Plzeň - Učitel Antonín Kolář přivítal loni v září studenty prvního ročníku Masarykova gymnázia v Plzni v arabském obleku. Následně však čelil nařčením z toho, že je islamista, a celá kauza tak skončila až výpovědí.
Kantor Antonín Kolář vyučuje na Masarykově gymnáziu český jazyk a dějepis sedmnáct let. V pondělí ale podle zjištění MF Dnes podal výpověď. Může za to fakt, že na první hodinu přišel loni v září oblečen v arabském obleku a hovořil o toleranci a lidských právech.
Podle deníku neshody mezi pedagogem a vedením školy vygradovaly až v posledních týdnech. Kolář přiznává, že byl za onu hodinu kritizován, aniž by se bral v potaz obsah. "Mrzí mě, že se nesoudí obsah, ale forma," řekl deníku s tím, že v arabském oděvu strávil zhruba čtvrt hodinu, poté ke studentům mluvil standardně oblečen.
Podle vedení prý kazí dobré jméno školy a stěžují si i rodiče některých žáků, konkrétně na to, že na škole působí islamista. Ředitelka Olga Matějková nechce podle deníku záležitost probírat přes média, hlavním problémem je ale prý to, že video natočené během inkriminované hodiny je ke zhlédnutí na YouTube.
Kolář arabský oděv pro první hodinu zvolil kvůli tomu, že chtěl studenty zaujmout. Tvrdí totiž, že začátek a konec školního roku jsou vždy absolutně nejdůležitější. "Mluvil jsem s nimi o tom, co je cílem vzdělání. A také jsem jim řekl, že nic důležitějšího se ode mě už nedozvědí. Jen jim k tomu budu doplňovat různé tóny a barvy," uvedl.
Záležitost ale zašla tak daleko, že je pro učitele nadále neúnosné na škole působit. Deník uvádí, že po důkladném zvážení se proto rozhodl podat výpověď. "Pro mě je to střet principů. Mám představu, jak by měla svobodná škola fungovat," tvrdí Kolář.
Související
Učitelé si od ledna polepší, rozhodla končící Fialova vláda
Dvakrát to cvaklo, popsala učitelka zásah proti útočníkovi ze školy v Rudolfově
Aktuálně se děje
před 55 minutami
Blízký východ v plamenech. Íránské rakety dopadají na Katar, Kuvajt, SAE i Bahrajn, Izrael zahájil nové nálety
před 1 hodinou
Pákistán vyhlásil Afghánistánu válku. Spustil rozsáhlou operaci Spravedlivý hněv
před 2 hodinami
Armáda se připravuje na rozsáhlou operaci v Íránu. Teherán odmítli šance na ukončení jaderných ambicí, prohlásil Trump
před 3 hodinami
Izrael a Spojené státy zaútočily na Írán
před 4 hodinami
Počasí bude o víkendu kopírovat trend z posledních dní
včera
Expremiér Nečas se rozvedl s druhou manželkou
včera
Je nemocný a má nízké IQ. Trump se velmi ostře pustil do De Nira
včera
V kauze RP Invest utopili peníze i známí lidé. K poškozeným patří i Klempíř
včera
Okamura do Otázek Václava Moravce přijde, potvrdila mluvčí SPD
včera
Platili mu, co neměli. Úředník popsal náklady bývalého prince Andrewa
včera
Předčasné jaro. V Česku letos poprvé naměřili 20 stupňů
včera
Ministerstvo varovalo Čechy v Izraeli. Bezpečnostní situace se může zhoršit
včera
Záhadné úmrtí dvou lidí v Písku. Těla se našla v lodním kontejneru
včera
Fico se pře s Ukrajinci ohledně ropovodu Družba. Navrhuje inspekční cestu
včera
Zelenskyj vidí okno příležitosti pro dosažení míru. Čas je do voleb v USA
včera
Střelba v Krnově. Policisté našli mrtvého a dvě zbraně
včera
Chcete se dostat z Izraele? Musíte dnes, vyzval americký velvysanec podřízené
včera
Česko eviduje zemětřesení na Příbramsku. Ke škodám nedošlo
včera
Nejasný pokrok v jednáních mezi USA a Íránem. Rozhovory mají pokračovat
včera