Praha - Politický analytik a publicista Tomáš Haas, který byl poradcem prezidenta Václava Klause a dvou premiérů, se zaměřil na plánovaný konvoj amerických vojsk, který na sklonku března a dubna projede Českem. Podobně jako mnozí další i on považuje přesun za demonstraci síly.
"Konvoj obrněných vozidel a transportérů má podle oficiálních tiskových zpráv demonstrovat Rusku, že síly NATO jsou v pohotovosti. A zároveň nám naše vláda říká, že jde o běžný přesun vojenské techniky a jednotek NATO, jakých bylo jen v loňském roce uskutečněo 131. Kdosi nás má za hlupáky," píše hned v úvodu Haas na sociální síti.
Publicista primárně pochybuje, že přesun něco "ukáže" Rusům, neboť se domnívá, že ruští vojenští experti o schopnosti americké armády přesunout část mechanizovaného pluku nepochybují. Informace o tom, že se jedná o běžný přesun techniky ale podle něj usvědčuje mluvčí NATO a našeho ministerstva obrany a i média ze lži, neboť nejde běžný o přesun, ale o demonstraci síly.
"Běžný není proto, že podobné dálkové přesuny se nedělají po silnici. Dělají se po železnici, z několika prostých důvodů, které pochopí i průměrně inteligentní civilista. Po železnici se dělají proto, že je to rychlejší, je to daleko levnější, nepoškozuje to silnice a dálnice, nenarušuje to dopravu. Stačí jen zauvažovat nad cenou spotřebovaných pohonných hmot, a logistické složitosti přesunu. Ne pánové, není to běžný přesun, jakých bylo v loňském roce uskutečněno 131 aniž to většina občanů zaznamenala. Pravdivá je ta první část oznámení, je to demonstrace síly a připravenosti," podotýká Haas.
Nad možným úmyslem plánovačů přesunu demonstrovat Rusku, že americká armáda se připravuje, v případě konfliktu, ustoupit od východního Baltu na území Německa, ale pochybuje. Podle něj má konvoj spíše demonstrovat občanům země, přes kterou kolony pojedou, že vojska USA jsou zde, a že se mohou přes jejich území převalit během několika hodin.
"Ale Česká republika a USA jsou spojenci a tak nechápu, proč ta demonstrace. Pochybuje snad vláda Spojených států o naší loyalitě? Pochybuje snad, že kdyby kterýkoliv stát NATO byl napaden, nesplníme svou povinnost podle článku 5. Atlantické smlouvy? Podle mého, chtějí USA - a nedělejme si iluze, dnešní NATO JE USA - dosáhnout dvou věcí. A to jedním tahem," dodává.
První z těch věcí je podle něj snaha o vyhrocení veřejné diskuze a vyvolání tlaku na to, aby loyalita přesáhla rámec článku 5. smlouvy. "Máme se připravit na to, že může vzniknout konflikt který nebude tak ostře a viditelně zahájen útokem nepřítele na stát NATO. A veřejnost má podpořit NATO v jakémkoliv případě, i tam kde jsou pochybnosti o tom, kdo je agresorem. Jde o rozšíření sloganu "My country, right or wrong" ("Má vlast, ať je, či není v právu") na celou alianci a především na USA," píše publicista.
Za druhé má podle něj vyvolat a eskalovat ještě větší polarizaci společnosti. "Úmyslem je "odkopat" oponenty docilního postupu a pochybovače. Zastrašit je, zpochybnit je a jejich motivy, ukázat je jako "Pátou kolonu" nepřítele, jako při nejmenším nespolehlivé elementy, při nejhorším zrádce a sabotéry jednoty národa. Již dnes vidíme, jak stoupla frekvence jejich označování za "Pátou kolonu" politiky, známými osobnostmi i medii samotným," dodává.
Podle publicisty jsme nyní subjektem velké kampaně, velké ofenzívy propagandistické války, která sama nemá smysl, má ho jen v případě, že je přípravou na další eskalaci směrem ke skutečné válce. "Já odmítám tuto hru hrát. Již jsem to jednou napsal, Ameriku a Američany, ve které a se kterými jsem strávíl dlouhý a krásný čas, mám rád. Nejsem ani rusofil, ani amerikanofób. Ne, nepůjdu házet vajíčka na projíždějící americké tanky a nadávat těm klukům a děvčatům v amerických uniformách. Nezaslouží si to. Nepůjdu je ale ani vítat. Nezaslouží si to ti, kdo si ten šílený nápad se "zastrašovacím konvojem" vymysleli. A obojí nahrává těm, kdo s námi tu hru hrají," podotkl Haas.
Související
Drahoš udělal zásadní chybu? Poradci bývalých prezidentů mu pěkně vyčinili
Klaus a další bývalí lídři ODS mají jasno: Topolánek by byl dobrý prezident, musíme udělat vše, aby vyhrál
Tomáš Haas , Americká armáda (U.S. ARMY)
Aktuálně se děje
před 42 minutami
Putin v Indii vyjednává jednu dohodu za druhou. Země obnoví dodávky paliv z Ruska
před 1 hodinou
Putin: Rusko se za každou cenu zmocní celého Donbasu
před 1 hodinou
Počasí způsobí problémy řidičům či chodcům. Platí výstraha
před 2 hodinami
Opozice zpochybňuje Babišovo řešení. Měl Agrofert prodat, zní od Pirátů
před 3 hodinami
Rusko má kapacity napadnout nejen Evropu. Rádo jich využije, když vycítí slabost
před 3 hodinami
S Turkem ve vládě nemá problém pouze prezident, ukázal průzkum
před 4 hodinami
Merz na poslední chvíli mění plány. Nečekaně pojede kvůli Ukrajině do Bruselu
před 6 hodinami
Počasí o víkendu: V noci bude mrznout, přes den se citelně oteplí
včera
Pavel v úterý jmenuje Babiše premiérem
včera
Britský expert pro EZ: Globální potravinová bezpečnost bude stabilní, rizikem ale zůstává Putin
včera
Babiš oznámil, že se navždy vzdá Agrofertu
včera
New York Times podává žalobu na Pentagon a Hegsetha
včera
Letadlo se Zelenským pronásledovaly záhadné vojenské drony
včera
Je naprostá iluze věřit, že by Rusko mohlo na Ukrajině prohrát, prohlásil belgický premiér
Aktualizováno včera
Na Hrad dorazil Zůna, Šebestyán a Macinka. Jmenování Turka ministrem není pravděpodobné, řekl Pavel
včera
Macron tajně varoval evropské lídry: Existuje šance, že USA zradí Ukrajinu a Evropu
včera
Amerikou hýbe očkovací kauza: Po vakcíně zemřelo 10 dětí, tvrdí úřady. Důkazy ale nikdo nemá
včera
Král Karel III. pronesl vzácné prohlášení k Ukrajině. Odsoudil Rusko
včera
Zemřel světově proslulý kostýmní výtvarník Theodor Pištěk
včera
Co si myslí Evropané? Bojí se války a Trumpa vnímají jako nepřítele
Téměř polovina Evropanů vnímá Donalda Trumpa jako "nepřítele Evropy". Zhruba stejný počet hodnotí riziko války s Ruskem jako vysoké a více než dvě třetiny se domnívají, že by se jejich země v případě takového konfliktu nedokázala bránit.
Zdroj: Libor Novák