Drahonice (Lounsko) - V uprchlickém táboře v Drahonicích na Lounsku klesá počet migrantů odmítajících jídlo. Na večeři jich v sobotu nepřišlo jen devět, řekla ČTK mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová.
Z úcty k utrpení Evropanů prý přerušili svou hladovku. Jejich prohlášení dnes poskytla ČTK Marie Heřmanová, mluvčí dobrovolníků, kteří s uprchlíky spolupracují. Hladovku zahájili v úterý kvůli obavám z deportace z Česka čtyři desítky běženců, převážně Iráčanů.
"My, uprchlíci zadržovaní v detenčním zařízení v Drahonicích, tvrdě odsuzujeme zločinný a zbabělý čin který vykonala zločinná skupina, která sebe sama nazývá Islámský stát," uvedli migranti v prohlášení a vyjádřili svou soustrast obětem. Zraněným přejí rychlé uzdravení. "I my jsme byli terorizováni zločiny stejné skupiny ve své zemi a to je důvodem našeho útěku do bezpečí a míru v zemích svobody a demokracie," stojí v prohlášení.
"Zároveň oznamujeme přerušení naší hladovky v soucitu s rodinami obětí, zraněnými a z respektu k jejich bolesti," uvedli migranti v prohlášení. Na večeři jich v sobotu nepřišlo jen devět, dnešní oběd už vynechal jen jediný z běženců, což ale není nic výjimečného, řekla dnes ČTK mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová, která tak hladovku v Drahonicích považuje za skončenou. Dopoledne tam prý byl klid.
"Za deset let, co pracuji jako mluvčí cizinecké policie, nepamatuji případ, kdy by někdo držel hladovku tak dlouho, aby skončil v nemocnici. Když zjistí, že se ničeho nedomohou, tak to vzdají," uvedla Rendlová. Hladovku jako formu protestu podle ní lidé v detenčních zařízeních používají často. "Není jim to ale nic platné," dodala. Problémy nejsou podle ní hlášeny z žádného z detenčních zařízení v Česku. Všude je klid, dodala.
Související
Ústavní soud zrušil oddělené termíny zápisů pro děti z Ukrajiny. Podle něj jsou diskriminační
Česko a další státy EU požadují kvůli migraci omezení zákonů o lidských právech
Aktuálně se děje
včera
Loučil se i Biden. V USA pohřbili předčasně zesnulou vnučku Kennedyho
včera
Trenérské změny v Anglii. Rudí ďáblové skoncovali s Amorimem, do Chelsea jde kouč z Francie
včera
Fiala z SPD znovu zpochybnil ruskou odpovědnost za Vrbětice
Aktualizováno včera
Záchrana, jaká nemá v Česku obdoby. Zraněný muž je konečně venku z jeskyně
včera
Trump už si brousí zuby i na Kubu. Dohodněte se, než bude pozdě, vzkázal
včera
Vlaky v Praze zastavila tragická nehoda. Žena srážku nepřežila
včera
Trump lže světu do očí. Sliboval konec válek, jenže teď by se ho měla bát i Evropa
včera
"Měli štěstí, snad nezapomenou." Trump tvrdí, že Venezuela už propouští politické vězně
včera
Macinka obvinil prezidenta z kádrování. Motoristé trvají na Turkovi
včera
Historie amerických speciálních sil. Zajetí Madura připomíná chvíle slávy i selhání
včera
První průzkum od voleb potvrzuje hegemonii ANO. Motoristé by skončili mimo Sněmovnu
včera
Zimní počasí bude nebezpečné. Pondělní ledovka může způsobit nejrůznější potíže
včera
Armáda plní Trumpův rozkaz. Podnikla další útok na islamisty v Sýrii
včera
Světový řád se rozpadl, tvrdí slovenský premiér Fico
včera
Praha se těší na nový most. Tramvaje čekají výluky na obou březích Vltavy
včera
Trump sliboval miliardové investice do Venezuely. Ropné firmy se ale zdráhají
včera
Počasí o příštím víkendu. Silný mráz ustoupí, ukazuje výhled
10. ledna 2026 21:54
Zdravá a o rok starší. Britská princezna Kate je vděčná přírodě
10. ledna 2026 20:57
Další překvapivá trenérská změna v extralize. Pokorný končí na vlastní žádost v Brně
10. ledna 2026 19:46
Velká záchranná akce v Moravském krasu. V jeskyni se zranil muž
Záchranáři v sobotu spustili náročnou akci v Moravském krasu, kde se zranil muž v jeskyni. Měl by se nacházet desítky metrů pod povrchem a stovky metrů od vstupu do jeskyně.
Zdroj: Jan Hrabě