Česku vládne hysterie? Ještě jsme umírnění, varují antiislamistéq

Praha - Útoky na muslimy či na centrum Klinika se v České republice objevují čím dál tím častěji. Ruce pryč od nich ale dává Blok proti islámu, který je odsuzuje.

Sociolog a místopředseda Bloku proti islámu Petr Hampl útoky odsuzuje. Podle něj je hnutí kultivovanou a umírněnou skupinou v porovnání s ostatními, jejichž výroky jsou horší než ty, které pronesl Martin Konvička.

Řada útoků má podle něj divný charakter a vyvolávají podezření, že byly vymyšlené, že se neodehrály skutečně. "Domnívám se, že podstatná část těchto útoků je falšována, aby to bylo záminkou pro omezování osobních svobod, a lidé se mohli zavírat za to, co říkají. Nejde jen o mě, ale o tisíce lidí, kteří ještě před pár lety mohli říkat, co si myslí a dnes se bojí... Aktivistům jde z velké části o to, aby tu byl zaveden totalitní systém, a tyto útoky jsou záminkou pro to, aby se prosazovala drakonická opatření," tvrdí Hampl v pořadu Pro a proti na Českém rozhlasu.

"Vyšetřování jsou většinou do ztracena, udělá se nějaká pomluva v médiích, že proběhly nějaké útoky, a pak to mizí. Koneckonců, ten pobodaný muslim, který nakonec ani nepotřeboval vyhledat lékařské ošetření, se do týdne ukazoval zdravý na veřejnosti," dodal.

Starosta Benešova nad Ploučnicí Filip Ušák je ale přesvědčen, že omezování občanských svobod má ve svém programu právě Blok proti islámu. "K odebírání práv určité skupině obyvatel se spíše hlásí Blok proti islámu. Pan Hampl hovoří o tom, že někdo zakazuje kritizovat, diskutovat o podstatě islámu, ale to přece není pravda. Diskutujeme, konají se veřejné besedy i pořady v médiích. Prostor dnes v současné České republice říci svůj názor je asi největší, jaký v historii této země kdy byl. Tvrdit opak je cílená demagogie, která realitu posouvá někam jinam," uvedl. 

Společností podle něj vládne hysterie, která se projevuje při protiuprchlických demonstracích. "Tato hysterie nakonec rozvášňuje všechny strany navzájem, ale velkou zodpovědnost na tom mají názory právě lidí jako je pan Hampl, kteří přitápí pod kotlem a vzbuzují vášně, které ve finále jsou na obou stranách," dodal.

Související

Více souvisejících

Blok proti islámu češi

Aktuálně se děje

před 12 minutami

před 21 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Joe Manchin

Manchin chce nahradit Bidena. Zvažuje kandidaturu za demokraty

Joe Manchin zvažuje opětovnou registraci za člena Demokratické strany a kandidaturu na prezidenta. Oznámila to v noci na neděli televize CNN s odvoláním na zdroje blízké tomuto v současnosti nezávislému senátorovi za stát Západní Virginie a jeho někdejšímu demokratickému guvernérovi.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostala od Německa třetí systém Patriot

Ukrajina posílila svou protivzdušnou obranu proti útokům ruských sil dalším systémem Patriot, který poskytlo Německo. Ve svém pravidelném večerním proslovu to v neděli řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Kamala Harrisová chce být prezidentkou USA a porazit Trumpa

Americký prezident Joe Biden se v neděli vzdal své snahy o znovuzvolení pod rostoucím tlakem svých demokratických kolegů a podpořil viceprezidentku Kamalu Harrisovou jako kandidátku strany, která se v listopadových volbách utká s republikánem Donaldem Trumpem. Ta je připravena výzvu přijmout a porazit kandidáta republikánů.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy