Září v kinech. Epická pohádka Mulan, komedie s De Nirem a dokument Králové videa

Opět se ukazuje, že dále, než čtrnáct dní dopředu, se nemá smysl dívat. Kingsmani byli posunuti na únor příštího roku – nezbývá než doufat, že stejný osud na poslední chvíli nepotká také Mulan. Těšit se můžete také na dokument o rychlodabingu Králové videa nebo historické drama Bohdana Slámy Krajina ve stínu.

Z minulých týdnů zůstane v kinech Tenet a Šarlatán. Dále budou paběrkovat i dlouho odkládaní Noví mutanti, kteří nakonec dopadli podle očekávání čili jako nevýrazný hororově laděný snímek, který pořádně neví, čím chce být.

V prvním zářijovém týdnu (od 3. 9.) se do kin dostanou Králové videa – dokumentární snímek, který vzniknul díky crowdfundingové kampani. Film odhaluje pozadí zlatých let rychlodabingu a setkáte se v něm s takovými velikány, kterými byli František Fuka, Ondřej Neff či Ondřej Hejma. Dosavadní konsensus kritiků, kteří již snímek měli možnost vidět je pozitivní. Další novinkou je pokračování romantického dramatu After, které má tentokrát podtitul Přiznání. Hodnou dívku Tessu si vyhlédnul tajemný Hardin, který ji kvůli sázce musí získat. Brzy mezi oběma vzplane plamen lásky, kterému se do cesty postaví Hrdinova minulost a další Tessin nápadník.

Největší událostí následujících čtrnácti dní, nejspíš však celého září, je dobrodružná pohádka Mulan z produkce Disney. Hua Mulan je nejstarší dcera ctěného bojovníka, která tajně zaujme místo svého otce. V přestrojení se z ní stává bojovnice a učí se užívat své vnitřní síly, a nakonec si vyslouží respekt celého národa. Snímek slibuje epickou podívanou v asijských kulisách, které jsou v tomto žánru poměrně neokoukané. A jen tak mimochodem, jedná se o nejdražší hranou adaptaci klasické Disneyovské pohádky, která byla dosud natočena. První reakce jsou však poměrně rozpačité. Mulan podle nich zůstala na půli cesty mezi pohádkou pro děti a příběhem pro dospělé.

Následující týden (od 10. 9.) se příliš konkurence pro Mulan nechystá. Česká animovaná pohádka Mlsné medvědí příběhy míří na mladší publikum, takže přímá konkurence nehrozí. Konkurencí nebude ani česká komedie Ženská pomsta, která vypráví příběh tří žen, jež se rozhodnou pomstít svým nevěrným mužům.

Dále budete moct shlédnout francouzské drama Kdo si myslíš, že jsem, jehož zápletka je postavená na falešné identitě, kterou si padesátiletá Claire vytvoří na sociálních sítích. Jejím cílem bylo zjistit, zda ji její přítel Ludo nepodvádí, ovšem záhy se vše zvrtne a do „čtyřiadvacetileté“ Claire se zamiluje Ludův mladší kamarád Alex. Románek se sice odehrává ve virtuálním světě, ale samotné pocity jsou nebezpečně skutečné. Dalším snímkem druhého týdne je psychologický thriller Vyšinutý, který rozpracovává téma a agresivity řidičů. Hlavní hvězdou je Russell Crowe, který se rozhodnul Rachel (Caren Pistorius) udělat ze života peklo. Dosavadní reakce slibují řemeslně zvládnutý thriller, který však nijak nevybočuje ze současných trendů.

Hvězdnou rodinné komedie Děda, postrach rodiny je Robert De Niro, ovšem ve vedlejších rolích mu sekundují Uma Thurman, Jane Seymour či Christopher Walken. Dědeček (Robert De Niro) se má přistěhovat k rodině. Se svým vnukem Peterem má dobrý vztah, ale ten se záhy začíná otřásat, protože dědečkovi má připadnout Peterův pokoj. Záhy se tak mezi nimi rozpoutá boj. Podle prvních reakcí se jedná o lehce nadprůměrnou komedii, která je údajně docela zábavná.

Asi nejzajímavějším snímkem druhého týden je historické drama Bohdana Slámy Krajina ve stínu. Film zobrazuje příběhy lidí jedné malé vesnice v pohraničí během třicátých, čtyřicátých a padesátých let minulého století. Každý z hrdinů se s nacismem a později komunismem vyrovnává svým vlastním způsobem, což plodí rozbroje v poklidném soužití. Nejzajímavější však rozhodně neznamená nejlepší. Krajina ve stínu je spíše průměrně kvalitním počinem české kinematografie, o čemž svědčí také chladnější přijetí na předpremiéře v Uherském Hradišti na Letní filmové škole.

Stále není jisté, co uvidíme v druhé polovině září. Ovšem s největší pravděpodobností se v kinech objeví česká pohádka Princezna zakletá v čase, romantická komedie Bábovky nebo skandinávské drama Naděje. Nicméně žádný velký biják zámořské provenience se konat nebude.

Související

Boys Go to Jupiter

RECENZE: Dospívání je dnes těžké. Festival Anifilm uvedl brilantní indie výpověď o proměně ambic

V Liberci právě skončil největší festival animovaného filmu u nás. Zastřešujícím motivem letos bylo sci-fi. Jeden ze soutěžních celovečerních filmů s výstižným názvem Boys Go to Jupiter si se zastřešujícím žánrem velmi subtilně a humorně pohrává. Skrze simplifikovanou estetiku a práci s nostalgickou prchavostí nabízí silnou a nevtíravou reflexi dospívání v (nejen) dnešním světě.
Tomáš Töpfer v televizním filmu Kotrmelce pana herce.

RECENZE: Kotrmelce pana herce. Další unavené rýmovačky vysílají v telce

Česká televize se po zvýšení koncesionářských poplatků vrací s cyklem, jehož znaky jsou banální rýmovačky v názvech titulů a snaha o humor pramenící ze zdánlivě trpkých a nezáviděníhodných situací. Po čtveřici televizních filmů z roku 2022 teď vysílá další trojici. Opět jde o nijaký a zpátečnický zážitek.

Více souvisejících

filmy Kina film "Tenet" film Šarlatán film "Noví mutanti" film "Mulan" film Mulan film "Ženská pomsta" film "Děda, postrach rodiny" film "After: Přiznání" film "Králové videa" film "Vyšinutý" film "Krajina ve stínu" Robert de Niro Bohdan Sláma (režisér) Uma Thurmanová Russell Crowe Ondřej Neff Ondřej Hejma

Aktuálně se děje

před 16 minutami

před 54 minutami

Rubl, ilustrační foto

Opravu hrozí Rusku ekonomický kolaps? Nezhroutí se, zažilo i horší časy, varuje ekonom

Od zahájení nelegální invaze na Ukrajinu v roce 2022 je Rusko nejvíce sankcionovanou zemí světa, přesto jeho ekonomika vykazuje nečekanou odolnost. Podle oficiálních údajů ruské vlády dokonce v roce 2024 ekonomika země rostla rychleji než všechny státy G7 – tedy Kanady, Francie, Německa, Itálie, Japonska, Velké Británie a Spojených států. Růst ruského HDP činil 4,3 %, zatímco například v Británii to bylo 1,1 % a v USA 2,8 %.

před 1 hodinou

Ilustrační foto

Jak Írán zareaguje na americký útok? Může to být podobná, ale daleko rozsáhlejší reakce než po zabití Sulejmáního, míní Salem

Napětí mezi Íránem, Izraelem a Spojenými státy se dále vyostřuje. Podle experta Paula Salema z Middle East Institute může Teherán odpovědět na útoky „ve zřetelně větším měřítku“, i když se bude snažit vyhnout přímé konfrontaci. Cílem Íránu je ukončení izraelských úderů a omezení americké eskalace. Opatrná deeskalace je podle něj možná, ale dohoda s USA zůstává nepravděpodobná.

před 1 hodinou

Summit NATO

NATO se dohodlo na cíli 5 % HDP na obranu, Španělsko dostalo výjimku

Spojenci Severoatlantické aliance dosáhli dohody o novém obranném výdajovém cíli ve výši 5 % hrubého domácího produktu. S výjimkou pro Španělsko, které si v poslední chvíli vyjednalo volnější podmínky, se na něm podle informací serveru Politico dohodli představitelé NATO během příprav nadcházejícího summitu v Haagu. Impuls k navýšení obranného rozpočtu vzešel přímo od amerického prezidenta Donalda Trumpa, který dlouhodobě kritizuje evropské spojence za nízké výdaje na obranu.

před 2 hodinami

Andrej Babiš u soudu v kauze Čapí hnízdo.

Soud zrušil osvobození Babiše. Kauzu Čapí hnízdo vrátil na začátek

Případ známý jako kauza Čapí hnízdo se opět vrací do soudní síně. Vrchní soud v Praze v pondělí zrušil osvobozující rozsudek Městského soudu a nařídil nové projednání případu. Hlavními aktéry jsou předseda hnutí ANO a bývalý premiér Andrej Babiš a jeho někdejší poradkyně, dnes europoslankyně Jana Nagyová. Oba dosud jakoukoliv vinu odmítají.

před 2 hodinami

Bouřka, ilustrační fotografie.

Pondělní počasí si žádá novou výstrahu. Bouřky hrozí až do noci

Bouřky se v Česku vyskytly už ráno a dopoledne, ale varování jsou v platnosti i nadále. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) po poledni časově upřesnil výstrahu před velmi silnými bouřkami a snížil stupeň nebezpečí pro západní a severní části Čech. Meteorologové také rozšířili území platnost varování před vysokými teplotami.

před 2 hodinami

Andrej Babiš u soudu v kauze Čapí hnízdo.

Soud dnes rozhodne v kauze Čapí hnízdo. Bez účasti Babiše a Nagyové

Pražský vrchní soud dnes rozhoduje o osudu Andreje Babiše a Jany Nagyové v kauze spojené s farmou Čapí hnízdo. Oba obžalovaní se však závěrečného vyhlášení rozsudku nezúčastní – omluvili se z jednání. Babiš u soudu opakovaně prohlašuje, že je nevinný, že případ považuje za politicky motivovaný a že se stal terčem kvůli svému vstupu do politiky.

před 3 hodinami

Teherán pod útokem

Masivní nálety na Írán: Izrael útočí na vládní i vojenské budovy, zasáhl i komplex Fordo

Izrael podniká masivní sérii leteckých úderů proti strategickým cílům v Íránu, přičemž terčem se stal i podzemní jaderný komplex Fordo. Jak informují zahraniční média, útok směřoval přímo na zařízení nacházející se v provincii Qom, jižně od Teheránu. Mluvčí místního krizového štábu potvrdil, že „agresor opět zaútočil na jaderné zařízení Fordo“.

před 3 hodinami

Íránské jaderné zařízení Fordo

Konec íránských snah o jadernou bombu? Americký útok mohl naopak vše zhoršit, odhalila analýza

Americký útok na íránská jaderná zařízení, který prezident Donald Trump označil za „spektakulární vojenský úspěch“, sice způsobil rozsáhlé škody, ale zároveň může paradoxně urychlit ambice Teheránu získat jadernou zbraň. Analýza CNN poukazuje na to, že i když byly klíčové íránské jaderné komplexy silně zasaženy, neznamená to konec hrozby. Naopak – mohlo dojít k jejímu prohloubení.

před 4 hodinami

Ilustrační fotografie.

V hlubinách Francie tiká časovaná bomba. Může zasáhnout miliony lidí ve střední Evropě

Pod poklidným povrchem bývalého dolu Stocamine v alsaském městečku Wittelsheim leží ekologická časovaná bomba. V podzemí se nachází přibližně 42 000 tun nebezpečného odpadu – chemikálií, těžkých kovů i toxických látek, které by v případě úniku mohly kontaminovat jednu z největších podzemních vodních nádrží Evropy. Ta zásobuje pitnou vodou obyvatele Francie, Německa i Švýcarska.

před 5 hodinami

Hormuzský průliv

Íránská zbraň proti USA: Co by nastalo, kdyby Teherán uzavřel Hormuzský průliv?

Aktuální eskalace konfliktu mezi Izraelem a Íránem, vyvolaná izraelským úderem na íránská jaderná zařízení a později i na ropnou infrastrukturu, opět vnesla do světové debaty otázku uzavření Hormuzského průlivu. Toto úzké mořské hrdlo, oddělující Perský záliv od Arabského moře, je považováno za nejdůležitější světový bod pro tranzit ropy. Přes tento koridor denně proudí přibližně pětina celosvětové spotřeby ropných produktů, což z něj činí klíčový strategický cíl, jehož ohrožení by mělo okamžité dopady pro globální ekonomiku.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

Donald Trump

Trump ukončil Hlas Ameriky. Nechal propustit stovky novinářů

Administrativa Donalda Trumpa propustila stovky novinářů americké vládní zpravodajské agentury Voice of America (VOA), což podle mnohých fakticky znamená její zánik. Americký prezident tak pokračuje v rozsáhlém omezování federálních médií, která dlouhodobě kritizuje za údajnou „levicovou zaujatost“.

včera

včera

včera

včera

Írán hrozí tvrdou odvetou za americké údery, USA posilují bezpečnostní opatření

Napětí mezi Spojenými státy a Íránem prudce eskaluje po amerických leteckých úderech na íránská jaderná zařízení. Íránské Revoluční gardy (IRGC) varují, že odpověď Teheránu způsobí Spojeným státům „hlubokou lítost“. Současně USA posilují bezpečnostní opatření na svém území z obav před možnými odvetnými útoky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy