Praha - Nezaměstnanost v České republice v lednu opět meziměsíčně stoupla na 7,7 procenta z prosincových 7,5 procenta. Bez práce je v tuto chvíli 556.191 lidí, což je o 14.277 více než v prosinci. Uvedl to dnes Úřad práce ČR.
Pokles teplot podle úřadu utlumil sezónní práce ve stavebnictví. V meziročním srovnání je ale míra nezaměstnanosti stále výrazně nižší, když loni v lednu činila 8,6 procenta. Nyní je bez práce o 73.083 lidí méně než před rokem.
Situace na pracovním trhu odpovídala v lednu podle Kateřiny Sadílkové, která je pověřena řízením Úřadu práce ČR, běžnému vývoji na začátku roku. "V lednu nezaměstnanost roste pravidelně. Na základě značného poklesu teplot došlo k výraznému útlumu sezónních prací, hlavně ve stavebnictví. Výrazně vzrostl počet mužů, kteří se hlásili do evidence Úřadu práce, a také lidí, kterým na konci roku skončily termínované pracovní smlouvy a dohody," sdělila. Někde ovšem změna počasí přinesla naopak nárůst počtu pracovních míst, protože sněhová nadílka přispěla k rozjezdu turistického ruchu.
"Dobré zprávy z trhu práce nejenže přešly ze starého roku do nového, ale ještě se zintenzivnily," řekl ČTK analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Lednový přírůstek počtu nezaměstnaných je nejnižší od roku 2007, pokud se nepočítá mimořádný výkyv z roku 2011. Meziroční snížení počtu nezaměstnaných o 73.000 bylo k vidění naposledy v roce 2008. Dobré zprávy se lednovými statistikami pravděpodobně nevyčerpaly. K poklesu podílu nezaměstnaných pod hranici sedmi procent dojde možná už v dubnu, dodal.
"Dá se jednoznačně říct, že ekonomický růst, byť není nijak oslnivý, vytváří nová pracovní místa a zlepšuje tak situaci na trhu práce," doplnil analytik ČSOB Petr Dufek. Tolik pracovních příležitostí tu bylo naposledy v roce 2009. Motorem zlepšování situace na trhu práce je podle něj jednoznačně zpracovatelský průmysl, který vytváří nejvíce pracovních míst. Vzhledem k vývoji zakázek průmyslových podniků očekává, že nová místa budou vznikat i nadále. "Pozitivní vývoj vidíme i u stavebnictví, které po šestileté depresi získává stále více nových zakázek a brzy bude postrádat zaměstnance," podotkl.
Meziměsíční pokles nezaměstnanosti však zaznamenaly pouze čtyři regiony, a to Trutnov, kde se nezaměstnanost snížila o 1,1 procenta, Mladá Boleslav (pokles o 0,7 procenta), Brno-město a Nový Jičín (shodně o 0,3 procenta). Naopak nárůst evidoval pracovní úřad v 73 okresech. Největší byl na Jesenicku, a to o 11,5 procenta. V krajském srovnání je na tom nejhůře opět Ústecký kraj s mírou nezaměstnanosti 10,9 procenta a na druhém místě s rovnými deseti procenty Moravskoslezský kraj. Nejnižší byla jako tradičně nezaměstnanost v Praze, a to 5,1 procenta.
Nejnižší byla v lednu nezaměstnanost jako obvykle v okrese Praha-východ, kde činila 3,4 procenta, a na druhém místě bylo Mladoboleslavsko s 4,4 procenta. Naopak nejvyšší byla míra nezaměstnanosti opět na Bruntálsku, kde dosáhla 13,6 procenta, a na Mostecku s 12,9 procenta.
Související
Ekonomika překvapila značným meziročním růstem. Zvýšila se i nezaměstnanost
Jurečka chce v posledním roce vlády realizovat velké změny na trhu práce
nezaměstnanost / nezaměstnaní , Úřad práce
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Podzim v prosinci. Meteorologové přinesli předpověď na příští týden
před 5 hodinami
OBRAZEM: Mikuláš se svou partou čertů a andělů si podmanil ulice Prahy
včera
Experti rozebrali chování prince Harryho. Návrat domů není vyloučen
včera
Papír s informací o růstu důchodů už nepřijde každému, upozornil úřad
včera
V USA padl první trest v případu smrti herce Matthewa Perryho
včera
Nedorozumění vedlo k policejnímu zásahu ve škole v Praze
Aktualizováno včera
Zemřel populární moderátor Patrik Hezucký
včera
Německo schválilo dobrovolnou vojenskou službu. Čekají se protesty mladých
včera
Obchod roku: Vzniká obří streamovací gigant, Netflix kupuje Warner Bros., HBO a CNN
včera
Trump varuje Evropu před „civilizačním vymazáním“. V novém dokumentu kritizuje EU i migraci
včera
Občanské demokraty čeká kritické období. Kuba mohl svůj odchod dohodnout s Babišem, tvrdí analytik
včera
Pomoc Ukrajině je i v našem zájmu, prohlásil Rutte před summitem NATO
včera
Nejdůležitější je nezpanikařit. Hasiči pro EZ radí, jak prožít advent v bezpečí a bez požárů
včera
Izrael v Eurovizi zůstane, ohlásila EBU. Čtyři země budou největší soutěž světa bojkotovat
včera
Internet po celém světě opět kolabuje. Cloudflare hlásí problémy, výpadky má LinkedIn, X nebo Zoom
včera
Putin v Indii vyjednává jednu dohodu za druhou. Země obnoví dodávky paliv z Ruska
včera
Putin: Rusko se za každou cenu zmocní celého Donbasu
včera
Počasí způsobí problémy řidičům či chodcům. Platí výstraha
včera
Opozice zpochybňuje Babišovo řešení. Měl Agrofert prodat, zní od Pirátů
včera
Rusko má kapacity napadnout nejen Evropu. Rádo jich využije, když vycítí slabost
Válka na Ukrajině nadále pokračuje, protože Moskva podmiňuje jednání požadavky ohrožujícími ukrajinskou suverenitu i západní strategické zájmy. Kreml mezitím upevňuje ideologii trvalé konfrontace a rozšiřuje svůj vliv hybridními prostředky od Pobaltí až po Kazachstán. Slábnoucí jednota Západu posiluje ruské ambice a zvyšuje riziko, že konflikt přeroste v širší bezpečnostní krizi, již už nebude možné ignorovat.
Zdroj: Jakub Jurek