Škrty v Řecku jsou k ničemu, tvrdí komunista. Ale v dávných dobách SSSR...

Praha - Skončené referendum v Řecku, v němž se občané jedenáctimilionového státu měli vyjádřit k podmínkám mezinárodních věřitelů, skončilo podle očekávání komunistického europoslance Miloslava Ransdorfa většinovým "ne". Co teď Řecko čeká?

"Týdny před referendem probíhala v evropských médiích štvavá kampaň, přestože řecká ekonomika představuje jen 2% HDP EU jako celku. Joseph Stiglitz ve svém článku v listu The Guardian doložil, že nejde v tomto konfliktu o peníze a ekonomiku, ale o politickou kontrolu a o moc, o popření demokratických principů," píše na svém webu europoslanec.

Dodává, že rozpočtové škrty se ukázaly jako neproduktivní. "Řecká ekonomika se od začátku krize smrskávala a HDP klesl o 25%. Renomovaná finanční instituce Wall Streetu Goldman Sachs, jeden z hráčů v této krizi, analyzovala dopady škrtů na ekonomický vývoj země. I když se nejedná o žádnou humanitární organizaci, došla k názoru, že škrty, přesahují- li 2% HDP, nevedou k ekonomické stabilizaci, ale naopak ke zvýšení dluhů. To je ostatně názor, který v době velké krize v 30. letech prosazoval známý ekonom John Maynard Keynes. Přestože toto poznání je staré víc než 80 let, politikové se nepoučili, nebo toto řešení možná ani neznají. Výsledek referenda snad politiky přesvědčí, aby zasedli znovu k jednacímu stolu a hledali nikoli trest, ale řešení," podotkl Ransdorf.

Nabízí se podle něj srovnání s Portugalskem, které nedávno vystoupilo ze záchranného programu EU a začalo vyrábět a vyvážet. Mezi Řeckem a Portugalskem je ale jeden podstatný rozdíl, neboť Portugalsko má o něco vyšší podíl průmyslu a zemědělství na HDP, a proto má co vyvážet. Řecko tuto možnost zatím nemá.

"V dávných dobách SSSR se ministru zahraničních věcí Andreji Gromykovi říkalo "mister nět". Toto přízvisko by si dnes zasloužil německý ministr financí Wolfgang Schäuble, který na řecké návrhy řešení opakovaně říká nein a dogmaticky trvá na dodržování požadavků mezinárodních věřitelů. Je docela zábavné pozorovat po mnoha letech stejně zarputilý charakter," domnívá se europoslanec.

Nyní se tak podle něj musí se hledat kompromis a určitě se prý najde. "Janis Varufakis odstoupil ze své funkce ministra financí, aby dohodě nepřekážel. Varufakis je vzdělaný ekonom, přednášející na britských a amerických univerzitách, a "urážel" sebevědomí ministrů financí, kteří si při vzájemných setkáních mysleli, že je poučuje," dodal.

"Dlouhodobé řešení musí být spojeno se změnou struktury národního hospodářství. Ilona Švihlíková zmiňuje odpuštění německých reparací a má pravdu, ostatně reparace znamenaly živnou půdu pro nacisty. Ale je tu jeden rozdíl: Německo nežilo z turistického ruchu a oliv. Německo mělo a má průmysl. Jestliže Thatcherová (idol Václava Klause) Velkou Británii zbavovala průmyslu, Němci to prozíravě neudělali a jejich dnešní stabilita je založena na silné pozici průmyslu," napsal na svém webu Ransdorf.

Související

Více souvisejících

Miloslav Ransdorf Řecko

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 1 hodinou

SK Slavia Praha, stadion v Edenu

Bořil zná trest za výstup vůči sudímu. Slavii po zbytek sezóny nepomůže

U Disciplinární komise Ligové fotbalové asociace (LFA) se po týdnu opět řešil další prohřešek, jehož autorem byl slávistický fotbalista. Zatímco minule byl v centru pozornosti útočník Tomáš Chorý kvůli údajnému plivnutí na plzeňského Sampsona Dweha, tento čtvrtek dorazil na slyšení jeho spoluhráč Jan Bořil. V závěru posledního ligového zápasu v Hradci Králové ztratil nervy a vyhrožoval coby smyslu zbavený rozhodčímu Daliboru Černému. Ten mu dal druhou žlutou a následně červenou kartu. Oproti Chorému, který od disciplinárky odešel jen s jednozápasovým trestem, byl trest pro Bořila vyměřen na sedm zápasů. Slavii tak v boji o titul již nepomůže.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Prezident Trump promluvil na společném zasedání Kongresu

Trump uzemnil prince Harryho, snažil se radit Američanům

Princ Harry překvapivě zavítal na válkou zmítanou Ukrajinu, odkud se rozhodl radit americkému prezidentovi. Donald Trump si to ale nenechal líbit. Šéf Bílého domu prohlásil, že je větším mluvčím Britů než Harry, upozornila BBC. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie.

Wolverhampton má jistý sestup z Premier League. Zůstane Krejčí, nebo ho zlanaří PSG?

Zatímco na špici tabulky anglické Premier League zdaleka není šest kol před koncem sezóny nic jasného, ve spodku je už alespoň o jednom o sestupujícím rozhodlo. Je jím dlouhodobě skomírající Wolverhamtpon, o čemž rozhodla nejen jeho prohra 0:3 s Leedsem, ale i pondělní bezbranková remíza West Hamu s Crystal Palace. Zůstane tak beznadějně poslední a nic se na tom nezmění. Tuto zprávu dost možná nepřivítalo příliš mnoho českých fanoušků, jelikož právě za Wolverhampton nastupuje kapitán české fotbalové reprezentace Ladislav Krejčí.

před 5 hodinami

Jan Grolich Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Grolich má ambice stát se premiérem. Prvním místopředsedou lidovců byl zvolen Činčila

Lidovci si na svém sjezdu v Ostravě zvolili nové vedení, od kterého si členská základna slibuje restart strany potýkající se s nízkými preferencemi kolem tří procent. Novým předsedou se stal jihomoravský hejtman Jan Grolich, který získal důvěru 233 z 266 hlasujících delegátů. V čele KDU-ČSL tak střídá dosavadního předsedu Marka Výborného.

před 6 hodinami

Summit NATO 2024 ve Washingtonu

Do údajné snahy USA o vyloučení Španělska se vložilo NATO

Severoatlantická aliance potvrdila, že její zakládací smlouva neobsahuje žádné ustanovení, které by umožňovalo pozastavení či vyloučení členského státu. Reagovala tak na zprávy o uniklém e-mailu z Pentagonu, podle něhož by Spojené státy mohly chtít potrestat Španělsko za jeho postoj k válce v Íránu.

před 7 hodinami

Jan Grolich Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Novým předsedou KDU-ČSL se stal jihomoravský hejtman Jan Grolich

Jihomoravský hejtman Jan Grolich se stal novým předsedou KDU-ČSL. Na sjezdu v Ostravě nahradil v čele lidovců Marka Výborného. Grolich byl jediným kandidátem, přičemž jeho volba proběhla hladce s výraznou podporou 233 ze 266 hlasujících delegátů. Svým spolustraníkům jasně vzkázal, že strana už nechce jen pasivně přežívat, ale má ambici vyhrávat.

před 7 hodinami

Sjezd KDU-ČSL Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Na sjezdu KDU-ČSL vystoupil významný běloruský disident Paval Sieviaryniec

Významná postava běloruského disentu a křesťanskodemokratické politiky Paval Sieviaryniec se stal hostem nadcházejícího sjezdu KDU-ČSL v Ostravě. Během této akce převzal prestižní ocenění za svůj dlouholetý přínos v oblasti lidských práv a evropské křesťanské politiky, a to pod záštitou think-tanku IKDP.

před 8 hodinami

Prezident Trump v Mar-a-Lago.

Trump v souvislosti s Íránem promluvil o použití jaderných zbraní

Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek prohlásil, že v probíhajícím konfliktu s Íránem nepoužije jaderné zbraně. Během tiskového brífinku v Bílém domě zdůraznil, že k dosažení vojenských cílů postačují konvenční prostředky, kterými americká armáda íránské síly již značně oslabila.

před 9 hodinami

Pedro Sánchez

Vyloučit člena NATO nejde, varují právníci. Ničeho se nebojíme, reaguje Sánchez

Španělský premiér Pedro Sánchez v pátek během summitu lídrů EU na Kypru odmítl zprávy o tom, že by Spojené státy mohly kvůli nedostatečné podpoře ve válce s Íránem usilovat o pozastavení členství Španělska v NATO. Sánchez v reakci na uniklý e-mail z Pentagonu prohlásil, že v této věci nemá žádné obavy a že Madrid své závazky vůči alianci plní v plném rozsahu.

před 9 hodinami

Pentagon

Pentagon zvažuje pozastavení členství Španělska v NATO. Nepomohlo s útoky proti Íránu

Americké ministerstvo obrany zvažuje možnost potrestat některé spojence v NATO, kteří podle Washingtonu dostatečně nepodpořili americké vojenské operace ve válce s Íránem. Podle interního e-mailu, o kterém informovala agentura Reuters, se mezi uvažovanými kroky objevuje například pozastavení členství Španělska v alianci či přehodnocení postoje k britským nárokům na Falklandské ostrovy. Tyto návrhy mají podle dostupných informací za cíl snížit očekávání evropských spojenců ohledně americké pomoci.

před 10 hodinami

Do českých kin dorazil film Michael. Prohlédněte si galerii

Král popu je zpět. Příběh Michaela Jacksona vypráví nový film

Král popu ožívá. Na koncert Michaela Jacksona, který během veleúspěšné kariéry zazpíval i v Praze, už sice nezajdete, ale po celém Česku můžete zajít na jeho životní příběh do kina. Ve čtvrtek měl totiž premiéru nový a netrpělivě očekávaný film Michael. 

před 10 hodinami

Jan Grolich

Šéfem lidovců se zřejmě stane jihomoravský hejtman Jan Grolich

Ostrava dnes a v sobotu hostí sjezd KDU-ČSL, během kterého si lidovci volí nové vedení strany. Dosavadní předseda Marek Výborný po dvou letech v čele končí. Jeho jediným kandidátem na nástupce je jihomoravský hejtman Jan Grolich, který si díky výrazné podpoře z regionálních konferencí zajistil silnou pozici. Kromě předsedy delegáti vyberou také ostatní členy předsednictva.

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Filip Turek

Turkovy výroky jsou testem české společnosti

Poslanec a vládní zmocněnec pro klimatickou politiku Filip Turek (za Motoristy sobě) označil část pracovníků státní správy za „parazity“. Avizoval, že strana, jejímž zůstává čestným prezidentem, se je rozhodla „deratizovat“. Znepokojivost situace prohlubuje skutečnost, že Turek dehumanizační rétoriku, která připomíná slovník nechvalně známého díla Mein Kampf nacistického vůdce Adolfa Hitlera, aplikoval na politicky definovanou skupinu. To, zda své výroky ustojí, může určit směřování české společnosti. 

před 12 hodinami

před 13 hodinami

Rusko buduje digitální železnou oponu. Je to jen dočasné, hájí se Kreml, nikdo mu ale nevěří

V těsné blízkosti Kremlu se před úřadem prezidentské administrativy tvoří nezvyklé fronty. Desítky lidí zde trpělivě čekají, aby podaly oficiální petici adresovanou Vladimiru Putinovi. Jejich požadavek je jasný: ukončení tvrdých zásahů proti svobodnému internetu, které v poslední době paralyzují každodenní život v Rusku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy