Psychiatři uvěřili duševně nemocné, kritizuje Stehlíková

Praha - Psychiatrička a bývalá ministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková se na svém blogu vyjádřila k postupu při propuštění žďárské útočnice. Vadí jí, že psychiatři uvěřili schizofreničce, která již spáchala jeden zločin, i že se v podobných případech hledí pouze na předpisy.

"Žďárská tragédie ukázala, jak nebezpečné je přemýšlet ve stereotypech," začíná Stehlíková. K vydání rozhodnutí prý stačí dodržení podmínek, pravidel a předpisů.

"A pokud se stane neštěstí, nikdo nenese osobní zodpovědnost, neboť žádný zákon či předpis nebyl porušen. Kolektivní zodpovědnost – žádná zodpovědnost," kritizuje Stehlíková systém.

"Patří pacientka, která se pokusila unést sedmileté dítě a pobodala vychovatelku do zdravotnického zařízení bez jakékoliv ostrahy?" ptá se. Pro takovéto případy byly v Brně a Opavě zřízeny detenční ústavy, ve kterých se - i podle ministryně spravedlnosti Heleny Válkové - podmínky podobají spíše věznici, než léčebně.

Soudní znalec však ve svém posudku umístění do detenčního ústavu nepožadoval. Soud proto zvolil ochrannou psychiatrickou léčbu v nemocnici.

"Proč projevovat takový liberalismus vůči pachatelce tak nebezpečného činu? Protože se nic nestalo a vychovatelka dítě ubránila? Protože byla nemocná? Nebo protože pachatelkou byla žena?" ptá se Stehlíková.

Schizofrenici často předstírají, že jsou v pořádku

Pachatelka byla letos v únoru propuštěna z ústavu do ambulantní léčby. "U pacientky, která se již jednou chovala tak brutálně, byla na místě mimořádní obezřetnost," říká Stehlíková. "Proč před propuštěním pachatelky domů nebyl požadován aktuální znalecký posudek psychiatra, eventuálně klinického psychologa?" dodává.

Soudce se při rozhodnutí o propuštění prý řídil jedním odstavcem vyjádření psychiatrů, který říká, že pacientka lituje svého činu a splňuje potřebné podmínky. Pacienti trpící psychózou ale podle Stehlíkové často disimulují, neboli popírají existenci potíže, a umějí dokonale předstírat svůj náhled na onemocnění s cílem propuštění z nemocnice.

"Psychiatři uvěřili duševně nemocné pachatelce brutálního zločinu, a soud uvěřil psychiatrům bez dalšího zkoumání či nezávislého odborného posudku," říká Stehlíková.

Podle ní velká část schizofreniků brzy po propuštění z nemocnice užívá léky nepravidelně, nebo je přestane užívat vůbec. Kontrolování pravidelného užívání je při ambulantní léčbě prý velmi obtížné či nemožné. "To má za následek rychlé a časté relapsy, tedy akutní návraty závažných psychiatrických symptomů, včetně bludů a halucinací," dodává.

Musíme využívat všech dostupných možností

Lidé trpící paranoidní schizofrenií mají prý častěji agresivní tendence, zejména když se již v minulosti podobného chování dopustili. "Za brutální zločin, který spáchala pacientka s paranoidní schizofrenií, nemůže jen její velmi zlá duševní choroba, ale i naše pohodlnost," říká Stehlíková.

Tvrdí, že je chyba, když se v podobných případech zodpovědné osoby a instituce drží jen předpisů, zavedených postupů a nevyužívají všech dostupných možností, jako jsou detenční ústavy.

Poučení ze žďárské tragédie by se podle Stehlíkové mělo projevit jak větší zodpovědností pověřených osob, tak změnou legislativy. "Společnost by se měla lépe chránit před riziky, které lze předvídat," zakončuje.

Související

Miloš Zeman

Stehlíková před soudem: Prezident Zeman potřebuje psychiatra

Psychiatrička a bývalá ministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková trvá na tom, že prezident Miloš Zeman potřebuje psychiatrickou pomoc kvůli svým závislostem na alkoholu a tabáku. U soudu dnes uvedla, že za jejími dřívějšími, žalovanými výroky o Zemanově zdraví stál dobrý úmysl - záchrana prezidentova života.
Miloš Zeman

Zeman podal žalobu na Stehlíkovou jako soukromá osoba i jako prezident

Žalobu kvůli výrokům o zdraví prezidenta podal Miloš Zeman nejen jako soukromá osoba, ale zároveň také jako prezident republiky. Džamilu Stehlíkovou zažaloval rovněž nejen jako fyzickou osobu, ale také jako psychiatrickou lékařku. Na dotaz ČTK to dnes uvedl právník Hradu Marek Nespala s tím, že "to schizma je kvůli kvalifikaci skutku a jeho závažnosti".

Více souvisejících

Džamila Stehlíková vražda na střední škole ve Žďáru nad Sázavou (14.10.2014)

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 10 minutami

Ukrajinská armáda střeží své území

Ukrajinská armáda odrazila ruské útoky u 15 obcí. Putin ale počítá s dlouhou válkou

Ukrajinská armáda za uplynulých 24 hodin odrazila ruské útoky u 15 obcí v Doněcké, Luhanské a Charkovské oblasti na východě země, uvádí ukrajinský generální štáb v ranním přehledu situace na bojišti. Ve svodce je opět zmíněn Bachmut, kde se v poslední době odehrávají nejtvrdší boje. Ruský prezident Vladimir Putin podle analytiků amerického Institutu pro studium války (ISW) chystá svou zemi na "dlouhou imperialistickou válku". 

před 18 minutami

Jižní Korea, ilustrační foto

Jižní Korea omladí populaci, zruší tradiční způsob počítání věku

Jižní Korea dnes schválila zákon, který od června 2023 ruší tradiční způsob počítání věku a zavádí standardizované počítání věku podle data narození běžné jinde ve světě. V zemi doposud podle jedné z tradičních metod platilo, že dětem je jeden rok už při narození a další rok se jim přičítal s každým dalším 1. lednem. Mnoho lidí tak v Jižní Koreji na oficiálních dokumentech omládne o rok a někteří dokonce o dva, informovala dnes agentura Reuters.

před 34 minutami

Uprchlíci z Ukrajiny na pražském hlavním nádraží.

Sněmovna zřejmě schválí pravidla prodloužení ochrany uprchlíků z Ukrajiny

Navrhovaná pravidla prodloužení dočasné ochrany uprchlíků z Ukrajiny před ruskou vojenskou agresí o jeden rok do konce března 2024 Sněmovna zřejmě schválí. Zakotví je vládní novela zákona zvaného lex Ukrajina, kterou dnes podpořil bezpečnostní výbor. Plénum by mělo schvalovat předlohu v úterý, a to zrychleně ve stavu legislativní nouze.

Aktualizováno před 53 minutami

Ilustrační foto

Nezaměstnanost v Česku v listopadu stagnovala. Bez práce bylo 3,5 procenta lidí

Nezaměstnanost v Česku v listopadu stagnovala. Bez práce bylo 3,5 procenta lidí, stejně jako v říjnu a v září. Vyplývá to z dnes zveřejněných údajů Úřad práce ČR. Nové místo si jeho prostřednictvím hledalo 257.187 lidí, o zhruba 1400 víc než v říjnu. Počet nabízených míst proti říjnu naopak mírně klesl. Podle analytiků bude volných pozic dál ubývat a nezaměstnanost se v příštích měsících mírně zvýší.

před 57 minutami

Vladimir Putin

Ukrajinci mají ruské vojáky za zločince. Jsou to hrdinové, tvrdí Putin

Ruský prezident Vladimir Putin dnes při udělování nejvyšších státních vyznamenání prohlásil, že hrdinou je každý ruský voják bojující na Ukrajině, uvedla agentura Interfax. Naopak ukrajinské úřady podezírají ruské vojáky ze spáchání válečných zločinů za války, která už trvá téměř deset měsíců, připomínají světové agentury.

před 1 hodinou

Patrik Nacher

Nacher připustil podporu ANO pro menšinovou pražskou radu

Hnutí ANO v Praze o koalici se Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) nejedná. Je ochotné podpořit menšinovou městskou radu do konce února, zatím jej Spolu ale oficiálně neoslovilo, řekl na dnešní tiskové konferenci po jednání stínové vlády ANO předseda zastupitelského klubu hnutí Patrik Nacher.

před 1 hodinou

Uprchlíci z Ukrajiny se registrují v Česku, ilustrační fotografie.

Ukrajinci ze sněmovního zařízení se mohou stěhovat, ubytování zajistil kraj

Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině (KACPU) v Liberci zajistilo nové bydlení pro skupinu ukrajinských uprchlíků, kteří musí opustit rekreační areál Kanceláře Poslanecké sněmovny v Harrachově na Jablonecku. Objekt by měl sloužit v zimě k rekreaci zaměstnanců kanceláře. Pro 13 ukrajinských uprchlíků z původních 19 zajistili bydlení nedaleko původního místa, další si našli jiné ubytování sami, řekla dnes ČTK mluvčí Libereckého kraje Andrea Fulková. Většinou jde podle ní o ženy a děti.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Český rozhlas

Sněmovní výbor odmítl návrhy poslanců ANO na zvýšení koncesionářského poplatku pro Český rozhlas

Poslanci opozičního hnutí ANO zřejmě neprosadí zvýšení koncesionářského poplatku pro Český rozhlas (ČRo) o pět, nebo o deset korun měsíčně. Sněmovní volební výbor, jenž má na starosti média, dnes tyto úpravy k vládní novele o změně výběru radních České televize (ČT) a ČRo koaliční většinou odmítl. Podle vládních poslanců by poplatky měly být jedním z témat širší novely zákonů o veřejnoprávní televizi a rozhlasu, kterou by měli zákonodárci dostat od kabinetu příští rok.

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

vánoční cukroví

Vánoční cukroví: PŘEHLED surovin, za které si letos připlatíte a o kolik

Balení surovin na domácí pečení vánočního cukroví stojí letos v akci 1131 korun, což je o 11 procent více než loni. Balík surovin v akci, jako je například hladká mouka, cukr nebo vejce, zdražil o 112 korun. Zdražily téměř všechny ingredience, například cukr moučka na více než dvojnásobek toho, co stál loni. Vyplývá to z analýzy akčních letáků sedmi obchodních řetězců společnosti Česká distribuční na přelomu listopadu a prosince, kterou má ČTK k dispozici.

před 2 hodinami

Chorvatsko

Do Chorvatska bez hraničních kontrol. Bude přijato do Schengenu, tvrdí Rakušan

Český ministr vnitra Vít Rakušan doufá, že se jeho resortní kolegové ze zemí EU dnes v Bruselu shodnou na rozšíření schengenského prostoru o Rumunsko a Bulharsko, očekává o tom ale dlouhou a složitou debatu. Rozšíření prostoru volného pohybu o dvojici zemí, které už desetiletí splňují potřebné podmínky, dosud blokuje především odpor Vídně. Prakticky jisté je podle českého ministra dnešní rozhodnutí o vstupu Chorvatska.

Aktualizováno před 2 hodinami

Ilustrační foto

Pohonné hmoty za poslední týden opět zlevnily, nafta o více než korunu

Pohonné hmoty za uplynulý týden dál zlevnily, nafta o víc než korunu. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic v Česku prodává v průměru za 38,47 koruny, před týdnem byl o 87 haléřů dražší. Nafta zlevnila na litru o 1,14 koruny, za litr teď řidiči dají průměrně 39,86 koruny. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje. Ceny klesají od konce října, od té doby Natural 95 zlevnil na litru o 4,50 koruny a nafta o 7,50 koruny.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Minimální mzda se zvýší od ledna lidem z bezpečnostních sborů. Přehled, koho se to týká a o kolik

Příslušníkům bezpečnostních sborů se příští rok zvednou tarify o deset procent, u prvních dvou tarifních tříd o 17 procent. Návrh nařízení vlády dnes kabinet schválil, řekl na tiskové konferenci vicepremiér Marian Jurečka (KDU-ČSL). O desetinu se od ledna zvednou také platy vojáků z povolání na tarifech.

Zdroj: ČTK

Další zprávy