Praha - Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM) provedlo v únoru průzkum o o rolích mužů a žen. Z něj vyplynulo, že si dva ze tří Čechů myslí, že domácnost má finančně zajistit muž. Podle odborníků na rovné šance je česká společnost v pohledu na role mužů a žen konzervativní. Ženám stále přisuzuje hlavně starost o rodinu, mužům kariéru a vydělávání peněz.
Podle 85 procent dotázaných by se měl také postarat o běžné opravy. Třetina lidí míní, že opravy v domácnosti by měl rozhodně provádět muž. Celkem běžnou údržbu mužům přisoudilo 85 procent dotázaných nad 15 let. Jen 14 procent Čechů a Češek si myslí, že by se o to měli partneři podělit.
Podle téměř dvou třetin lidí by měl peníze domů nosit muž. Třetina si myslí, že by se o finanční zajištění měli starat muž i žena. Starost o rodinný rozpočet svěřuje oběma 60 procent respondentů. Podle téměř čtvrtiny by rodinnou pokladnu měl ale spravovat muž. Vaření za ženskou záležitost považují dvě třetiny osob a uklízení polovina. Podle 13 procent dotázaných by pak úklid měla rozhodně obstarávat jen žena.
Víc než dvě pětiny lidí jsou přesvědčeny o tom, že ženy mají také nakupovat potraviny. Oba partnery by na nákup poslalo 55 procent respondentů. O děti by se oba rodiče měli starat podle 60 procent lidí. Pouze jeden ze sta si myslí, že o děti má pečovat otec. Celkem 39 procent lidí nechává péči o potomky na matkách.
Dvě pětiny lidí si myslí, že veřejné funkce má vykonávat muž. O ženách si to myslí desetina dotázaných. Tři z deseti míní, že o kariéru by měl usilovat muž. Ženám tuto možnost dávají čtyři procenta respondentů. Tři pětiny osob si pak myslí, že kariéru mohou dělat oba partneři.
Činnostem, kterým by se podle převažující části respondentů měli v rodině věnovat oba partneři, dominuje především pěstování koníčků (91 procent dotázaných vyslovila názor, že by se jim měli věnovat oba partneři stejně). Drtivá většina oslovených se rovněž domnívala, že oba partneři by se měli věnovat pěstování společenských kontaktů (85 procent a dalšímu vzdělávání (83 procent. Tři čtvrtiny českých občanů (75 procent si také myslí, že iniciativa v intimním životě by měla být věcí obou partnerů.
Související
Výročí nejznámějšího pochodu. Mezi Prahou a Prčicemi se chodí již 60 let
Okamura označuje své voliče za „naše občany“. Jde jen o malou a specifickou část českého národa
Aktuálně se děje
před 52 minutami
Bořil zná trest za výstup vůči sudímu. Slavii po zbytek sezóny nepomůže
před 1 hodinou
Václav Moravec si bude sám šéfovat. Po konci v ČT si založil firmu
před 2 hodinami
Českem se šíří další vlna podvodných esemesek, upozornila policie
před 3 hodinami
Trump uzemnil prince Harryho, snažil se radit Američanům
před 4 hodinami
Velké pátrání na Zlínsku bylo úspěšné. Pohřešovaný mladík je v pořádku
před 4 hodinami
Wolverhampton má jistý sestup z Premier League. Zůstane Krejčí, nebo ho zlanaří PSG?
před 5 hodinami
OBRAZEM: Grolich má ambice stát se premiérem. Prvním místopředsedou lidovců byl zvolen Činčila
před 6 hodinami
Do údajné snahy USA o vyloučení Španělska se vložilo NATO
před 6 hodinami
OBRAZEM: Novým předsedou KDU-ČSL se stal jihomoravský hejtman Jan Grolich
před 7 hodinami
OBRAZEM: Na sjezdu KDU-ČSL vystoupil významný běloruský disident Paval Sieviaryniec
před 8 hodinami
Trump v souvislosti s Íránem promluvil o použití jaderných zbraní
před 9 hodinami
Vyloučit člena NATO nejde, varují právníci. Ničeho se nebojíme, reaguje Sánchez
před 9 hodinami
Pentagon zvažuje pozastavení členství Španělska v NATO. Nepomohlo s útoky proti Íránu
před 9 hodinami
Král popu je zpět. Příběh Michaela Jacksona vypráví nový film
před 10 hodinami
Šéfem lidovců se zřejmě stane jihomoravský hejtman Jan Grolich
před 11 hodinami
Trump přikázal námořnictvu ničit íránská plavidla. Příměří mezi Izraelem a Libanonem bude prodlouženo
před 11 hodinami
Turkovy výroky jsou testem české společnosti
před 12 hodinami
Turek označil úředníky za parazity, které musí Motoristé derazitovat. Nepřijatelné, naštval se Babiš
před 12 hodinami
Rusko buduje digitální železnou oponu. Je to jen dočasné, hájí se Kreml, nikdo mu ale nevěří
před 13 hodinami
USA se chystají na kolaps příměří. Plánují útok na íránské námořnictvo
Američtí vojenští představitelé připravují nové plány zaměřené na íránské vojenské kapacity v oblasti Hormuzského průlivu. Tyto kroky mají být reakcí na případný kolaps aktuálního příměří. Podle zdrojů CNN obeznámených se situací existuje několik variant, jak na potenciální selhání diplomatických dohod reagovat.
Zdroj: Libor Novák