Praha - Sociolog Petr Hampl se domnívá, že prezident Miloš Zeman na oslavy 70. výročí konce druhé světové války do Ruska jet musí. Bývalá předsedkyně Poslanecké sněmovny a poslankyně ODS Miroslava Němcová je ale přesvědčena o naprostém opaku.
"Je dost důležité, aby pan prezident do Moskvy jel, a to jak z důvodů morálních, tak z praktických," řekl v pořadu Pro a proti na Českém rozhlasu sociolog Petr Hampl s tím, že praktickými důvody myslí zejména silné obchodní spojení s Ruskem a morálními dědictví 2. světové války a hrozbu fašismu.
"Rusové rádi obchodovali s Čechy odjakživa, poskytovali nám dobré podmínky, a byla by veliká škoda to zahodit. My, kteří se živíme normální prací a víme jak těžké je sehnat zakázku a udržet pracovní místa, si uvědomujeme, jak strašné neštěstí by pro nás bylo ztráta ruského trhu," dodal Hampl.
"Žijeme v době, kdy Evropa začíná být plná antisemitismu, množí se útoky na synagogy, a v rámci toho se zpochybňuje, jestli události druhé světové války byly tak špatné. Je důležité dát najevo, že nepokládáme to, co se dělo mezi lety 1938 a 1945 za přijatelné... Český prezident by měl vystupovat tak, jak to dělá doteď. Pochopitelně by neměl schvalovat řádění režimu v severní Koreji, jeho postoj k Ukrajině je ale rozumný," podotkl.
Němcová je ale přesvědčena, že by Miloš Zeman do Moskvy jezdit neměl. "Bylo by to v souladu s rozhodnutím řady ostatních hlav států nejen v Evropě," uvedla a dodala, že Rusko porušuje mezinárodní právo na Ukrajině a na této přehlídce budou přítomni lidé jako Kim Čong, Ramzan Kadyrov, tedy představitelé totalitních režimů.
"To divadlo, které v Moskvě bude, 15 tisíc vojáků, nejmodernější zbraně, to přece není pocta padlým vojákům. Ta se dělá v tichosti, v pokoře, se skloněnou hlavou, a ne za řinčení zbraní," uvedla v ČRo Němcová.
"My jako Československo jsme byli Sovětským svazem, ale také Spojenými státy americkými osvobozováni, na druhé straně nám Sovětský svaz přinesl nesmírné utrpení a 40 let totality. Ve chvíli, kdy se stejnou cestu vydává jeho nástupce Rusko, porušuje mezinárodní právo, nemáme v žádném případě stvrzovat tento režim, postavit se na tribunu vedle Kadyrova, Kim Čong-una a dělat stafáž tomuhle divadlu, které inscenuje Putin a je morálním hazardem s pověstí České republiky," dodala.
Související
Miloš Zeman i Pan Nikdo. Poslanci poslali na Hrad návrhy vyznamenání
Zeman popřál Orbánovi úspěch, protože brání evropské hodnoty
Miloš Zeman , Petr Hampl , Miroslava Němcová
Aktuálně se děje
před 34 minutami
Kallasová se ostře ohradila proti zrušení svého úřadu. Tisícům zaměstnanců EU poslala rázný mail
před 1 hodinou
Zemřela princezna Bha. Budoucí thajská královna strávila poslední roky života v kómatu
před 2 hodinami
Ukrajinská armáda zničila při útoku na most desítky vojenských vozidel. Chce odstřihnout Rusko od Krymu
před 3 hodinami
Ukončili jsme válku s Íránem, prohlásil Trump. K žádné dohodě zatím nedošlo, reaguje Teherán
před 4 hodinami
Počasí bude i o víkendu deštivé. Dorazí i vítr
před 5 hodinami
Česko - Jižní Korea 1:2. Kapitán Krejčí skóroval, Korejci předvedli obrat
včera
Dnes v noci velmi tvrdě udeříme na Írán. Převezmeme ostrov Charg, pohrozil Trump. O hodinu později vše zrušil
včera
Fotbalové MS plné nových pravidel. Jaké novinky týmy i fanoušky čekají?
včera
Amerika zůstane bezbranná? Rakety bleskově dochází, Trumpa čeká ostrá debata se zbrojaři
včera
Tchajwanská armáda cvičně odpálila rakety směrem k Číně z amerických zařízení
včera
Obavy vědců se naplnily. El Niño je tady, může dosáhnout historické síly a působit miliardové škody
včera
Evropští lídři chtějí na summitu G7 přesvědčit Trumpa k obnovení mírových rozhovorů mezi Ukrajinou a Ruskem
včera
Polsko spustí unikátní program. Statisícům lidí poskytne kurzy přežití
včera
Neřeší Ukrajinu, Írán ani Trumpa. Státy EU se bouří proti Kallasové
včera
Americe se nelíbí, že ji Netanjahu neposlouchá. Prosazuje zájmy které se neshodují s USA, prohlásil Vance
včera
Írán oznámil uzavření Hormuzského průlivu. Útoky USA zlikvidovaly příměří, tvrdí
včera
Musk podnítil nepokoje v Belfastu. Odhalil slabinu sociálních sítí
včera
Rok od tragického zřícení letu AI171: Jediný přeživší se dodnes potýká s problémy. Stále neví, proč letadlo spadlo
včera
Spojené státy a dalších 20 zemí včetně Česka varují před útoky Íránu v Evropě
včera
Policie v Severním Irsku nasadila proti demonstrantům vodní děla
Policie v Severním Irsku nasadila vodní děla proti výtržníkům během druhé noci protiimigračních protestů. U kruhového objezdu Sandyknowes poblíž Newtownabbey, severně od Belfastu, tak rozehnala dav přibližně tří set lidí, kteří zapálili nákladní vůz a házeli cihly a zápalné lahve. Nepokoje byly hlášeny také z měst Derry a Coleraine, celkově však byly výtržnosti mírnější než v úterý, kdy davy útočily na etnické menšiny v reakci na pondělní útok nožem v severním Belfastu, který si vyžádal jednoho těžce zraněného muže.
Zdroj: Libor Novák