Rusko chce zdiskreditovat ČR, zní z Kyjeva. Padlo i jméno Babiše a Filipa

Kyjev - Zatímco ve východní Evropě se mluví o dalších možných cílech Vladimira Putina na Ukrajině, v Pobaltí nebo dokonce i v části Kazachstánu, Rusko se postupně zaměřuje na samotný střed Evropy - Českou republiku. Informuje o tom nezávislý list Euromaidan Press.

"Ruské snahy zdiskreditovat Českou republiku na mezinárodní scéně zesílily zejména v poslední době. Příležitost k tomu poskytl konvoj "Dragoon Ride", který využili převážně ruští agenti a rusofilové k hlasité slovní kampani zaměřené proti NATO, aby odvedli od pozornost vlastních válečných úsilí," píše hned v úvodu server.

První snahy hodnotí Euromaidan Press jako docela úspěšné, protože i když patří přiznivci NATO podle průzkumů k většině, oproti odpůrcm mlčí. I přesto se několik občanských organizací rozhodlo jednat, a zorganizovalo kampaně na podporu konvoje  jako "Ahoj, kamarádi" nebo "Pro Konvoj 2015".

Server s paralelou k minulým desetiletím přirovnal další čin prorusky orientovaných jedinců, a to zablokování Facebookového účtu novináře a jednoho z organizátorů akce na podporu konvoje Paval Šafra.

Propaganda na politické úrovni

Upozornil také na protestní akci komunistů. "KSČM je ve skutečnosti jedním z hlavních ruských hráčů v České republice. Strana je hrdá na svou minulost jako komunistická konzervativní strana až do zhroucení socialismu v Československu v roce 1989. Od té doby je pevně připojena k Rusku a rusko-socialistické myšlení a cítění lze přirovnat k německé straně "Die Linke"," píše Euromaidan Press.

Následně poukazuje na osobu šéfa komunistů Vojětcha Filipa a zmiňuje i jeho spolupráci s StB, která byla na základě rozhodnutí soudu nevědomá. "Filip se zúčastnil demonstrace v Praze proti sankcím proti Rusku a ruský propagandistický web Sputnik ho při této příležitosti dychtivě citoval v angličtině i němčině," píše server. 

Proruské ambice politického prostředí podle Euromaidan Press podporoval v posledních měsících i prezident republiky Miloš Zeman, u kterého je zajímavé, že se vyslovil k podpoře Dragoon Ride. "Méně známá je skutečnost, že vládní koalice opakovaně zpochybnila smysl sankcí proti Rusku," dodává server.

V dalších odstavcích se web zaměřuje na dvě nejsilnější české politické strany: Hnutí ANO pod vedením Andreje Babiše, u kterého server upozorňuje na jeho minulost v KSČ, naprostou loajálnost jeho lidí vůči jeho osobě a několik lidí v minulostí jakýmkoliv způsobem napojených na StB; a také na ČSSD, jejíž politika a pozice vůči Rusku je podle serveru srovnatelná s německou SPD a charakterizuje se jako "pro-ruská nebo neutrální".

Centrum ruského vlivu v Evropě? Praha

"Ohromující je také koncentrace proruských serverů a zpravodajských portálů v České republice a na Slovensku, kterých existuje více než 40. Jednou z nejznámějších proruských služeb v České republice byl Aeronet, aktivní od léta 2014. Propagoval například teorii, že demonstrace proti prezidentu Zemanovi v listopadu 2014 byly organizovány Američany přímo z velvyslanectví USA," píše Euromaidan Press.

Podle serveru je právě Česká republika, zejména Praha, považována za ruskou základnu ve střední Evropě. Velvyslanectví Ruské federace je v naší oblasti základnou pro ruskou špionáž a ambasáda zaměstnává 125 lidí, což považuje server za předimenzované, v porovnání například se 70 velvyslanci na americké ambasádě. České bezpečnostní složy již několik let varují, že velké množství těchto osob jsou špioni.

"Kromě toho se velvyslanectví Ruské federace v Praze aktivně zapojilo do akcí proti "Dragoon Ride" a masivně šíří ruskou propagandu. Retweetují prohlášení svého šéfa Lavrova a ruských propagandistických agentur TASS, RIA Novosti, RT, Sputnik, a české odnože Sputnik ČR," píše server Euromaidan Press a vyjmenovává další proruské weby, které velvyslanectví favorizuje. Jako příklad pak uvádí, jak ambasáda sdílela lživou zprávu jednoho média o tom, že americké síly FBI a CIA už jsou na Ukrajině.

Velvyslanectví podle serveru také klade velký důraz na válečné propagandy sovětských hrdinů a vítězství ve druhé světové válce, čímž se připravuje na oslavy výročí 9. května. "Všechna tato opatření jsou součástí ruské hybridní války. Rusko se snaží pokrýt celé území České republiky," uzavřel Euromaidan Press.

Související

Volodymyr Zelenskyj s předsedkyní Poslanecké sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou

Ukrajina jedná neustále. Zelenského čeká další setkání s Trumpem

Američané i o Vánocích pokračují v diplomatických jednáních o míru na Ukrajině. Potvrzují to slova ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, který ve čtvrtek mluvil s americkým speciálním vyslancem Stevem Witkoffem. Zelenskyj oznámil, že by se měl brzy opět setkat s Donaldem Trumpem. 

Více souvisejících

Rusko Americký obrněný konvoj Dragoon Ride v Česku Demonstrace proti konvoji Dragoon Ride

Aktuálně se děje

před 46 minutami

U.S. Air Force, ilustrační fotografie

Americká armáda provedla sérii leteckých úderů v Nigérii, útočila na Islámský stát

Spojené státy podnikly na druhý svátek vánoční sérii leteckých úderů proti ozbrojencům napojeným na Islámský stát (IS) v severozápadní Nigérii. Operace se zaměřila na tábory radikálů ve státě Sokoto u hranic s Nigerem, kde se extremisté pokoušejí vybudovat novou základnu. Přestože přesný počet obětí není znám, americké i nigerijské úřady potvrdily, že při útoku zahynulo několik teroristů.

před 1 hodinou

Zimní počasí v Česku, mráz trápí chodce i řidiče

Počasí: Meteorologové vydali varování před ledovkou. Část Česka zasáhne už dnes večer

Český hydrometeorologický ústav vydal varování před ledovkou, která se může vytvořit už během dnešního večera. Komplikace hrozí především v severních a severovýchodních Čechách, konkrétně v Ústeckém a Libereckém kraji. Přechod studené fronty sem přinese nejen sněžení, ale místy i mrznoucí mrholení nebo déšť, což může na silnicích a chodnících vytvořit nebezpečný kluzký povrch. Riziko těchto nebezpečných srážek by mělo pominout během noci na neděli.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

F-16 thajské armády

Krvavé střety jsou u konce. Thajsko a Kambodža uzavřely dohodu o příměří

Thajsko a Kambodža v sobotu uzavřely dohodu o příměří, která má ukončit tři týdny trvající krvavé pohraniční střety. Tento konflikt, nejhorší za poslední desetiletí, zahrnoval nasazení stíhaček, dělostřelecké ostřelování i raketové útoky. Dokument podepsali thajský ministr obrany Natthaphon Narkphanit a jeho kambodžský protějšek Tea Seiha v thajské provincii Chanthaburi s platností od místního poledne.

před 6 hodinami

Zásah záchranářů po ruských útocích na Ukrajině

Rusko podniklo masivní útok na Kyjev

V noci na sobotu podniklo Rusko masivní vzdušný útok na Kyjev, který si vyžádal nejméně osm zraněných. Útok, při němž byly použity balistické rakety a drony, zasáhl obytné budovy i civilní infrastrukturu a vynutil si mimo jiné evakuaci domova pro seniory. V reakci na tuto eskalaci Polsko preventivně aktivovalo své letectvo a dočasně uzavřelo letiště v Rzeszówě a Lublinu.

před 7 hodinami

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Fotbalová liga hlásí první zimní přestupy. Posily vítají Plzeň, Olomouc i Pardubice

Podzimní část fotbalové Chance ligy sice skončila poslední víkend před Vánocemi, ale už během nich první kluby hlásí své první zimní posily. Jako první tak učinila Viktoria Plzeň, která oznámila příchod slovenského obránce Dávida Krčíka. Západočechy v tomto směru následovala Olomouc, která pro změnu do svých řad přivítala zahraniční posilu ze slovinského Celje, tedy z týmu jejího soupeře v Konferenční lize, křídelníka Danijela Šturma. Přímo na Štědrý den pak do Pardubic z Liberce přišel jejich bývalý hráč Michal Hlavatý.

včera

včera

Zdeněk Hřib

Hřib bude mít jednoho vyzyvatele. Piráti si zvolí i místopředsedy

Leden bude v české politice důležitým měsícem. Nového předsedu si zvolí občanští demokraté, vedení si vyberou i Piráti jako další opoziční strana. Nejvyšší funkci bude obhajovat Zdeněk Hřib, který bude mít nejméně jednoho vyzyvatele. Je také několik uchazečů o pozice místopředsedů. 

včera

Andrej Babiš

Babiš odhalil, že mu volal americký prezident Trump

Premiér Andrej Babiš (ANO) se v pátek pochlubil, že mu během Vánoc zavolal americký prezident Donald Trump. Hovor se podle předsedy české vlády připravoval několik dní. Oba politici řešili válku na Ukrajině či současnou situaci v Evropě. 

včera

Reykjavík

Počasí jako v létě. Na Islandu zažili velmi neobvyklé Vánoce

V Česku nakonec o Vánocích zavládlo zimní počasí, alespoň co se teplot týká. Něco jiného zažili lidé k vlastnímu překvapení na Islandu. Maximální teploty na tomto ostrově šplhaly výrazně nad nulu, upozornil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). 

včera

včera

včera

Miloš Zeman

Zeman se opřel do Fialy, jeho vlády i prezidenta. Pavla ale zároveň i ocenil

Exprezident Miloš Zeman i letos přednesl vánoční poselství, ačkoliv od roku 2023 nevykonává žádnou politickou funkci. Bývalý vrcholný politik v televizním vystoupení na CNN Prima News kritizoval bývalého premiéra Petra Fialu či některé členy jeho kabinetu. Překvapil tím, že v jedné věci ocenil svého nástupce Petra Pavla. 

včera

včera

včera

včera

Praha hlásí velké problémy v železniční dopravě. Vlaky nabírají zpoždění

Železniční dopravu v Praze ochromily během druhého svátku vánočního velké problémy. Na Hlavním nádraží došlo k poruše, která omezila provoz ve všech směrech. Na odstranění závady se pracuje. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy