Spojovat Alexandrovce s propagandou? Vondráčková řekla otevřeně, co si myslí

Praha - Akademický soubor písní a tanců Ruské armády A. V. Alexandrova, celosvětově známý jako Alexandrovci, dorazil do České republiky. První koncert jejich turné, které zaštiťuje svým jménem prezident Miloš Zeman, se uskutečnil 10. října v Brně. Příjezd ruského sboru vyvolal mezi lidmi vlnu nevole. Nevidím na tom nic zlého, brání se zpěvačka Helena Vondráčková, která se skupinou vystupuje.

„My, níže podepsaní, prostřednictvím této petice žádáme prezidenta České republiky Miloše Zemana o zrušení záštity nad turné souboru Alexandrovci v České republice v roce 2015," píše se v petici zveřejněné na internetu, kterou podepsalo asi 160 lidí.

„Vzhledem k tomu, že se jedná o soubor ruské armády, který nedávno nazpíval ódu na maskované ruské vojáky, kteří v březnu loňského roku obsadili Krym a v současnosti operují na východě Ukrajiny, považujeme pozvání souboru Alexandrovci na podzimní turné do České republiky za otevřenou podporu krveprolití na Ukrajině a přímý souhlas s okupací území suverénního státu Ukrajina ruskou armádou," píší v dokumentu autoři petice.

Podobný názor má i europoslanec TOP 09 Jaromír Štětina. „Ten, kdo pořádá turné Alexandrovců, kolaboruje s ruskou armádou, protože Alexandrovci jsou příslušníci ruské armády. Příslušníci stejné armády, kterou odsoudil Evropský parlament za agresi vůči Ukrajině a kterou musí odsoudit každý demokraticky smýšlející člověk. Nejsou to žádní zpěváci převlečení do uniforem. Jsou to vojáci ruské armády, a proto spolupráce s nimi, včetně divácké účasti, je kolaborace. S cizí armádou," uvedl v rozhovoru s aktivistou Pražského Majdanu Tomášem Peszynskim, který byl uveřejněn na serveru východoevropska.cz.

Zpěvačka Helena Vondráčková, která se souborem na turné po České republice vystupuje, považuje takové názory za demagogické. „Za prvé jsem už s Alexandrovci vystupovala před několika lety, někdy myslím v roce 2005 až 2007, několikrát. A znám ten soubor. Je to naprosto senzační seskupení, ojedinělé na celém světě. Nikde jinde takový soubor neexistuje. A jsou to profesionálové, kteří jsou nejen propagátory ruské kultury, ale mají v repertoáru i světové věci, zpívají Verdiho, Pucciniho," uvedla pro proruský server SputnikNews.com.

Dodává, že nejde jen o pěveckou složku, ale i o tance. „Prostě je to obrovská nádherná show, a jsem velmi ráda, že s nimi mohu vystupovat. A považuji za naprosto demagogický názor — spojovat umění s nějakou politickou situací, která teď nastala," uvedla s tím, že Alexandrovci vystupují i s dalšími hudebními hvězdami. Připomněla také, že soubor zpíval pro papeže Jana Pavla II.

Nesouhlasný názor podle ní mají jen někteří lidé, ne všichni. „Jelikož vím, že všechny koncerty, které mají nejen tady u nás v Čechách, ale i na Slovensku, jsou totálně vyprodané, takže s tou Peticí a s těmi odpůrnými názory absolutně nesouhlasím, připadá mi to zbytečné," dodala. Přiznala, že by si také ráda zazpívala i v Moskvě.

Letošní turné se koná u příležitosti 70. výročí osvobození a konce 2. světové války. Alexandrovci zazpívají na 12 koncertech v 9 českých městech.

Související

Lucie Bílá

Mimořádně nevkusné: Spisovatelka se pustila do Lucie Bílé kvůli Alexandrovcům i podpoře Klause

Praha – Už za pár dní si Česká republika připomene 50. výročí událostí roku 1968. 21. srpna se bude konat velký koncert, na kterém by měla vystoupit i mnohonásobná česká slavice Lucie Bílá. Jenže to se nelíbí jak části veřejnosti, tak ani spisovatelce Anně Vodrážkové. Podle ní je dramaturgie akce nešťastná a dává vzkaz, že „okupace je něco, co se sice stalo, ale všichni jsme to víceméně přežili a jede se dál“.

Více souvisejících

Alexandrovci Helena Vondráčková Jaromír Štětina

Aktuálně se děje

včera

Volodymyr Zelenskyj a Petr Pavel

Ukrajina chce s Českem podepsat novou dohodu, prozradil Zelenskyj

Česko je mezi zeměmi, s nimiž Ukrajina plánuje podepsat nové dohody. Po návratu ze summitu NATO to v neděli řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Dohody chystá Kyjev také se Slovinskem a Irskem. Zelenskyj také potvrdil, že je na cestě další vojenská pomoc. 

včera

včera

Miroslav Kalousek

Odpudivá propaganda. Kalousek odsoudil reakci europoslance Turka na atentát

Naprostá většina reakcí z Česka i ze světa především odsoudila sobotní atentát na amerického exprezidenta Donalda Trumpa a jakékoliv násilí v politice. Nový český europoslanec Filip Turek (Přísaha a Motoristé) šel dál, za což si vysloužil ostrou kritiku například ze strany exministra financí Miroslava Kalouska. 

včera

Barbora Krejčíková se setkala s princeznami Kate a Charlotte.

Kate předala trofej vítězi Wimbledonu. Mluvila i s českou šampionkou Krejčíkovou

Britská princezna Kate se v neděli dočkala ovací vestoje od publika při mužském finále tenisového Wimbledonu. Šlo o její teprve druhé veřejné vystoupení od konce března, kdy světu oznámila, že jí byla diagnostikována rakovina. S manželkou následníka trůnu se setkala i nová česká wimbledonská šampionka Barbora Krejčíková. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Atentát na Trumpa či Fica? Došly argumenty a přichází násilí. Expert pro EZ řekl, co bude dál

Svět se vzpamatovává z dalšího atentátu na důležitou politickou osobnost. Po slovenském premiérovi Robertu Ficovi schytal ránu ze střelné zbraně republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump. Je naživu a v pořádku. Podle bezpečnostního experta Tomáše Řepy z Univerzity obrany v Brně ale dva atentáty v rámci západních demokracií za poslední měsíce mohou znamenat „jedině to, že se společnost dále radikalizuje“.

včera

včera

včera

včera

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Děkuji Bohu, ale nezačnu se bát. Donald Trump opět promluvil

Bývalý americký prezident Donald Trump se v neděli podruhé od atentátu veřejně vyjádřil k tomu, co se stalo. Republikánský prezidentský kandidát poděkoval Bohu a dal najevo, že ani nyní se nezačne bát. Trump se už za pár dní chystá znovu veřejně vystoupit.

včera

včera

včera

včera

Kateřina Siniaková

Na Krejčíkovou ve Wimbledonu navázala Siniaková. S Townsendovou vyhrála turnaj ve čtyřhře

Sobota byla ve Wimbledonu ryze českým dnem. Poté, co ve finále ženského singlu uspěla po Janě Novotné, Petře Kvitové a Markétě Vondroušové jako čtvrtá Češka v historii v éře samostatného státu Barbora Krejčíková, připsal si český tenis ještě ten samý den úspěch i v ženské čtyřhře. Finále turnaje totiž ovládl česko-americký pár Kateřina Siniaková-Taylor Tonwsendová poté, co dvakrát 7:6 porazil kanadsko-novozélandské duo Gabriela Dabrowská-Erin Routliffeová.

včera

včera

včera

Co bude dál? Trumpův kult posílí, míní analytici. Kampaň se změní, ale nikdo neví jak

Spojené státy americké zažily atentát na exprezidenta Donalda Trumpa, který usiluje o návrat do Bílého domu. Co bude dál? Odpovědi na zásadní otázku se v analytických textech věnují přední světová média v čele s americkou CNN a britskou BBC

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy