Pozor, komunisté manipulují dějiny, varuje novinář

Praha - Komunistická strany Čech a Moravy prý manipuluje s dějinami. Tvrdí to známý novinář a spisovatel Karel Hvížďala s tím, že jsme se za pětadvacet let právě kvůli komunistům z jejich čtyřicetiletého poškozování duší nedokázali vzpamatovat.

"Jak jsme se koncem minulého týdne mohli dočíst z oficiálního prohlášení, cituji: "Výročí února 1948 přináší každoročně příležitost k oživení dlouhodobé kampaně, jejímž úkolem je vnutit široké veřejnosti minimálně nepřesnou interpretaci tehdejších událostí." Tato věta však nepochází z úst nějakého demokratického politika, ale naopak od místopředsedy Komunistické strany Čech a Moravy," upozornil Hvížďala ČRo Plus s tím, že právě komunisté, kteří 68 let se snaží zmanipulovat výklad dějin a popírat, že šlo o mocenský puč. Tentokrát zdůrazňují, že nemohlo jít o puč, protože se na změnách podílely široké vrstvy občanů. Novinář ale tvrdí, že stejný argument ale používal i Hitler a jeho strana NSDAP, tedy Národně socialistická německá dělnická strana.

"Hitler a nacisté měli k dispozici ozbrojené oddíly SA jako Gottwald a komunisté měli Lidové milice. Obě strany se snažily nezákonnými prostředky nejprve ovládnout policii, sdělovací prostředky a armádu a pronásledovaly opozici. Němečtí národní socialisté hlavně sociální demokraty a komunisty a českoslovenští komunisté, tedy internacionální socialisté, zase národní socialisty, sociální demokraty a lidovce, když před tím již zakázali nejsilnější stranu agrární, národní demokraty a živnostníky, které volilo naposled přes polovinu obyvatelstva," upozornil novinář.

Dodal, že když ministr vnitra Václav Nosek na snahu vyšetřovat některé provokace komunistů odpověděl přesuny ve velitelském sboru Bezpečnosti, které měly komunistům zajistit úplnou kontrolu hlavního města, dne 13. února vláda rozhodla, aby realizace ministrových rozkazů byla zastavena. "Nosek se odmítl rozhodnutí vlády podřídit, a proto 20. února oznámilo na protest dvanáct nekomunistických ministrů demisi. Nemocný prezident nevyužil své ústavní pravomoci: nejmenoval úřednickou vládu a nevypsal volby, v kterých by komunisté s velkou pravděpodobností - po té, co prováděli - nemohli vyhrát. To komunisté věděli a po demonstraci síly donutili prezidenta, aby demisi přijal a doplnil vládu svými kandidáty. Ve společnosti zavládl strach a začala likvidace opozice. V Československu se opakovalo to, co udělal Hitler s opozicí v Německu: Začalo zatýkání a lidé odcházeli do emigrace. Společnost, která byla oslabená o podnikatelské německé a židovské elity, ovládl strach," připomíná.

Cituje také tajnou depeši, kterou americký velvyslanec v Československu Laurenc Steinhardt dne 30. dubna 1948 poslal do Washingtonu: "Emigrační vlny opakovaně odsávaly z (ČR) výkvět obyvatelstva, v zemi zůstávali drobní rolníci a řemeslníci. Ti, jak se zdá, nebyli nikdy ve chvíli krize schopni prokázat pevnost, odvahu a ušlechtilé vlastnosti, ale raději se skláněli před politickými bouřemi, které v zemi zuřily. Tito lidé vždy dávali přednost přežití bez zbytečného boje před bojem za svobodu.... Jsou mnohem zdatnější v opozici, než když jsou sami u vlády a čelí problémům výstavby a uplatňování pozitivní moci, se kterou měli v moderní době jen dvacetiletou zkušenost."

"A my můžeme dodat, že ani za dalších pětadvacet let jsme se právě kvůli komunistům z jejich čtyřicetiletého poškozování duší nedokázali vzpamatovat," uzavřel novinář.

Související

Kateřina Konečná

Konečná přežila volební debakl. Komunisté nic měnit nebudou

Europoslankyně Kateřina Konečná (KSČM) bude i nadále předsedkyní tuzemské komunistické strany, kterou upozadila v říjnových sněmovních volbách, kdy neúspěšně kandidovala za hnutí Stačilo. Na mimořádném stranickém sjezdu k žádné změně v nejvyšším vedení nedojde. 

Více souvisejících

KSČM Karel Hvížďala

Aktuálně se děje

před 37 minutami

Vladimir Putin

FP: Zprávy o hrozícím pádu Putina může vypouštět sám Kreml. Ve hře jsou tvrdší represe a čistky

Z Moskvy se s železnou pravidelností vynořují zprávy, které mají naznačovat, že ruský prezident Vladimir Putin začíná čelit vážným politickým hrozbám. Spekulace o trhlinách v režimu obvykle přiživují události, jako je zatčení loajálního funkcionáře, náhlé zmizení vysoce postaveného úředníka nebo zvěsti o rostoucí nespokojenosti moskevské elity. Pro vnější pozorovatele tyto střípky často vypadají jako první neklamné známky oslabení celého systému. Podle webu Foreign Policy ale vše může být úplně jinak a některé informace může vypouštět sám Kreml.

před 1 hodinou

Volodymyr Zelenskyj v Praze

Zelenskyj: Nastal čas, aby si Evropa vybrala vyjednavače pro jednání s Ruskem

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj včera večer naznačil, že nastal čas, aby si Evropa vybrala svého hlavního vyjednavače pro případná budoucí mírová jednání s Ruskem. Po rozhovoru s předsedou Evropské rady Antóniem Costou ukrajinský lídr uvedl, že se oba shodli na nutnosti zapojení Evropy do těchto rozhovorů, kde musí mít silný hlas a jasnou přítomnost. Podle Zelenského je nyní klíčové přesně určit, kdo bude evropské zájmy v tomto procesu reprezentovat.

před 2 hodinami

Lodní doprava, ilustrační foto

„Došlo k obrovské chybě, soudruzi?“ Rusko omylem zaútočilo na čínskou posádku severokorejské lodi

Vojenské síly Ruské federace provedly v noci на 18. května útok na čínské obchodní plavidlo, které se nacházelo v ukrajinských územních vodách v Černém moři. Ruská armáda použila k tomuto úderu bezpilotní letoun typu Šáhid. O události informoval mluvčí ukrajinského námořnictva Dmytro Pletenčuk na svém facebookovém účtu s odvoláním na oficiální prohlášení.

před 3 hodinami

Jaderná elektrárna, ilustrační foto

SAE: Za útokem u jaderné elektrárny stojí Írán nebo jeho spojenci

Spojené arabské emiráty připsaly odpovědnost za útok poblíž své jaderné elektrárny dronu odpálenému z Íránu nebo některým z jeho regionálních spojenců. Abú Zabí celý incident označilo za nebezpečnou eskalaci. Požár, který po útoku vypukl těsně za areálem jaderné elektrárny Barakah, si nevyžádal žádná zranění ani nespustil radiační poplach. Úřad pro jadernou regulaci Spojených arabských emirátů potvrdil, že nedošlo k žádnému úniku radiace ani ohrožení veřejnosti.

před 4 hodinami

Ebola, ilustrační fotografie

Situace s ebolou je mimořádně závažná. Proti současné variantě neexistuje vakcína ani léky, varuje WHO

Světová zdravotnická organizace vyhlásila kvůli propuknutí eboly v Demokratické republice Kongo a v Ugandě stav veřejného ohrožení mezinárodního významu. K tomuto kroku přistoupil generální ředitel organizace Tedros Adhanom Ghebreyesus ještě předtím, než svolal formální krizový výbor. Podle odborníků toto rychlé rozhodnutí odráží mimořádnou závažnost celé situace. Impulsem pro prohlášení bylo zaznamenání osmdesáti osmi úmrtí a více než tří set podezřelých případů.

před 4 hodinami

Donald Trump

Čas se krátí. Írán musí jednat, jinak z něj nic nezbyde, varoval Trump

Americký prezident Donald Trump poslal Íránu varování, že čas se neúprosně krátí. Tento krok přichází v momentě, kdy rozhovory zaměřené na ukončení válečného konfliktu uvízly na mrtvém bodě. Trump ve svém příspěvku na sociální síti Truth Social zdůraznil, že Teherán musí jednat velmi rychle, jinak z něj nic nezbude. Zároveň dodal, že čas je v této situaci naprosto klíčový factor.

před 6 hodinami

včera

Princezna Eugenie a Jack Brooksbank

Britové si posvítí na charitu jedné z princezen. Ve financích něco nesedí

Britská princezna Eugenie se sice nedávno pochlubila radostnou novinkou, když oznámila těhotenství, ale kolem její osoby zároveň panuje jisté napětí. Příslušná komise totiž zahájila vyšetřování její charitativní organizace Anti-Slavery Collective. Informovala o tom BBC. Důvodem jsou pochybnosti ohledně výdajů charity. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Švýcaři, Slováci i Finové mají šest bodů. Američané se trápili i s Brity, ale vyhráli

V sobotním programu hokejového světového šampionátu ve Švýcarsku se k radosti domácích fanoušků právě jejich hokejová reprezentace přidala k mužstvům, která mají po dvou zápasech plný počet bodů, tedy šest. V případě Švýcarska se tak stalo poté, co se mu v rámci skupiny A v Curychu podařilo porazit Lotyšsko 3:1. Slováci mají v tabulce skupiny B po úvodním víkendu také šest bodů, protože ve svém úvodním sobotním zápase udolali Nory a navázali nedělním vítězstvím 4:1 nad Italy. Ti před tím v sobotu taktéž prohráli s největším favoritem turnaje z Kanady 0:6. Šest bodů mají Finové poté, co si v sobotu poradili s Maďary. Stejně jako v neděli Američané s Brity a spravili si tak chuť po prohře se Švýcary.

včera

včera

včera

Princ Harry v dokumentární sérii Heart of Invictus.

Princ Harry se po útocích ozval kvůli antisemitismu v Británii

Princ Harry se sice už před lety odstěhoval z Velké Británie, přesto se nyní rozhodl vyjádřit k tomu, co jej ohledně současnosti na Ostrovech znepokojuje. Konkrétně varoval před znepokojivým nárůstem antisemitismu ve Spojeném království, což vede k násilí proti židovské komunitě. Na slova králova mladšího syna upozornila BBC. 

včera

včera

včera

včera

Experti úspěšně zachránili lebku svaté Zdislavy, oznámila policie

Policie oznámila v neděli dopoledne skvělou zprávu. Expertům se podařilo zachránit lebku svaté Zdislavy, kterou obviněný muž po úterní krádeži z kostela v Jablonném v Podještědí zalil do betonu. Vzácnou relikvii teď čekají restaurátorské práce. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy