Aneta Langerová a Viktor Preiss zahájili šestý ročník Kavárny Potmě

Praha - Kavárna Potmě, kde budou obsluhovat nevidomí v naprosté tmě, bude otevřena od 10. do 24. června na Ovocném trhu za Stavovským divadlem v Praze. Podpoří ji hudební projekt Hudbou ke společnému světu, uvedla pro agenturu Mediafax ve čtvrtek PR manažerka Kristina Horáčková.

Kavárna Potmě byla slavnostně otevřena ve čtvrtek hercem Viktorem Preissem a zpěvačkou Anetou Langerovou, která potmě zazpívala a poté v kavárně sama obsluhovala. Zahájení provozu kavárny doprovázela režisérka Olga Špátová, která o celém projektu natáčí dokument. Tým 12 speciálně vyškolených nevidomých kavárníků bude obsluhovat každý den od 10 hodin do 21 hodin. Cílem projektu Kavárna Potmě je vyměnit si role, vidomý je závislý na nevidomém, který ho provází kavárnou a obsluhuje ho.

"Doufám, že se mi i tentokrát podařilo bez nehody obsloužit návštěvníky, kteří si přišli vychutnat setkání s jiným světem. Světem, kterému chybí barvy a světlo, ale když ho necháte do sebe vstoupit, otevře vám jiné obzory," řekla zpěvačka Aneta Langerová, patronka projektu.

Každý den od 10. do 24. června od 16 hodin do 19 hodin budou na střeše Kavárny Potmě vystupovat zpěváci a herci v rámci akce Hudbou ke společnému světu. Kavárnu Potmě otevírá Nadační fond Českého rozhlasu již pošesté.

"Každý rok se snažíme projekt něčím ozvláštnit. Letos jsme připravili hudební vystoupení herců a písničkářů servírované přímo ze střechy kavárny. Představí se zde profesionální umělci, ale také talentovaní nevidomí hudebníci," uvedla Martina Kaderkova, autorka projektu.

Akci podpoří herec Jan Budař, který vystoupí 12. června, v úterý 15. června zpěvák Tomáš Klus, ve čtvrtek 17. června skupina Xindl X a další úterý 22. června zazpívá herec Saša Rašilov. V rámci doprovodného programu budou předvedeny ukázky výcviku vodících a asistenčních psů nebo chůze potmě.

Režisér Miloš Forman, který v minulosti Kavárnu Potmě navštívil, napsal do návštěvní knihy: "Uviděl jsem nekonečno."

Výtěžek z projektu Kavárna Potmě je určen do sbírky Světluška na pomoc nevidomým a zrakově postiženým dětem a dospělým. Pět předchozích ročníků kavárny přineslo do sbírky 1 461 334 korun. Kavárnu navštívilo přes 10 000 lidí, kterým nevidomí kavárníci uvařili na 14 000 nápojů.

Související

Češi si na Národní třídě připomněli 17. listopad

17. listopad: Svíčky zaplnily chodník na Národní třídě, zazněla Modlitba pro Martu

Planoucí svíčky u pamětní desky k 17. listopadu 1989 dnes zcela zaplnily chodník na pražské Národní třídě. Vedle politiků či zástupců akademické obce je tam přinášeli řadoví občané, kteří částečně ohrazený prostor kolem pamětní desky zaplnili bez ohledu na vládou povolené shromáždění maximálně jedné stovky osob na jednom místě. Vpodvečer se u pietního místa objevili odpůrci premiéra Andreje Babiše (ANO) a prezidenta Miloše Zemana.
Vladivojna La Chia (foto: Michaela Džurná)

Vladivojna La Chia vydá album inspirované filmem 8 hlav šílenství

Praha – Film o ruské básnířce Anně Barkovové s Anetou Langerovou v hlavní roli se blíží do kin. Společně s ním vyjde také album nezaměnitelné hudebnice Vladivojny La Chia, která k filmu rovněž složila hudbu. Na albu hostuje Lucie Bílá, Lenka Dusilová, Aneta Langerová nebo Ota Klempíř.

Více souvisejících

Aneta Langerová

Aktuálně se děje

před 2 minutami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu hovořil po Bidenovi i s Putinem a nešetřil kritikou Moskvy

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu mluvil po americkém prezidentovi Joe Bidenovi i s jeho ruským protějškem Vladimirem Putinem. Podle dostupných informací zkritizoval alianci Ruska s Íránem a vyjádřil nespokojenost s postojem Moskvy k probíhající válce s teroristickým hnutím Hamás v Pásmu Gazy.

před 1 hodinou

Aktualizováno před 2 hodinami

před 3 hodinami

Betlém, ilustrační fotografie.

Největší betlém na světě je v Čechách

Betlémářství má u nás dlouhou tradici. Již před několika staletími zdobily jesličky o Vánocích kostely i domácnosti. Specifické jsou betlémy mechanické, v nichž se jednotlivé figurky pohybují. Autor největších mechanických jesliček na světě pochází z Čech, narodil se před 185 lety, dne 13. prosince 1838. Jmenoval se Tomáš Krýza a jeho Krýzovy jesličky jsou pojmem známým po celém světě i zapsaným v Guinnessově knize rekordů.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Putin kandiduje, proto se Rusové snaží změnit vývoj války na Ukrajině

Rusové se navzdory zimnímu počasí snaží pokračovat v ofenzivních operacích na několika místech na Ukrajině. Podle amerického Institutu pro studium války (ISW) touží po převzetí a udržení iniciativy do ruských prezidentských voleb v březnu 2024, v nichž bude Vladimir Putin obhajovat mandát. 

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Adventní věnec

Adventní věnec. Kde se vzal symbol vánočního času?

Na adventním věnci již hoří svíce značící adventní neděle a odpočítávající čas do Štědrého dne. Zatímco dnes si předvánoční dobu bez adventního věnce nedokážeme představit, dříve ho lidé neznali. Věnec se svíčkami se stal symbolem adventu teprve v 19. století.

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

Veronika Bílková

75 let od Všeobecné deklarace lidských práv. Vnímáme ji jako samozřejmost, což však mnohde stále neplatí, varuje Bílková

Valné shromáždění OSN schválilo před třičtvrtě stoletím, 10. prosince 1948, Všeobecnou deklaraci lidských práv. Nevedla k tomu jen zvěrstva druhé světové války, ale také zkušenost s totalitními režimy v meziválečném období, upozorňuje profesorka Veronika Bílková. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz přiznává, že dokument není právně závazný nástroj, zároveň dodává, že se stal základem pro jiné smlouvy, které právně závazné jsou. Odbornice na mezinárodní humanitární právo z Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze dále vysvětlila například to, proč si nemyslí, že nastal čas Deklaraci aktualizovat či měnit, a z jakého důvodu není šťastné zmiňovat lidská práva pouze v souvislosti s jejich porušováním.

před 14 hodinami

Aktualizováno včera

Poslední čtyři páry dvanácté řady StarDance.

Ve StarDance se rozhodlo o finalistech, dotancovala Iva Kubelková

Ve StarDance se v sobotu večer rozhodlo o tom, kdo postoupí do finále, kterým letošní řada soutěže vyvrcholí za týden, kdy budou vyhlášeni vítězové, tedy král a královna tanečního parketu. Dnes tančily ještě čtyři soutěžní páry, postupujícími jsou Eva Adamczyková, Darija Pavlovičová a Vavřinec Hradilek.

včera

včera

Čaputová po smutečním obřadu řekla, co Schwarzenberg ukázal Slovensku

Na sobotním pohřbu Karla Schwarzenberga nechyběli ani zahraniční státníci v čele se slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou. Kníže byl podle jejích slov nejen Čechem, ale také přesvědčeným Evropanem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy