Příznivci Samkové v akci: Připravili nepříjemné překvapení

Praha – Boj proti tureckému velvyslanci nekončí. Poté, co vyzval k potrestání advokátky Kláry Samkové, které označila islám za totalitní ideologii a srovnala ho s nacismem a fašismem, se kolem kritičky islámu objevily skupiny, které jí vyjádřili podporu. Ta se teď přetavila do akce „Bota pro Ahmeta“.

Samková a její podporovatelé se tento týden vydali přímo před tureckou ambasádu, kde zazněly také některé projevy. V jednom z nich advokátka velvyslance dokonce proklela. Kampaň proti zástupci Turecka v Praze teď pokračuje také na sociálních sítích. Na Facebooku vznikla iniciativa „Bota pro Ahmeta" (odkaz zde).

Psali jsme:
Mezinárodní ostuda? Samková vystoupila ve Sněmovně a naštvala muslimy, ti odešli Turecký velvyslanec pro EZ promluvil o Samkové. A nebere si servítky
Samková pro EZ: Turecký velvyslanec se zachoval jako baba. Muslimové čekají, že jejich ideologie bude tolerována Proklínám vás, proklínám vás, proklínám vás. Samková řádila před tureckým velvyslanectvím. A to není všechno...  

„Kdo je Ahmet? Ahmet Necati Bigali současný velvyslanec Turecka, předseda Organizace pro islámskou spolupráci. Ahmet Bigali zde dočasně zastupuje zájmy země, která se dlouhodobě aktivně odvrací od sekulární tradice dané zakladatelem moderního Turecka Mustafou Kemalem, zvaným Attatürk, a stále více se přibližuje islámským teokraciím, ignorujícím lidská práva. Turecko se dosud nevyrovnalo se svou násilnickou minulostí a nadále násilně potlačuje Kurdskou menšinu. Dosud se neomluvilo za genocidu spáchanou na Arménském národu a nevyjasněný je právní stav ke Kypru, jehož část protiprávně okupuje," píší organizároři.

A proč právě bota? „Bota má v islámu symbolický význam. Ukázání podrážky boty jako spodní, nečisté 'Haram' části obuvi, je mimořádně urážlivá. Cesty v arabských zemích v dobách Mohameda byly díky velbloudům jako obvyklým dopravním prostředkům velmi znečištěné velbloudím trusem. Ukázat tak někomu podrážku, či dokonce se ho botou dotknout, je velmi důrazným vyjádřením názoru," píše se ve skupině.

Bota má podle nich ještě jeden význam, je totiž nutná k chůzi. „Znamená proto výzvu, aby ten, komu je ukázána, odešel. Pokud dáme Ahmetovi botu, je to výzva, aby si zavázal tkaničky na botách nebo utáhl řemínky na sandálech a vyrazil zpět na cestu do Turecka. Je to jednoznačný vzkaz, že v ČR nechceme ani osobu Ahmeta Bigaliho, ani to, co představuje. Jsme si jisti, že Ahmet velmi dobře pochopí co mu naznačujeme a věříme, že ocení jaké znalosti jeho kulturních zvyklostí máme," myslí si zástupci skupiny.

Iniciativa požaduje, aby se Bigali Samkové omluvil za jeho „neurvalé chování i nepřímé vyhrožování a za vměšování se do vnitřních záležitostí České republiky". Poukazují na to, že nesplňuje standardy chování diplomata a porušuje Vídeňskou úmluvu, proto by podle nich měl být velvyslanec ze své mise odvolán.

Vyzývají proto, aby lidé vzali staré nepoužívané boty a do konce července 2016 je zaslali přímo na turecké velvyslanectví. „Na stáří a stavu nezáleží, obzvláště se hodí obuv pracovní. Výhodu mají boty, které část své kariéry prožily na nohou zemědělce či chovatele vepřů. K botě můžete přidat případný vzkaz," vyzývá skupina své příznivce. Kromě toho mohou poslat i botu virtuální nebo podepsat elektronickou petici.

„Získané fotografie a text budou odeslány na Ministerstvo zahraničí ČR s žádostí, aby toto ministerstvo učinilo kroky k odvolání tureckého velvyslance z jeho diplomatické mise v ČR. O této žádosti bude též informován prezident Miloš Zeman," dodávají autoři výzvy.

Související

Klára Samková

Útok islámu na Evropu. Klára Samková po požáru Notre-Dame opět perlí

Právnička Klára Samková dostála své kontroverzní pověsti i v souvislosti s rozsáhlým požárem katedrály Notre-Dame. Rozhodně podle ní nešlo o náhodu, ale naopak o „útok islámu na Evropu“. Probíhající vyšetřování však ukázalo, že požár nejspíš souvisí s renovací věže chrámu.

Více souvisejících

Klara Samkova Turecko Ahmed Necati Bigali (velvyslanec Turecka)

Aktuálně se děje

před 59 minutami

před 1 hodinou

Izrael, ilustrační foto

Uznání Palestiny bude mít "vážné důsledky", varuje Izrael

Rozhodnutí vlád Irska, Norska a Španělska uznat palestinský stát bude mít "vážné důsledky" pro jejich vztahy s Izraelem. Po předvolání jejich velvyslanců to ve čtvrtek oznámilo izraelské ministerstvo zahraničních věcí, informuje agentura AP.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Oslo

Pohár trpělivosti přetekl. Norsko uzavře hranice Rusům

Norská vláda od 29. května zavede dodatečná omezení vstupu pro občany Ruska, kteří cestují do Norska za turistikou nebo "jinými nepodstatnými účely". Informace byla zveřejněna ve středu na webových stránkách kabinetu, jak uvádí agentura Reuters.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Mezinárodní soudní dvůr v Haagu

Den D se blíží. O osudu Pásma Gazy se rozhodne už v pátek

Mezinárodní soudní dvůr (ICJ) oznámil, že v pátek 24. května v 15:00 SELČ vydá rozhodnutí o žádosti Jihoafrické republiky (JAR) nařídit Izraeli zastavení vojenské operace v Pásmu Gazy, včetně města Rafah na jihu této palestinské enklávy. Informaci přinesla agentura AFP.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Počasí

Počasí: V Česku udeří silné bouřky, varovali meteorologové

Česko v pátek opět zasáhnou silné bouřky, varoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ve čtvrtek na sociální síti. Doprovázet je budou zejména přívalové srážky, napršet může kolem 50 milimetrů. Meteorologové také rovnou varovali, že bouřky udeří také o víkendu.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Ilustrační foto

Ptačí chřipka se dál šíří na lidi. Austrálie hlásí první případ, USA druhý

Ve Spojených státech byl od konce března potvrzen druhý případ ptačí chřipky u člověka po kontaktu s infikovanými dojnicemi. Oznámilo to ve středu americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), píše agentura Reuters. V Austrálii potvrdili první případ přenosu subtypu viru ptačí chřipky A(H5N1) na člověka. Došlo k němu v nejmenším a nejhustěji obydleném státě Viktorie, informovala ve středu televize ABC News

před 9 hodinami

před 9 hodinami

V Praze 4 se srazil autobus s nákladním vozidlem. (23.5.2024) Prohlédněte si galerii

Nehoda autobusu MHD v Praze. Dvanáct zraněných, vyhlášen traumaplán

K vážné nehodě autobusu městské hromadné dopravy došlo ve čtvrtek ráno v Praze. Několik lidí utrpělo zranění při srážce autobusu s nákladním autem. Na místě zasahují všechny složky integrovaného záchranného systému, vyhlášen byl traumaplán prvního stupně. 

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Adriana Mašková a Filip Blažek Prohlédněte si galerii

StarDance 2024: Česká televize oficiálně představila soutěžní páry

Třináctá řada populární televizní show StarDance odstartuje v říjnu. Česká televize ve čtvrtek představila taneční páry, které budou usilovat o titul krále či královny tanečního parketu. ČT už dříve odhalila, že v nové řadě se představí například herec Filip Blažek či zpěvačka Lucie Vondráčková. 

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Počasí bude o víkendu teplé, ale deštivé

Nadcházející víkend bude sice teplý, podle ČHMÚ.cz ale také deštivý. Přesto naměříme až 26 stupňů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy