Policisté mohli podle Křečka situaci na Babišově mítinku řešit profesionálněji

Policisté při zákroku proti školákovi v Borovanech na Českobudějovicku na loňském mítinku předsedy hnutí ANO Andreje Babiše mohli situaci řešit profesionálněji, míní ombudsman Stanislav Křeček. Navíc shledal pochybení policistů při výzvách k prokázání totožnosti. Vyplývá to ze zprávy z šetření veřejného ochránce práv ve věci, zveřejněné na jeho webu.

Ombudsman šetření zastavil, protože policie podle něj přijala opatření k nápravě. Neuniformovaní policisté loni v létě zaklekli školáka, který chtěl odnést Babišovi reproduktor. Policie zákrok vyhodnotila jako kázeňský přestupek.

Veřejný ochránce práv věc prověřoval z vlastní iniciativy. Podle něj byli policisté v rámci kázeňských řízení uznáni vinnými z toho, že dotyčnému tykali a oslovili jej slovy "Ukaž občanku, ukaž.", respektive "Máš občanku, nebo ne?" a "Ukaž mi občanku, ti povídám! Nebo máme zavolat uniformovaný policisty, aby si tě odvezli na ztotožnění?" Za porušení zákona o policii pak ombudsman považuje slova policistů o tom, zda je dotyčný "za frajera" a "zda umí číst". "Zjevně nejsou v souladu s pravidly zdvořilosti a nedbají cti a vážnosti dané osoby - byť ta se předtím dopustila jednání, jež naplňuje znaky přestupku," uvedl Křeček.

Pochybení policistů shledal i při výzvách k prokázání totožnosti. Uvedl, že před použitím donucovacích prostředků policisté nepoužili odpovídající výzvy se slovy "Jménem zákona!". "Pokud chtěli policisté ztotožnění vynutit, měli čas a prostor k tomu, aby své zákonné povinnosti k užití výzvy dostáli," uvedl ombudsman. Tím by podle něj dali dotyčnému ještě poslední šanci k dobrovolnému prokázání totožnosti, a donucovací prostředky by tak byly použity až jako krajní řešení situace. Ombudsman pak nezjistil pochybení v postupu policistů při poutání dotyčného.

"Nad rámec výše uvedeného uvádím, že policisté, v jejichž zájmu bylo zůstat v utajení, mohli celou situaci řešit profesionálněji. Považoval bych za vhodnější, pokud by o spolupráci požádali uniformovanou policii," uvedl ombudsman. Dotyčného mohli pak jen sledovat, aniž by prozradili svou příslušnost k policii. A zasáhnout až v případě rizika, že dotyčný bude chtít z Borovan odjet. "Pokud už se ale rozhodli, že jej ztotožní sami, měli jej řádně vyzvat k prokázání totožnosti včetně sdělení důvodu, proč tak činí," uvedl Křeček. Mohli také, pokud by dotyčného ztotožnili, pracovat s informací, že jde o dítě. A mohli také podle ombudsmana začít slušně komunikovat i s ženou, která jim tuto informaci sdělovala a která, jak se později ukázalo, byla jeho matkou," uvedl ombudsman.

Policie vyhodnotila zákrok v Borovanech jako kázeňský přestupek, od kázeňského trestu ale upustila, "neboť samotné projednání přestupku postačuje k nápravě policistů. Přihlédnuto bylo i ke skutečnosti, že policisté byli vystaveni značnému mediálnímu tlaku, který zasáhl i do jejich soukromého života," uvedl tehdy policejní mluvčí Jiří Matzner. Zákrok policie a použití donucovacích prostředků proti školákovi v Borovanech posuzovala i Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Podle ní byl zákrok policistů v dané situaci oprávněný, přiměřený a v souladu s právními předpisy.

Zákrok vyvolal kritiku veřejnosti. Policisté uvedli, že mladík vypadal starší a na první pohled netrpěl žádnými zdravotními problémy. Až po zákroku matka chlapce uvedla, že je mu 15 let a trpí poruchou autistického spektra.

Související

Více souvisejících

Policie ČR Stanislav Křeček

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

včera

Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

20. prosince 2024 22:32

20. prosince 2024 21:43

20. prosince 2024 20:03

20. prosince 2024 18:39

Milník v boji se smrtící infekcí: WHO ohlásila konec epidemie marburského viru

Konec epidemie marburského viru ve Rwandě, jak oznámila Světová zdravotnická organizace (WHO) a rwandská vláda, představuje důležitý milník v boji proti této smrtící infekci. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy