Počet bezdomovců narůstá. ČSSD má tento plán

Praha - Tým zkušených lidí věnujících se koncepčnímu řešení bezdomovectví v Praze, poradenství pro osoby bezdomovectvím ohrožené, speciální zdravotnická zařízení, noclehárny či pracovní příležitosti pro bezdomovce. To a mnoho dalších jsou opatření, kterými chce pražská ČSSD podle jejího tajemníka Petra Kalvacha řešit a co nejdříve zastavit alarmující nárůst bezdomovectví v hlavním městě.

Stále rostoucí problém lidí bez přístřeší současné vedení Prahy svým čistě represivním přístupem pouze odsouvá. ČSSD proto přichází s ucelenou koncepcí pro postupné řešení problematiky bezdomovectví, která se v prvé řadě zaměřuje na implementaci preventivních a podpůrných opatření, které mají bezdomovectví předcházet a pomáhat návratu do běžného života. Pokud budou uvedeny do praxe všechna navrhovaná opatření, až dvě třetiny lidí bez domova budou moci opustit ulice a nalézt přechodné bydlení.

Dle sčítání z roku 2010 se v Praze pohybovalo okolo 4 tisíc lidí bez domova, od té doby k tomuto počtu přibývají každý rok další stovky osob, z toho zhruba jedna třetina je tzv. viditelných bezdomovců. Kvůli nekoncepčnímu přístupu magistrátu, který řeší pouze viditelné následky, ale nikoliv příčiny, tak v Praze každoročně přibydou stovky nových lidí bez střechy nad hlavou. Pokud Praha nezmění svoji dosavadní strategii, dosáhne počet bezdomovců v roce 2020 hranici 13 tisíc.

„K otázce bezdomovectví musíme přistupovat komplexně, neboť se jedná o složitý problém, který má značný sociálně-zdravotní přesah. Proto není možné dělat jen jednostranná opatření, to pouze problém přesouvá, ale neřeší," říká Miloslav Ludvík, kandidát na primátora za ČSSD. „My chceme ve spolupráci s městskými částmi postupně vytvořit funkční záchytnou síť, která pomůže jak lidem bez domova a těm ohroženým bezdomovectvím, tak zároveň i zvýší celkovou kvalitu života ve městě," vysvětluje v tiskové zprávě povolební plány sociálnědemokratický kandidát na primátora Prahy.

Podle Ludvíka je nutné skokově zvýšit investice. „Pro dosažení ideálního stavu, jakého díky obdobné koncepci dosáhli například ve Vídni, odhadujeme nutnost investovat během příštích čtyř let zhruba 750 milionů korun," vyčísluje. Tato částka podle něj zahrnuje jak náklady na nové ubytovací kapacity, tak i posílení terénních služeb organizací, které se problematikou dlouhodobě zabývají a představují páteř celého systému, tak i preventivní opatření, která budou bezdomovectví předcházet.

„Současná koncepce, kterou přijala Rada hlavního města, je bezzubým a nefunkčním materiálem, neboť zcela postrádá praktická řešení v podpůrné části. Praha zbytečně ztratila tři roky. Zastavily se projekty, které mohly zajistit potřebné kapacity, a už nyní mohl být počet lidí bez domova daleko nižší. Počet lidí ohrožených bezdomovectvím stále stoupá, jsou mezi nimi senioři i mladí lidé, problém eskaluje a je nejvyšší čas s ním začít něco dělat," doplňuje ve zprávě Petr Dolínek, kandidát do zastupitelstva za ČSSD.

Souhrn návrhů preventivních opatření:

• Na problematiku bezdomovectví vyčleníme samostatný tým, který bude implementaci koncepce řešit v součinnosti s jednotlivými městskými částmi, Městskou policií hlavního města Prahy, Českými dráhami, Dopravním podnikem hlavního města Prahy, neziskovými organizacemi a dalšími institucemi, kterých se fenomén bezdomovectví přímo týká.• Budeme intenzivně spolupracovat s ostatními kraji a vyžadovat od nich peníze za poskytování služeb bezdomovcům, kteří nemají trvalé bydliště v Praze, ale využívají pražský podpůrný systém.• Vytvoříme celoplošný systém poradenství pro osoby ohrožené bezdomovectvím a prosadíme programy na řešení tzv. polobezdomovectví či skrytého bezdomovectví.• Vytvoříme trvalé noclehárny pro bezdomovce za symbolickou cenu s cílem obnovit jejich sociální a hygienické návyky. Zároveň podpoříme rozšíření kapacit azylových domů i zřízení nízkoprahových center s denním provozem.• Vytvoříme pracovní příležitosti pro bezdomovce v oblasti málo kvalifikovaných činností se systémem denních výplat.• Budeme prosazovat zavedení tzv. sociálně odpovědného zadávání veřejných zakázek, které zavede podmínku zaměstnání dlouhodobě nezaměstnaných nebo jinak sociálně vyloučených osob na realizaci zakázky.• Vybudujeme zdravotnické zařízení pro osoby bez přístřeší s důrazem na zdravotní prevenci a na zubní péči. Nesmí se nikdy stát, že lékař odmítne bezdomovce ošetřit.• Podpoříme systém potravinové pomoci prostřednictvím potravinových bank a distribuci těchto potravin prostřednictvím nevládních neziskových organizací a městských částí potřebným spoluobčanům.• Podpoříme vypracování celostátní koncepce sociálního bydlení, která zahájí proces substituce tzv. sociálních ubytoven na důstojné a cenově akceptovatelné bydlení. Iniciujeme předložení legislativního návrhu, který bude definovat standard sociálního bydlení a pravidla pro jejich obsazování, včetně ústupového a startovacího bydlení. Tím napomůžeme k opětovnému začleňování bezdomovců do běžného života a zároveň budeme předcházet možné ztrátě bydlení u ohrožených skupin obyvatel.

Související

Bezdomovci

Německo musí řešit nový problém. Počet bezdomovců raketově stoupá

Počet lidí bez domova v Německu dramaticky vrostl a k červnu 2022 dosáhl čísla 447 000, což ukazuje odhad zveřejněný ve vydání Spolkového sdružení pro pomoc lidem bez domova (BAG W) s centrem v Berlíně. V roce 2021 bylo v Německu registrováno 268 000 lidí bez stálého bydlení. V úterý o uvedla agentura DPA.

Více souvisejících

Bezdomovci ČSSD Praha

Aktuálně se děje

před 19 minutami

Donald Trump

Jedna výhra, tři drtivé porážky. Soud rozhodoval v Trumpových kauzách

Americký nejvyšší soud vydal zásadní rozhodnutí týkající se pravomocí hlavy státu, které přineslo Donaldu Trumpovi jeden velký úspěch, ale také tři porážky. Soudci zrušili téměř sto let starý precedens z éry prezidenta Franklina Delana Roosevelta a přiznali prezidentovi širokou pravomoc odvolávat komisaře nezávislých regulačních orgánů. Podle většinového názoru předsedy soudu Johna Robertse jsou podřízení vykonávající prezidentskou moc odpovědní přímo prezidentovi, a ten se pak odpovídá lidu.

před 1 hodinou

včera

střela Flamingo

Ukrajinské Flamingo slaví úspěch. Tři z pěti střel zasáhly v Rusku svůj cíl

Ukrajinská těžká střela s plochou dráhou letu FP-5 Flamingo, kterou vyvinula kyjevská společnost Fire Point, zaznamenala v noci z 26. na 27. června svůj dosud nejúspěšnější bojový křest. Podle oficiálních ukrajinských zdrojů i nezávislých analytiků zasáhly tři z pěti vypuštěných střel vojensko-průmyslový komplex Titan-Barrikady ve Volgogradu v Ruské federaci, což je zhruba 500 až 900 kilometrů od předpokládaných míst startu. 

včera

Ilustrační foto

Co způsobilo extrémní počasí v Evropě? Na vině je hned několik faktorů

Evropu v současné době sužuje historická vlna veder, která přepisuje teplotní rekordy na celém kontinentu. Francie zažila své vůbec nejteplejší dny v historii, kdy v západních oblastech rtuť teploměru vystoupala na 39 až 43 stupňů Celsia, a zaznamenala také nejteplejší noc s průměrem 21,6 stupně Celsia. Celostátní průměrná teplota 29,9 stupně Celsia představuje nejvyšší hodnotu od začátku měření v roce 1947, přičemž 147 francouzských měst dosáhlo svých historických červnových maxim. Velká Británie zaznamenala nejteplejší červnový den od začátku měření s teplotou 36,1 stupně Celsia a červnové rekordy padly také v Česku, ve Španělsku, Německu, Rakousku, Nizozemsku a Švýcarsku.

Aktualizováno včera

včera

Petr Macinka

Bylo to nešťastné, řekl Babiš k vystoupení ve Strážnici. Macinka se překvapivě omluvil

Ministr zahraničí Petr Macinka se po jednání vlády omluvil za své víkendové vystoupení na folklorním festivalu ve Strážnici. Uvedl, že na akci nejel nikoho provokovat, a vyjádřil lítost nad tím, že na celou situaci doplácí samotné město Strážnice. K incidentu se vyjádřil také premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš, který Macinkovo vystoupení označil za ne úplně šťastné.

včera

Andrej Babiš

Pavel by měl zvážit přehodnocení své cesty do Turecka, vyzval Babiš

V čele české delegace na nadcházejícím červencovém summitu NATO v turecké Ankaře stane premiér Andrej Babiš (ANO), nikoliv prezident Petr Pavel. Předseda vlády oznámil, že ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé) již v pátek oficiálně zapsal prezidenta i jeho doprovod na seznam účastníků. 

včera

včera

Německá policie, ilustrační foto

Střelba na severu Německa: Po útoku ve Stade je pět mrtvých

V dolnosaském městě Stade došlo v pondělí kolem poledne ke tragické střelbě, která si vyžádala pět lidských životů. K incidentu došlo v hanzovním městě, které má bezmála padesát tisíc obyvatel. Na místo okamžitě vyrazilo velké množství policistů a záchranářů. 

včera

Dovoz a vývoz zboží

Konec levných zásilek z Číny. EU zavádí bič na Temu a Shein

Evropská komise se rozhodla zakročit proti masivnímu přílivu levného zboží z Číny a schválila zavedení celního poplatku ve výši 3 eur na malé zásilky. Opatření, které začne platit již od této středy, ruší dosavadní osvobození od cla pro balíčky s hodnotou do 150 eur. 

včera

Ilustrační foto

Vlna veder končí, za pár dní ale může dorazit další. A mnohem horší, varují meteorologové

Evropu se po první vlně extrémních veder chystá zasáhnout druhá, podstatně rozsáhlejší a vytrvalejší horká vzdušná masa, takzvaná teplotní kupole. Zatímco první vlna na konci června byla sice velmi agresivní, ale relativně krátká, nová meteorologická data a dlouhodobé modely globálních předpovědních center ECMWF a GFS naznačují pro začátek července mnohem horší scénář. Nad západní Evropou se totiž podle těchto výstupů formuje atmosférická blokáda typu Omega, která by mohla vysoký tlak nad kontinentem doslova uzamknout. Tento systém pak bude fungovat jako obří tepelné víko a uvězní horký vzduch nad evropským územím po dobu nejméně šesti až devíti dnů.

včera

Francie, Paříž, ilustrační foto

Francie čelí po vlně veder další krizi. Márnice jsou přeplněné

Pařížské márnice čelí kritickému nedostatku kapacit poté, co Francii v uplynulém týdnu zasáhla ničivá vlna veder. Podle předběžných odhadů národního úřadu pro veřejné zdraví Public Health France vzrostla úmrtnost v zemi během pouhých tří nejteplejších dnů o více než 1 000 případů, přičemž experti toto číslo označují za velmi střízlivý odhad, který po zpracování všech úmrtních listů ještě výrazně stoupne.

včera

včera

Vladimír Putin

Putin kvůli "katastrofálnímu nedostatku lidských zdrojů" odmítl ukrajinský návrh na omezení úderů

Ruský prezident Vladimir Putin odmítl údajný ukrajinský návrh na vzájemné omezení úderů dlouhého dosahu, který měl sloužit jako krok k deeskalaci konfliktu trvajícího již pátým rokem. V rozhovoru pro ruskou státní televizi Putin prohlásil, že Moskva bude i nadále pokračovat ve své ofenzivě s cílem plně ovládnout čtyři ukrajinské regiony. Iniciativu Kyjeva označil za pouhý pokus o zmírnění tlaku na ukrajinské jednotky podél 1 250 kilometrů dlouhé frontové linie. Ruský vůdce zdůraznil, že záchrana kyjevského režimu rozhodně není součástí ruských plánů.

včera

Hormuzský průliv

USA a Írán se stáhnou z Hormuzského průlivu. Nechtějí situaci eskalovat

Spojené státy a Írán se po vzájemné výměně střeleckých úderů v oblasti Hormuzského průlivu pro tuto chvíli stáhnou a nebudou situaci dále vojensky vyhrocovat. Podle vyjádření představitelů administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa zůstávají technické rozhovory s Teheránem i nadále na dobré cestě.

včera

včera

Letní počasí

WHO: Současná vlna veder si v Evropě vyžádala přes 1300 mrtvých

Evropou se prohnala bezprecedentní vlna veder, která si podle šéfa Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedrose Adhanoma Ghebreyesuse vyžádala od jednadvacátého června již více než 1 300 nadbytečných úmrtí. Extrémní teploty doprovázené takzvaným efektem tepelné kopule se o víkendu přesouvaly dále na východ kontinentu a na mnoha místech přepisovaly historické tabulky.

včera

včera

včera

Předpověď počasí na celý týden. Změna bude patrná

V Česku začíná nový týden, v jehož úvodu ještě bude pokračovat tropická epizoda. Nejdéle má být vedro na východě republiky. Očekává se nicméně ochlazení a návrat teplot k letnímu normálu. Vyplývá to z výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy