Praha - Veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová chce bojovat s diskriminací a uskutečnila pokus, na kterém se spolupodílela i romská "provokatérka", která předstírala zájem o byt. To, že realitní makléřka Romku nepřijala, ale podle zástupce Anny Šabatové Stanislava Křečka není diskriminace, nýbrž špatná zkušenost.
Šabatová tvrdí, že byt sice nemusíme pronajmout každému, nesmíme ale říkat, že je to proto, že jde o Roma. Zástupce ombudsmanky Stanislav Křeček ale Lidových novinách uvedl, že v případě Romů nejde o předsudky, ale o zkušenost.
"Je diskriminací to, že řidiči-senioři musí od určitého věku předkládat policii zvláštní potvrzení o zdravotním stavu? Je s nimi bezpochyby z důvodu věku zacházeno méně příznivě než s jinými osobami. Všichni Romové opravdu neničí byty, ale stejně tak všichni senioři nezpůsobují dopravní nehody," argumentuje.
Podle Křečka se lidé bojí ubytovávat Romy za vším prý stojí zkušenosti, které sice nemá podpořené statistikou, ale nebránil by se jí. "Toto negativní očekávání vycházející z obecné zkušenosti mohlo být v konkrétním případě neodůvodněné, ale zkušenost (nikoliv předsudek!) prostě nelze z chování jednotlivců, ale například ani obcí, vyloučit," uvedl Křeček v LN.
"Náprava ovšem není v arogantním přehlížení nebo popírání zkušenosti tisíců spoluobčanů, ale v nahrazení této zkušenosti zkušeností jinou. O což se musí postarat především sami Romové," dodal Křeček.
Související
Ombudsman se zastal ženy, které na výdaje zbývalo 2500 korun měsíčně
Policisté mohli podle Křečka situaci na Babišově mítinku řešit profesionálněji
Stanislav Křeček , Romové , diskriminace
Aktuálně se děje
před 42 minutami
Otevření Hormuzského průlivu zahýbalo trhy. Cena ropy prudce klesá
před 1 hodinou
Hormuzský průliv je s okamžitou platností otevřen pro všechny lodě, oznámil Írán
před 2 hodinami
Za kolik o víkendu natankujete? Ministerstvo zveřejnilo ceny paliv
před 3 hodinami
Tejc oznámil, že kvůli bitcoinové kauze podá trestní oznámení
před 3 hodinami
Česko k zajištění bezpečnosti v Hormuzském průlivu nabídne svůj radar, oznámil Babiš
před 4 hodinami
Kushner a Witkoff jsou amatéři. Situaci v Íránu jen zhoršují, tvrdí zkušení diplomaté
před 5 hodinami
Britové berou ruské výhrůžky vážně. Čelíme hrozbě přímého ruského útoku, zní z vlády
před 6 hodinami
Ukrajina dosáhla historického milníku. Poprvé dobyla nepřátelské pozice jen pomocí robotů a dronů
před 6 hodinami
Procitli už i pravicoví populisté. Dejte od Trumpa ruce pryč, vzkázala Le Penová
před 7 hodinami
Není to jen aktuální výměna názorů. Spory mezi papežem Lvem a Trumpem sahají daleko do minulosti
před 8 hodinami
Začalo platit příměří s Libanonem, oznámil Trump. Izraelci nechápou, Netanjahua viní ze lži
před 8 hodinami
Zemřel známý herec Jan Potměšil
před 9 hodinami
Počasí: Příští týden se ochladí, do Česka se vrátí noční mrazy
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Ukrajina potřebuje naši pomoc, řekl Rutte v Praze. Uděláme vše pro splnění závazků, slíbil Babiš
včera
Česko světovým lídrům v pátek představí plán na zajištění bezpečnosti v Hormuzském průlivu
včera
Macinka si v reakci na výhrůžky předvolal ruského velvyslance
včera
OBRAZEM: Do Prahy přijel šéf NATO Rutte. Jedná s Babišem o českých závazcích
včera
Politico: Plánem české vlády na zrušení koncesionářských poplatků se bude zabývat Evropská komise
včera
Evropa má zásoby leteckého paliva už jen na šest týdnů. Pak začne uzemňovat letadla
včera
EU musí kvůli zhoršující se globální situaci radikálně zrychlit investice do obrany, shodují se lídři
Evropská unie musí v reakci na zhoršující se globální bezpečnostní situaci radikálně zrychlit investice do obrany a navýšit průmyslovou produkci. Shodli se na tom předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen a generální tajemník NATO Mark Rutte během společného jednání, které bylo zaměřeno na přípravu nadcházejícího červencového summitu Aliance v Ankaře. Podle von der Leyen je nezbytné investovat více, vyrábět více a v obou případech postupovat výrazně rychleji než doposud.
Zdroj: Libor Novák