstata přečinu šíření poplašné zprávy, byla věc překvalifikována na přečin výtržnictví," vysvětlila mluvčí.

Rektora překvapily závěry policejního šetření středečního incidentu. "Zjištění, že za ním stojí dva studenti z Fakulty strojní, mě šokovala. Předpokládám, že si nyní již moc dobře uvědomují, co způsobili, a svého činu litují," řekl Miroslav Lávička pro školní web. Podle něj k odhalení pomohly i školní kamery a čtečky JIS karet. Univerzita je i nadále plně součinná při policejním vyšetřování. 

Lávička odsoudil jednání studentů, označil ho za neakceptovatelné a neomluvitelné. Zmínil zbytečné náklady na výjezd policie a složek IZS či dopad na psychiku studentů a zaměstnanců. Škola nyní prověřuje možná porušení univerzitních a fakultních vnitřních předpisů, porušení etických zásad či imatrikulačního slibu.

"Šlo o neuvážený a hloupý čin, za který jeho původci ponesou odpovídající důsledky. K tomu bude využit disciplinární řád fakulty, odkud studenti jsou. V tuto chvíli je již zapojen děkan Fakulty strojní, který se situací zabývá. Dle zákona o vysokých školách disciplinární pravomoc nad studentem náleží děkanovi, o uložení sankce za disciplinární přestupek studenta rozhoduje děkan na návrh disciplinární komise," připomněl rektor. Komise může navrhnout napomenutí, podmínečné vyloučení nebo vyloučení studentů.

Lávička nezapomněl ocenit reakci studenta, který zavolal na tísňovou linku. Podle jeho slov se zachoval správně. "Taková pohotová a uvědomělá reakce je přesně tím, co v krizových situacích zachraňuje životy. A tak to také bylo na bezpečnostních školeních zdůrazňováno. Velmi mu za to děkuji," dodal. 

Policie přijala oznámení o údajných výstřelech v budově jedné z univerzitních fakult a následném provolání "Alláhu Akbar" ve středu v 16:09. Na místo ihned vyrazily dostupné síly a prostředky. První byla na místě hlídka speciální pořádkové jednotky, která přijela o šest minut později. Postupem času přijížděly další síly. 

Strážci zákona na začátku bezpečnostního opatření uzavřeli celý vnější perimetr objektů univerzitního kampusu a spustili evakuaci všech osob z fakultních budov, přičemž někteří lidé se evakuovali samovolně už před příjezdem policie. Evakuováno bylo zhruba tisíc lidí. 

"Po důkladném prohledání se nám naštěstí nepotvrdila informace, že by došlo ke střelbě, a nenalezli jsme žádnou zraněnou osobu. Následně byla zprovozněna Univerzitní ulice a také ukončena uzávěra vnějšího perimetru. Bezpečnostní opatření na ZČU bylo ukončeno před půl devátou večer a zúčastnilo se ho na 130 policistů," sdělila mluvčí Burešová už ve čtvrtek. 

Související

Policie zasahuje kvůli hlášené střelbě na ZČU v Plzni. (4.12.2024)

Policie našla výtržníky, kteří způsobili zásah na ZČU v Plzni. Jde o studenty

Policie po pouhých dvou dnech od incidentu oznámila, že našla a obvinila dvojici mladíků, kteří svým chováním vzbudili ve středu důvodnou obavu z útoku na Západočeské univerzitě v Plzni, kde v pozdních odpoledních hodinách došlo k rozsáhlému policejnímu zásahu. Mladíci čelí obvinění ze spáchání přečinu výtržnictví ve formě spolupachatelství. 
Studium na maturitu vyžaduje čas i píli

Kauza plzeňských práv je tatam. Prestiž školy roste, studenti se jen hrnou

Fakulta právnická Západočeské univerzity (ZČU), kde před deseti lety vypukl skandál kvůli tzv. rychlostudiu, podivným přijímacím řízením i zkouškám, je podle vedení fakulty i školy dlouhodobě stabilizovaná a její prestiž je vysoká. Zájem o studium vysoce překračuje možnosti, počet studentů roste.

Více souvisejících

Západočeská univerzita v Plzni studenti Vysoké školy Policie ČR

Aktuálně se děje

před 28 minutami

Ruská armáda, ilustrační foto

Severokorejci nejsou jedinými zahraničními bojovníky na straně Ruska v ukrajinské válce

Zprávy o zapojení severokorejských vojáků do bojů na straně Ruska v rámci jeho války proti Ukrajině vyvolaly bouřlivou debatu mezi experty. Přestože přesný počet těchto vojáků a jejich role zůstávají nejasné, rozhodnutí Pchjongjangu nasadit své jednotky představuje významný moment nejen pro Ukrajinu, ale i pro mezinárodní komunitu. Severokorejci však nejsou první zahraniční občané, kteří se zapojili do této války na straně Moskvy, upozornil server National Interest.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Ilustrační foto

Ropná krize vyvolaná válkou odeznívá. Kdo na ni vydělal nejvíce?

Krize na ropném trhu, vyvolaná válkou Ruska na Ukrajině, pomalu odeznívá – a s ní i obří zisky ropných gigantů. Naznačují to finanční výsledky, které tento týden představí společnosti Shell a ExxonMobil. Tyto ropné velmoci zažily díky prudkému nárůstu cen energií během války nebývalou ziskovost, avšak současný pokles cen naznačuje, že éra rekordních příjmů se blíží ke konci.

před 4 hodinami

Protivládní protesty v Bratislavě (24.1.2025)

Politico: Slováky vyhnala do ulic hrozba odchodu z EU. Chtějí konec Fica, ne bratříčkování s Putinem

V pátek večer zaplnily ulice slovenských měst davy demonstrantů, kteří se postavili proti zahraničněpolitickému obratu vlády premiéra Roberta Fica směrem k Rusku. Protesty, kterých se podle odhadů zúčastnilo kolem 100 000 lidí, vyjadřovaly nesouhlas se směřováním země a volaly po respektování závazků Slovenska vůči jeho západním partnerům v NATO a Evropské unii. V Bratislavě, kde se sešlo přibližně 60 000 lidí, byla atmosféra nabitá emocemi a odhodláním.

před 6 hodinami

Teroristé Hamásu

Podmínky dohody se naplňují. Hamás propustil rukojmí, Izrael stovky vězňů

Čtyři izraelské vojačky byly v sobotu propuštěny z rukou Hamásu, který je držel jako rukojmí od útoku 7. října 2023. Tento krok byl součástí dohody o příměří, která zahrnovala výměnu rukojmí za palestinské vězně. Izrael však obvinil Hamás z nedodržení podmínek příměří, protože mezi propuštěnými nebyla civilistka Arbel Yehud, kterou Izrael požaduje zpět.

před 7 hodinami

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Orbán si rázně dupnul: Sankce proti Rusku podpoříme, máme ale podmínku

Maďarský premiér Viktor Orbán opět vystoupil proti prodloužení sankcí Evropské unie vůči Rusku. Tentokrát svou podporu sankcím podmínil tím, že Ukrajina musí znovu otevřít plynovody a umožnit tok ruského plynu do Evropy. Orbánovo prohlášení zaznělo během jeho rozhovoru pro státní rozhlas Kossuth jen několik hodin před jednáním v Bruselu, kde se evropští diplomaté snažili obnovit sankční balíček.

před 8 hodinami

Teroristé Hamásu

Hamás začal na základě dohody s Izraelem propouštět rukojmí

Propuštění čtyř izraelských vojaček, které byly drženy jako rukojmí militantní skupinou Hamás v Gaze, představuje důležitý moment v rámci nedávno sjednaného příměří mezi Izraelem a Hamásem. Tyto ženy, které byly zajaty při masivních útocích Hamásu dne 7. října, byly předány Mezinárodnímu výboru Červeného kříže v přísně organizovaném a mediálně sledovaném procesu, píše BBC.

před 9 hodinami

Robert Fico

Proč se na Slovensku nezatýká? Fico v případě podezření na převrat musí konat, nemá ale důvod

Ruští představitelé se zastali slovenského vedení, které obvinilo opozici z přípravy převratu. Rétorika kabinetu Roberta Fica ale má množství logických děr – především fakt, že vůbec nedošlo k zatýkání, ačkoli se příprava státního převratu považuje za trestný čin. Zdá se tedy, že žádné obavy z převratu nikdy neexistovaly a Fico se pouze snažil přiblížit k Moskvě.

před 10 hodinami

Válka na Ukrajině: Následkem ruské invaze vznikají nedozírné škody na zdraví i majetku. Ilustrační foto

Evropa neví, jak dál. Je vyslání vojáků na Ukrajinu reálné?

Evropa se nachází na klíčovém rozcestí ve své zahraniční politice, kdy otázka možné vojenské přítomnosti v poválečné Ukrajině nabývá na intenzitě. Budoucí scénáře představují pro evropské lídry obrovskou výzvu – jak zajistit stabilitu a zároveň se vyhnout riziku eskalace. Přestože se myšlenka evropských mírových jednotek zmiňuje stále častěji, cesta k jejímu uskutečnění je složitá, a to z politického, vojenského i diplomatického hlediska, píše Politico.

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Donald Trump

Spojené státy zastavily veškerou zahraniční pomoc

Spojené státy americké pozastavily veškerou zahraniční pomoc na základě interního memoranda, které bylo rozesláno úředníkům a americkým ambasádám po celém světě. Tento krok navazuje na výkonný příkaz prezidenta Trumpa, který nařídil devadesátidenní pauzu v poskytování zahraniční pomoci za účelem přezkoumání efektivity a souladu s jeho zahraničněpolitickými cíli, píše BBC.

před 13 hodinami

včera

včera

včera

John Fitzgerald Kennedy

Trump nařídil zveřejnění tajných dokumentů. Svět se dozví podrobnosti o vraždě Kennedyů

Americký prezident Donald Trump nařídil vládním úředníkům připravit plán na odtajnění dokumentů týkajících se tří nejvýznamnějších atentátů v americké historii – vražd Johna F. Kennedyho, Roberta F. Kennedyho a Martina Luthera Kinga Jr. Tento krok má potenciál odhalit nové skutečnosti o událostech, které již desítky let zůstávají předmětem spekulací a teorií.

včera

včera

Andrea Najvirtová Prohlédněte si galerii

Životy a blaho zranitelných jako prostředek politického tlaku? Fico kazí naši reputaci na Ukrajině i v zahraničí, varuje Človek v ohrození

Začátkem ledna slovenský premiér Robert Fico naznačil možnost pozastavení pomoci Ukrajině a přerušení dodávek elektrické energie v rámci odvetných opatření kvůli přerušení dodávek ruského plynu přes její území. O možných dopadech politických rozhodnutí na činnost humanitárních organizací a jejich roli v kontextu probíhajícího válečného konfliktu na Ukrajině promluvila pro EuroZprávy.cz Andrea Najvirtová, ředitelka slovenské humanitární organizace Človek v ohrození, v Česku známé jako Člověk v tísni.

včera

včera

Uprchlíci, ilustrační foto

Uvrhne Trump USA do potravinové krize? Masová deportace migrantů se mu může vymstít

Plány Donalda Trumpa na masové deportace by mohly zásadně ovlivnit potravinový systém Spojených států a přitom paradoxně zvýšit závislost na migrantech s pracovním vízem. Navzdory snaze omezit počet nelegálních přistěhovalců se totiž potravinový průmysl bez zahraniční pracovní síly neobejde. Od polí s jahodami v Kalifornii po pomerančové sady na Floridě – více než 70 % zemědělských pracovníků pochází ze zahraničí, přičemž asi 40 % z nich je v USA nelegálně. Ve zpracovatelském průmyslu tvoří přistěhovalci téměř polovinu pracovní síly, píše Politico.

včera

Kreml souhlasí s jednáním, ale mír na Ukrajině ustupuje do pozadí. Motyl pro EZ zpochybnil Trumpovy schopnosti

Kreml připustil ochotu ruského prezidenta Vladimira Putina jednat s Donaldem Trumpem. Jenže nikoliv o míru na Ukrajině, nýbrž o jaderném odzbrojení. Otázka mírových jednání tak stále leží na stole. Jak exkluzivně pro EuroZprávy.cz uvedl americký politolog a historik Alexander Motyl, Trump to s Ruskem jako hlavní překážkou k míru „myslí vážně“.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy