
Praha - Belgie zažila v úterý ničivé teroristické útoky, při kterých zemřelo více než 30 lidí. Podle bezpečnostního experta Tomáše Pojara selhaly bezpečnostní složky a bruselské letiště nebylo hlídané.
"Nejde o nic fatálního. Bezpečnost není nikdy 100%, ale je třeba se poučit a investovat do ní," řekl Českému rozhlasu. I podle europoslance za TOP 09 Jiřího Pospíšila podcenila Belgie možnou hrozbu. "Říkat, že Belgie selhala, není fér, ale selhala v minulých letech," uvedl.
"Případ Belgie a Francie ukazuje, že nemalá část imigrantů se neintegrovala. Většinou ti lidé vykonávali hůře placené práce, jejich děti vnímaly, že jsou druhořadými občany. A tak v nich vznikl vzdor vůči majoritní evropské společnosti," dodal. Evropská unie je podle něj ve válce s terorismem a útok na Brusel je útokem na Evropskou unii.
Komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák tvrdí, že jen vyššími výdaji na represivní složky se nic nevyřeší. "Problém začíná u azylových zákonů, sociálních dávek, integrace a u výchovy v rodinách. Většina muslimů dodržuje zákony státu, v němž žije," podotkl.
Aktualizováno 26. listopadu 2024 8:21
Strom pro Prahu na Staroměstském náměstí už stojí. České vánoční trhy 2024 se blíží
Související

Belgie pokročila v případu plánovaného teroristického útoku. Padla obvinění

Belgie odsoudila teroristy z Bruselu. Abdeslam vyvázl bez dalšího trestu
Teroristické útoky v Belgii , Tomáš Pojar
Aktuálně se děje
před 26 minutami

Vance míří do Grónska. Politici ho budou ignorovat, nikdo ho vítat nebude
Aktualizováno před 52 minutami

Mimořádná zpráva Myanmar a Thajsko zasáhla mohutná zemětřesení, vyhlášen nouzový stav. Počet uvězněných a mrtvých roste
před 57 minutami

Rumunský matematik se snaží zastavit Putina a Trumpa v rozvrácení Západu
před 1 hodinou

O válečné plány skutečně nešlo, říká expert z Pentagonu. V diskuzi na Signalu byly špatně jiné věci, varuje
před 1 hodinou

V Myanmaru je několik Čechů, pomoc zatím nevyhledali. Situace je nepřehledná, varuje ministerstvo
před 1 hodinou

Koalici Spolu utíkají voliči, třetina by jim už hlas nedala. Volby by jasně vyhrálo ANO
před 2 hodinami

Putin požaduje na Ukrajině přechodnou vládu pod dohledem OSN. Pak bude jednat o míru
před 3 hodinami

Karel III. musel do nemocnice kvůli vedlejším účinkům léčby rakoviny
před 4 hodinami

Počasí se bude na začátku dubna držet jasného trendu
včera

Přechod na letní čas zpozdí víkendové noční vlaky, upozorňují ČD
včera

Požár v Novém Městě nad Metují zasáhl bytový dům. Město pomáhá obyvatelům
včera

Jsou přibývající excesy hokejových fanoušků projevem úpadku české společnosti?
včera

Kauza gynekoložky z Líbeznic dostává další rozměr. Stížností je vícero
včera

Česko spustilo opatření kvůli slintavce a kulhavce. Týká se hranic se Slovenskem
včera

Tragickou nehodu v Hurghadě odnesli Rusové. V ponorce zemřelo šest lidí
včera

Policie zasahovala na škole v Pelhřimově. Měl tam být ozbrojený muž
včera

Útok nožem v centru Amsterdamu. Policie hlásí několik zraněných
včera

Evropa hodila vidle do plánů Putina. Sankce proti Rusku nezruší
včera

Bouří se Evropa i Čína. Neustoupíme, vzkazují Trumpovi státy
včera
Další válka v Evropě je za dveřmi. Rusko zaútočí na Pobaltí možná už letos, varuje Polsko
Polsko se připravuje na válku a výrazně zvyšuje své obranné kapacity. Vláda premiéra Donalda Tuska nedávno oznámila ambiciózní plán na rozšíření armády a zavedení dobrovolného vojenského výcviku pro každého dospělého muže v zemi. Tento krok přichází v době, kdy se obavy z ruské agrese stupňují, zejména po invazi na Ukrajinu v roce 2022.
Zdroj: Libor Novák