Důchodci a děti volají o pomoc. Ministerstvo zakročí

Praha - Děti a senioři se dnes stávají nejohroženějšími skupinami na internetu. Dětem a mládeži hrozí různé formy kyberšikany, na peněženky důchodců si zase brousí zuby “kyberšmejdi“. Národní centrum bezpečnějšího internetu (NCBI) právě na tato nebezpečí upozorňuje. Ministerstvo práce a sociálních věcí a ministerstvo vnitra se k Safer Internet Day taktéž připojují a zároveň chystají opatření ve spolupráci s NBÚ, která by měla pomoci rizika v online světě snížit.

Tak jako i v případě jiných oblastí vzdělávání i v případě výchovy k bezpečnému užívání online technologií by měla sehrávat klíčovou úlohu rodina. Ovšem jak vyplývá z nejnovějších výsledků dotazníkového šetření, které provedlo UPC ve spolupráci s NCBI, je tomu právě naopak. „Třetina dětí má časově zcela neomezený přístup k internetu, bezmála třetina rodičů nemá přehled o tom, co jejich děti na internetu dělají a třetina dětí nemá stanovena žádná pravidla svého pohybu v online prostředí. Rodiče spoléhají na školu, která je pro ně garantem bezpečného připojení k internetu a pohybu dětí v jeho prostředí. V to důvěřuje nadpoloviční většina z nich," upozorňuje ředitel NCBI Jiří Palyza.

Rodiče mají také velmi nízké vnímání rizika kyberšikany u svých dětí. Domnívají se, že pouze pět procent z nich se setkalo s některým z projevů kyberšikany, zatímco na základě výsledků jiných průzkumů samy děti uvádějí, že s kyberšikanou se jich setkala více než polovina. Získané údaje jsou jasným důkazem důležitosti posilování role školy v oblasti vzdělávání dětí a mládeže v problematice online safety a naopak jejího podceňování z pohledu rodičů. Národní centrum bezpečnějšího internetu reaguje na oba aspekty.

„Ve spolupráci se společností UPC už dlouhodobě realizujeme projekt bezpečných ICT prostředí na školách s názvem eSafety Label a pro rok 2015 plánujeme společnými silami více působit v oblasti Jihomoravského kraje. Tam projekt rozšíří o vzdělávání pedagogů a ICT metodiků, kteří by posléze měli nejnovější poznatky pro další výchovu svých svěřenců, a distribuci výukových materiálů z dílny UPC, které by jim v tom mohly pomoci, a které jsou určeny jak pro děti prvního stupně ZŠ tak i teenagery," doplňuje Palyza.

Z hlediska vzdělávání jak dospělých, tak samozřejmě dětí a mládeže NCBI spolu se svými partnery i nadále pokračuje v projektu Kraje pro bezpečný internet (KPBI). V rámci projektu jsou k dispozici e-learningové moduly, které budou v tomto roce rozšířeny o lekce pro cílovou skupinu sociálních pracovníků a seniorů a jsou k dispozici zdarma. Právě důchodci jsou kromě dětí druhou výrazně ohroženou skupinou na internetu. Šmejdi, jejichž předváděčky a další aktivity se pomalu přesouvají na internet, se stávají "kyberšmejdy". Vzhledem k tomu, že je dnes již přibližně každý druhý senior online, jedná se o atraktivní pole jejich působnosti. Proto zkoušejí triky jako například emailové nabídky různých pochybných produktů.

„Bezpečnost na internetu se možná zbytečně podceňuje. Každá neuvážená činnost totiž může končit tragicky. Obzvláště opatrní musíme být u dětí – které se stávají častým cílem kyberšikany – a u seniorů. U důchodců totiž zaznamenáváme čím dál více případů exekučních srážek z důchodů, což může být z velké části způsobeno nákupem na podvodných e-shopech, které jsou řízeny novodobými "šmejdy". Proto jsem neváhala a zaštítila jsem Den bezpečnějšího internetu 2015," říká ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová.

„Internet je ideální prostředí pro zločince, kteří jeho prostřednictvím páchají rozsáhlou trestnou činnost. Počítačová kriminalita díky rozvoji technologií roste každým rokem rychleji. Od roku 2011 do roku 2014 se počet internetových trestných činů zvýšil téměř trojnásobně. V reakci na nárůst kybernetické kriminality provede v letošním roce policejní prezidium kroky, které povedou ke zřízení specializovaného pracoviště zabývajícího se tímto druhem trestné činnosti. Na základě jednání s vedením Národního bezpečnostního úřadu bude tento úřad poskytovat novému týmu nadstandardní spolupráci," říká ministr vnitra Milan Chovanec.

Policie eviduje stovky případů, ve kterých dochází k šíření škodlivého počítačového kódu v e-mailových přílohách, tzv. malware. Zprávy obsahují sdělení vyzývající k úhradě dlužných částek neexistujících exekucí. Též byl zaznamenán nárůst počtu případů lidí, jimž neznámí pachatelé odčerpávají z bankovních účtů nemalé finanční částky. Množí se také případy vylákávání citlivých údajů prostřednictvím sociálních sítí.

Je jasné, že internet představuje stále rozbouřenější vody, na jejichž vlnách není zrovna jednoduché surfovat. Ostatně statistiky to jasně dokazují. Od roku 2011 dochází každoročně k nárůstu trestných činů spáchaných prostřednictvím internetu v řádech stovek. Jen v roce 2014 bylo zaznamenáno 4348 těchto případů.

Související

Sociální sítě

Francie zavádí digitální revoluci: Zakáže sociální sítě pro mladé, mobily ve školách a americké aplikace na úřadech

Francouzští zákonodárci schválili průlomový zákon, který zakazuje používání sociálních sítí dětem mladším 15 let. Tento krok, za nímž stojí prezident Emmanuel Macron, má za cíl chránit mládež před negativními dopady nadměrného času stráveného u obrazovek. Dolní komora parlamentu přijala text výraznou většinou po dlouhém nočním jednání, čímž se Francie přiblížila k tomu, aby se po Austrálii stala druhou zemí s podobně přísnou regulací.
Írán

90 milionů lidí odříznutých od světa? Do Íránu se vrací internet, svobodný už ale možná nikdy nebude

Po téměř třech týdnech jednoho z nejextrémnějších výpadků internetu v historii se někteří z 92 milionů obyvatel Íránu začínají znovu připojovat k síti. Přístup je však podle všeho velmi přísně kontrolován a omezován. Země odpojila internetové spojení 8. ledna, což bylo všeobecně vnímáno jako pokus úřadů zastavit šíření informací o tvrdých zásazích proti demonstrantům. Íránský ministr zahraničí Abbás Arákčí blokádu obhajoval jako reakci na údajné teroristické operace.

Více souvisejících

internet Ministerstvo spravedlnosti Ministerstvo práce a soc. věcí

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

Princ Andrew

Britská monarchie ukončí pronájem domu pro Andrewa. Rozhodl on sám

Bývalý princ Andrew se vzdává další nemovitosti, kterou měl v pronájmu od královské rodiny. Upozornila na to BBC. Jde o budovu nacházející se v blízkosti jeho někdejšího sídla, které syn zesnulé královny Alžběty II. kontroverzně prodal již před více než dvaceti lety. 

včera

včera

včera

Martina Sáblíková

Sáblíková se loučila s kariérou stylově v Heerenveenu. Aplaudovala jí zaplněná hala

Na nedávných zimních olympijských hrách v Miláně a Cortině d'Ampezzo se rozloučila se svou olympijskou kariérou. Nyní se v nizozemském Heerenvenu na vícebojařském mistrovství světa definitivně rozloučila Martina Sáblíková s celou kariérou. Konkrétně se tak stalo na její oblíbené tříkilometrové trati, na níž se během bohaté a úspěšné kariéry stala trojnásobnou olympijskou šampionkou. Její poslední jízda na této distanci však nebyla o výsledku a času. Bylo to zkrátka jedno velké loučení rychlobruslařské legendy, které během jejího posledního kola aplaudovala zaplněná hala.

včera

včera

Martin Kupka

Politici reagují na Moravcův konec. Opozice bude bojovat za nezávislou ČT

Na dnes oznámený konec moderátora Václava Moravce v České televizi reagují i politici. Šéf občanských demokratů Martin Kupka slíbil, že jeho strana bude pečlivě hlídat dění kolem veřejnoprávní televize. Piráti nechtějí dovolit, aby ČT potkal osud, jaký je znám například ze sousedního Slovenska. 

včera

Robert Fico

Fico opět útočí na Zelenského kvůli zastaveným dodávkám ropy

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) bude v příštím týdnu jednat se zástupci Evropské unie o obnovení dodávek ropy, které podle Bratislavy zastavil Kyjev. Fico dokonce prohlásil, že pokud ropovod Družba není poškozený, ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj je prý schopný ho poškodit. 

Aktualizováno včera

Írán, ilustrační fotografie.

Je rozhodnuto. Íránští duchovní už zvolili nového nejvyššího vůdce

V Íránu se podle nejnovějších informací již rozhodlo o tom, kdo se stane novým nejvyšším vůdcem. Identita nástupce ajatolláha Chameneího však ještě nebyla odhalena. Může to souviset i s nebezpečím, které dotyčnému hrozí. Izraelská armáda totiž předem varovala příštího vůdce, že se na něj zaměří. 

včera

Ilustrační fotografie.

Nafta za týden zdražila až o pět korun. Jedna věc naznačuje další výrazné zdražení

Nafta v Česku se včera průměrně celorepublikově prodávala za 38,01 Kč/l. Poprvé od května 2024 se tudíž prodávala za cenu vyšší než 38 Kč/l, jak vyplývá z dnes zveřejněných dat společnosti CCS. O týden dříve, 28. února, se nafta podle stejné statistiky prodávala za 33,10 Kč/l. Za týden tak podražila o takřka 5 Kč/l neboli o bezmála 15 %. Benzín se včera prodával za 35,92 Kč/l, tedy o necelých 7 % dráže než o týden dříve. Benzín je tak nejdražší od března 2025.

včera

včera

včera

včera

Jan Lipavský

Lipavský promluvil o třetí světové válce. Macinka vidí situaci jinak

Exministr zahraničí Jan Lipavský (ODS) neváhal současné světové konflikty označit za další světovou válku. Írán, Rusko a KLDR tvoří osu zla, řekl Lipavký v Partii na stanici CNN Prima News. Podle nynějšího šéfa diplomacie Petra Macinky (Motoristé) se v Íránu odehrává konflikt lokálního charakteru. 

včera

včera

Olympijské centrum Milána

Česko má první medaili ze zimní paralympiády po 16 letech. Stříbro získala biatlonistka Edlingerová

Hned v první soutěžní den zimních paralympijských her se česká výprava dočkala cenného kovu. Navíc se jedná o první medaili ze zimní paralympiády po dlouhých 16 letech. Konkrétně se o ni postarala biatlonistka Carina Edlingerová, když ve sprintu dojela druhá za vítěznou Číňankou Wangovou. Neztratila se ani druhá česká reprezentantka Simona Bubeníčková, která se svým trasérem Davidem Šrůtkem skončila těsně pod stupni vítězů čtvrtá.

včera

včera

Abbás Arakčí

Trump odmítl deeskalaci na Blízkém východě, zní z Íránu

Íránská výzva k deeskalaci na Blízkém východě se nesetkala s pochopením, konstatoval šéf íránské diplomacie Abbás Aráqčí. Podle Teheránu za to může americký prezident Donald Trump, který zneužil gesto íránského režimu směrem k sousedům. 

včera

Vaše letadlové lodě už nepotřebujeme, vzkázal Trump do Británie

Americký prezident Donald Trump vzkázal Britům, že jejich letadlové lodě už na Blízkém východě nejsou potřeba. Britského premiéra Keira Starmera nařkl z toho, že se chce přiživit na úspěchu aktuálně vojenské kampaně proti Íránu. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy