Praha - Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) chce v příštím roce podpořit seniory a vyčlení jim 120 milionů korun na výstavbu komunitního bydlení. Informoval o tom ředitel odboru politiky bydlení MMR Jiří Klíma. Plán resortu však ještě musí schválit ministerstvo financí.
"Kromě tradiční podpory výstavby pečovatelských a vstupních bytů chceme nově dotovat také výstavbu komunitních bytů pro seniory. V předběžném rozpočtu na příští rok na to navrhujeme 120 milionů korun," prohlásil Klíma s tím, že celkem má MMR na podporu bydlení v příštím roce naplánováno 550 milionů korun.
Komunitní dům seniorů bude podle MMR určen pro lidi starší 60 let s čistým průměrným měsíčním příjmem do jednonásobku průměrné mzdy (u dvoučlenné domácnosti s příjmem do 1,2násobku). Musí ho tvořit minimálně deset a maximálně 25 bytů. "Pokud by jich bylo méně, tak by se komunita nevytvořila. Při vyšším počtu bytů by to byl také problém," podotkl Klíma.
Setkávání se sousedy má také napomoci povinná společenská místnost, společná kuchyňka s možností sdíleného stravování a ošetřovna. "V domě mohou být také další prostory podporující komunitní život, například hobby místnost, televizní místnost či letní terasa krytá pergolou," vyjmenoval Klíma s tím, že sdílené prostory musí mít minimálně 40 metrů čtverečních.
V komunitním domě podle podmínek dotace nebude možné poskytovat pobytové sociální služby, v obci však musí být dostupná alespoň jedna z terénních sociálních služeb.
Související
Důchody dorazí kvůli svátkům později. Letos je to naposledy
Zájem Čechů o předčasné důchody se vrací k normálu, naznačují data
důchodci, senioři , Ministerstvo pro místní rozvoj
Aktuálně se děje
před 45 minutami
Do ulic Erfurtu vyšly tisíce extremistů, blokují vstup na sjezd AfD
před 1 hodinou
Putin po mohutném bombardování Kyjeva nařídil pokračování masivních úderů proti Ukrajině
před 3 hodinami
Proč byl nedávný útok na Kyjv tak zničující?
před 4 hodinami
Rusko shání vojáky kde se dá. Nově posílá na frontu mladé studenty
před 5 hodinami
Výhled počasí na další červencový týden. Teploty porostou
včera
Odstartoval filmový festival ve Varech. Hoffman si přišel pro Křišťálový glóbus
včera
Důchody dorazí kvůli svátkům později. Letos je to naposledy
včera
Hvězdy posunuly své týmy do osmifinále MS. Mexiko dál těší domácí fanoušky
včera
Tragická nehoda na Vysočině. Čelní střet kamionů nepřežil ani jeden z řidičů
včera
Policie prověřuje primáře z Děčína. Nahlásila ho nemocnice
včera
Je to tady zase. Lidé řeší, zda červencová volna ovlivní jejich nákupy
včera
Další překvapení na fotbalovém MS. Už v šestnáctifinále skončili Němci a Nizozemci
včera
Pavel poletí do Ankary, i když se to Babišovi nelíbí. Bude to stát miliony a bude sedět vzadu, reaguje Macinka
včera
Co bude dál s Hormuzským průlivem? Alternativní trasa selhala, světu nezbývá než čekat
včera
Kdo nahradí Zelenského? Hvězda Ukrajina potvrdila, že bude kandidovat na prezidenta
včera
Rusko může zaútočit na Polsko už letos, píše britský a polský tisk. Situace je vážná, přiznal Tusk
včera
Evropě hrozí další vlna extrémního počasí. Při té červnové umíraly tisíce lidí
včera
Jako 12 atomových bomb za vteřinu. Rychlost klimatických změn je ohromná, oceány jsou nejteplejší v historii
včera
Počasí opět zvýšilo riziko požárů. Hrozí především na Moravě
včera
Spojenci nám v Íránu nepomohli, stávající americká podpora NATO je absurdní, prohlásil Trump
Americký prezident Donald Trump ostře zkritizoval Severoatlantickou alianci a označil stávající úroveň americké podpory za naprosto absurdní. Tento výrok přichází necelý týden před klíčovým summitem NATO, který se má uskutečnit v turecké Ankaře. Podle šéfa Bílého domu je spojenectví s evropskými partnery jednostranné a postrádá jakoukoli reciprocitu.
Zdroj: Libor Novák