Praha - Legendární rozhlasový hlasatel Vladimír Fišer zemřel ve věku 81 let. V srpnu 1968 právě jeho hlas z rozhlasového vysílání oficiálně oznámil okupaci Československa Sovětskými vojsky. Jeho hlas je známý také z řady zahraničních filmů, které daboval.
Připomeňte si rozhlasové vysílání, kterým Václav Fišer v sprnu 1968 oznámil národu, že vojáci Sovětského svazu a dalších států Varšavské smlouvy obsadila Československo.
"Vážení posluchači, zůstaňte u svých přijímačů," vyzval krátce po půl druhé ráno hlasatel Vladimír Fišer obyvatele Československa. Rozhlas běžně končil ve dvě hodiny ráno, ale tentokrát tomu bylo jinak.
V 1.55 ráno se ozvala slova, která se řadě lidí navždy vryla do paměti: "Vojska Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Německé demokratické republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky překročila státní hranice...".
Po několika prvních větách se Fišerův hlas na hlavních vysílačích ztratil, protože je správa spojů na příkaz svého ředitele Karla Hoffmana vypnula. Celé prohlášení tak bylo slyšet jen v rozhlase po drátě.
Fišer se narodil 21. srpna 1934 v Čisté na Rakovnicku. Po maturitě na obchodní akademii (1953) působil v Československém rozhlase v Praze. Byl hlasatelem zpravodajských a publicistických pořadů (1953 až 1984), poté moderoval pořad Dobré jitro. V období 1987 až 1993 Fišer pracoval jako redaktor programové propagace. Spolupracoval také s Československou televizí a Krátkým filmem.
9. června 2025 13:57
Chyba v e-shopu Reebok: Zboží za zlomek ceny, teď nad objednávkami visí otazník
Související

21. srpen jako památný den. Ruská kritika je nepřijatelná, ozval se Ovčáček

Rusko je opět na prášky z Česka. Vadí mu Den památky obětí invaze 1968
Aktuálně se děje
před 23 minutami

Při útoku byl zraněn vysoký poradce vůdce Chameneího. Írán to považuje za vyhlášení války
před 1 hodinou

Nedělejte si z nás bojiště, vzkazuje Jordánsko po sestřelení raket a dronů. Uzavřelo vzdušný prostor
před 1 hodinou

Útok na Írán se okamžitě promítl do cen ropy. Teherán chce svolat RB OSN
před 2 hodinami

Svět se bojí další války. Izrael i Írán vyzývá ke zdrženlivosti
před 2 hodinami

Izrael označil útok za rozhodující moment v dějinách: Jaderné zbraně Íránu ohrožují naši existenci
před 3 hodinami

Náčelník generálního štábu, šéf Revolučních gard i elitní vědci. Kdo jsou Íránci zabití při útoku Izraele?
před 3 hodinami

Mimořádná zpráva Izrael zaútočil na Írán, zabil vysoké armádní představitele
před 5 hodinami

Počasí bude po víkendu stabilní, vyplývá z předpovědi
Aktualizováno před 10 hodinami

OBRAZEM: Teď jde o všechno v Praze. Fialova předvolební tour pokračuje
včera

Pohonné hmoty jako na houpačce. Po zlevnění mají opět zdražit
včera

Filmové Vary lákají hvězdy i bez Bartošky. Letos dorazí Michael Douglas
včera

Policie odhalila nebezpečného člověka. Začalo to sérií požárů, muž je podezřelý i z vraždy
Aktualizováno včera

Zázrak. Indové informují o přeživším cestujícím z letounu Air India
včera

Na Sokolovsku utekla chovateli puma. Lidé mají být obezřetní
včera

Tropické počasí potrápí značnou část Evropy. Česko nebude výjimkou
včera

Symbol protestů v USA: Proč demonstranti v Los Angeles mávají mexickou vlajkou?
včera

Gardistům ani vojákům se do LA nechce. Trump nás zneužívá, nechceme jít proti svým lidem, říkají
Aktualizováno včera

Mimořádná zpráva Zřítilo se letadlo směřující do Londýna. Na palubě bylo přes 200 lidí, nikdo nepřežil
včera

K ukončení války na Ukrajině stačí čtyři kroky, tvrdí bývalý poradce Bushe
včera
Írán spouští třetí zařízení na obohacování uranu. Varuje před "bezprecedentní" odvetou, Izrael žádá svět, aby jednal
Írán dokončil výstavbu třetího zařízení na obohacování uranu, které je nyní připraveno k provozu, oznámil ve čtvrtek šéf Íránské organizace pro atomovou energii Mohammad Eslami. Informovala o tom státní média.
Zdroj: Libor Novák