Praha - Rusko a zejména komunistický režim si vysloužily tvrdou kritiku z pera známého spisovatele a publicisty Ondřeje Neffa. Ten nesouhlasí s projevem předsedy KSČM Vojtěchem Filipem, který tvrdí, že se s nimi počítat.
Podle Neffa by se komunisté nemohli dostat v Československu k moci, nebýt Stalina. Podle něj se jako mávnutím kouzelného proutku stala "z marginální extremistické politické partaje síla aspirující na uchvácení moci." Ve svém komentáři v Lidových novinách také uvedl, že moc komunistů se oslabila v roce 1967, kdy Brežněv přenechal část pravomocí československým vůdcům.
O rok později se ale ukázalo, komunistická moc v zemi slábne, proto podle Neffa Brežněv poslal své tanky. Na základě Gorbačovova rozhodnutí o stažení tanků se ale vládnoucí komunistická partaj rozpadla a po roce 1989 se stala tím, čím si podle Neffa zaslouží být, tedy "extremistickou politickou strukturou bez politického vlivu na veřejné dění".
Vojtěch Filip podle spisovatele předpokládá, že Rusko je po dvaceti letech opět silné. Chce se prý vzdát snah stát se světovou zemí a hledá "páté kolony všude, kde je to jen možné", což u nás není obtížné, neboť jeho politice šel podle Neffa naproti jak minulý prezident, tak i současný.
I přesto se spisovatel domnívá, že komunisté nemají nic, čím by mohli přivábit Čechy k Rusku. Východní velmoc považuje za neinspirativní a za zemi, která je schopna produkovat jen přírodní bohatství, "jinak je naprosto jalová". To dokazuje neschopností vytvořit za posledních 25 let střední společenskou třídu. Podotýká také, že "většině obyvatelstva nedokáže kromě vodky nabídnout jiné benefity."
Neff také poukázal na politickou garnituru vedenou Václavem Havlem, která nebyla z mnoha důvodů ochotna a schopna po převratu komunistickou stranu zrušit. "Tak se stalo, že zde máme organizovanou strukturu, která splnila to co si předsevzala. Přežít a počkat si na historickou příležitost," podotkl Neff. Komunisté tak podle něj nyní pouze využívají současného napětí ve světě, s jehož pomocí uplatňují svoji propagandu.
Související
Září v kinech. Epická pohádka Mulan, komedie s De Nirem a dokument Králové videa
Zeman je magor, zrušme raději přímou volbu, vyzývá Ondřej Neff
Ondřej Neff , Komunismus , Rusko
Aktuálně se děje
před 24 minutami
Počasí se po víkendu změní, i když ne hned. Dorazí i kýžené srážky
před 1 hodinou
Hasiči hasí požár v Českém Švýcarsku na několika úsecích. Počasí vše komplikuje
před 2 hodinami
Spotify se snaží upozornit na hudbu od AI. Experti ale varují
před 3 hodinami
Vojáků stáhneme mnohem víc, vzkázal Trump do Německa
před 3 hodinami
Je to politická akce, nikoliv vojenské cvičení, odmítl Macinka účast Pavla na summitu NATO
před 4 hodinami
Německo poprvé zareagovalo na ohlášené stažení tisíců amerických vojáků
před 5 hodinami
Nové varování před požáry. Meteorologové rozšířili výstrahu
před 6 hodinami
Trump prozkoumá nový íránský mírový návrh. Dopředu ale naznačil, jak se zachová
před 7 hodinami
Babiš si prosadil dalšího zmocněnce. Landovský má dohlédnout na obranné výdaje
před 7 hodinami
Devět zraněných po nehodě horské dráhy v Hradci Králové. Případ řeší policie
před 8 hodinami
Rakouská policie zadržela muže v kauze otrávených dětských výživ
před 9 hodinami
Maraton omezí pražskou dopravu. Využijte metro, radí dopravce
před 10 hodinami
Sedm vrtulníků, posily z okolních krajů. Boj s požárem v Českém Švýcarsku pokračuje
před 11 hodinami
Dnešní počasí bude ještě teplejší, očekávají meteorologové
včera
Je třetí v pořadí na britský trůn. Princezna Charlotte oslavila narozeniny
včera
Brněnskou Kometu bude opět trénovat majitel Zábranský. Klub představil posily
včera
Topolánek potěšil příznivce. Naznačil, že vážnou nemoc nejspíš překoná
Aktualizováno včera
Varování se naplnilo. Hoří v Českém Švýcarsku, platí zvláštní stupeň poplachu
včera
Ministerstvo reaguje na obavy zaměstnavatelů kvůli jednotnému hlášení
včera
Znechucený Trump znovu požaduje vyhazov moderátora Kimmela
Americký prezident Donald Trump po posledním pokusu o atentát zaútočil na moderátora jedné z populárních talk show Jimmyho Kimmela. Jeho zaměstnavatele vyzval, aby dotyčného vyhodil. Podle Trumpa se Kimmel dopustil výzvy k násilí vůči prezidentovi.
Zdroj: Lucie Podzimková