Janda a Ovčáček se střetli tváří v tvář. A bylo to hodně ostré, přesvědčete se sami

Praha – Ranní vysílání Českého rozhlasu Plus bylo hodně ostré. Do studia totiž přišli Jakub Janda z Evropských hodnot a Hradní mluvčí Jiří Ovčáček. Oba se pravidelně pošťuchují a uráží na sociálních sítích, teď měli možnost vyříkat si některé výhrady z očí do očí.

Think-tank Evropské hodnoty označil prezidenta Miloše Zemana za „trojského koně Kremlu", ten mu to oplatil v rozhovoru pro Blesk.cz kde vytáhl video pro dospělé, na němž právě Janda vystoupil. Při té příležitosti prezident uvedl, že by se Češi měli vyzbrojit. Dodal, že si jeho žena Ivana už udělala zbrojní pas a pořídila zbraň.

Podle Jandy je v pořádku, pokud občané cítí potřebu ozbrojit se. Problém ale vidí v tom, že existují „paramilitární skupiny", jako příklad uvedl lidi kolem Marka Obrtela, který podporuje prezidenta Miloše Zemana. „To je skutečně bezpečnostní riziko pro český stát," varoval Janda.

Ovčáček se naopak vyjádřil ke kritice, která se ústy Evropských hodnot na Zemana valí. Připustil sice, že je kritika legitimní věcí české společnosti, dodal však, že je problematické, pokud se tato kritika valí od sdružení, které je finančně z části podporováno státem a tedy ČSSD a jednotlivými ministerstvy, konkrétně zmínil rezort školství a zahraničí. „A co považuji za skandální je příjem peněz od firmy Škoda Transportation," spustil mluvčí Hradu.

„Rád bych pogratuloval Kanceláři prezidenta republiky, že objevila náš transparentní účet, který máme už několik let. Pokusili jsme se tam ukrýt ten Peroutkův vylhaný článek, který Kancelář prezidenta republiky stále marně hledá. Zároveň jsme se tam nesnažili ukrýt naše příjmy. A mezi ně patří 4,2 miliony korun a dvě třetiny zdrojů jdou ze soukromých příjmů," opáčil mu na to Janda.

Evropské hodnoty mají podle Ovčáčka příležitost všechny vládní prostředky vrátit. „A je také potřeba si uvědomit, že Poslanecká sněmovna se chce věnovat limitům na finanční prostředky na volební kampaně. A toto je právě jednoznačný obraz, jak mohou vypadat úniky. Je zajímavé, že Evropské hodnoty se věnují jen dvěma politikům – Miloši Zemanovi a Andreji Babišovi," uvedl Ovčáček s tím, že když přestane brát skupina peníze od českého i evropského parlamentu, bude vše čisté. 

Janda mu v reakci na to navrh, aby si Hrad také pořídil tranpsarentní účet, ať občané vidí všechny výdaje - i ty na různé soukromé oslavy. „Také by dávalo velký smysl, aby byl zveřejněn účet kampaně v poslední prezidentské volbě. Aby byly viděny finanční prostředky firem napojených na Ruskou federaci," podotkl Janda. Ovčáček mu však vyčetl, že nezná rozpočtovou situaci a že rozpočet Kanceláře prezidenta republiky schvalují demokraticky zvolení poslanci hlasováním.

Na sociálních sítích pak think-tank zveřejnil další komentář. „Šokující odhalení udělali Zemanovi investigativci s dvěma našimi projekty. První je náš vzdělávají program, kdy ročně poskytneme odbornou praxi zhruba padesátce stážistů. Řádně přiznaný a vyúčtovaný dar na něj však prezidentská kancelář považuje za skandální," vysvětlují Evropské hodnoty.

Druhým „skandálním" odhalením je prý série debat o demokracii na českých středních školách. Na ně jsme standardně vysoutěžili grant v tendru ministerstva školství, stejně jako řada jiných odborných institucí. Chápeme, že to Hrad uráží. My totiž se středoškoláky radši diskutujeme, místo manipulace předpřipravených 'dotazů'," připomněla organizace nedávný poprask kolem studentských dotazů na Zemana.

„Investigativcům z kanceláře, kde dvě klíčové osoby ztratily či nedostaly bezpečnostní prověrku, asi uniklo, že za rok 2015 má think-tank Evropské hodnoty dvě třetiny svých příjmů od soukromých dárců. Jsme prý "trojským koněm ČSSD", což ovšem vzhledem k tomu, že jsme dlouhodobě vykreslováni jako zástupci zájmů TOP 09 a KDU-ČSL, bereme jako oficiální potvrzení naší nestranickosti. Závěrem si dovolím jeden praktický návrh. Kancelář prezidenta republiky by měla předložit detailní vyúčtování prezidentské kampaně rezidenta Zemana. Máme přeci právo vědět, kolik peněz mu ze směru od Kremlu přihráli," dodal think-tank.

Související

Jiří Ovčáček Glosa

Události Petra Nutila: Ovčáček proti Babišovi a zmatky kolem covidu

Moji milí, vítejte u dalšího vydání Událostí PN. Je před Vánocemi. Jak už jsem psal vloni, zkuste nezapomenout na to, že veškerý ten světélkující, ze všech stran povykující a obtěžující „vánoční“ teror je tu jen proto, že ve skutečnosti už neslavíme Vánoce, slavíme jakousi neurčitou simulaci bez významu, a aby nám to nebylo tak divné, všeprostupující konzum nahrazuje tu prázdnotu uřvaností.
Jiří Ovčáček Glosa

Události Petra Nutila: Pokání Jiřího Ovčáčka a Babišovo peklo

„Stydím se za to, co jsem dělal. Nenávist je můj největší hřích,“ posypal si hlavu popelem v rozhovoru se Světlanou Witowskou končící hradní mluvčí Ovčáček. A v rozhovoru působil tenhle hradní komik, bývalý autor komunistických Haló novin, wannabe křesťan a věčná attention whore sociálních sítí Jiří Ovčáček slušně, smířlivě a skoro by se zdálo, že celé to svoje angažmá hodlá spláchnout jako roli, která mu byla přisouzena, vnucena a kterou musel hrát. Na což by mu, upřímně řečeno, mohl skočit jen člověk buď s poruchou paměti, nebo zcela dementní. 

Více souvisejících

Jiří Ovčáček Jakub Janda (Evropské hodnoty) Miloš Zeman

Aktuálně se děje

včera

Ilustrační fotografie.

Záchranná služba posiluje na silvestrovskou noc a novoroční oslavy svůj provoz

Tři desítky zdravotníků nad rámec běžného provozu nasadí záchranná služba v hlavním městě po dobu silvestrovských oslav – tradičně nejvytíženějšího dne roku. V ulicích bude vyšší počet posádek i speciální techniky. Nepřehlédnutelný modul Golem bude umístěn stejně jako loni na Staroměstském náměstí.

včera

včera

Vlaky

Vlaky na Silvestra a Nový rok. Zájem cestujících se bude rychle měnit

Oslava příchodu nového roku znamená tradiční menší zájem o cestování. Provoz na železnici se proto utlumí už ve večerních hodinách. Sváteční klid na železnici se však během Nového roku rychle změní a odpoledne se již očekává ve vlacích rušno. České dráhy jsou připraveny posílit vlaky na nejvíce vytížených dálkových linkách a doporučují zákazníkům rezervaci míst. 

včera

včera

včera

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Rusové momentálně nechtějí prozradit, kde je Putin

Kreml nadále rozvíjí tvrzení o ukrajinském dronovém útoku na prezidentovu rezidenci v Novgorodské oblasti. Rusové teď nechtějí informovat o tom, kde se prezident Vladimir Putin nachází. Kyjev již dříve obvinění ze strany Moskvy odmítl. 

včera

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

PŘEHLED: Obchody na Silvestra. Víme, jak bude ve středu otevřeno

V plném proudu je předposlední den kalendářního roku 2025 a v řadě domácností vrcholí přípravy na Silvestra. Pokud je odkládáte na poslední chvíli, měli byste vědět, jak budou ve středu otevřené obchody. Provozní doba bude oproti běžnému pracovnímu dni odlišná. 

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu a Donald Trump

Trump vyzval k zahájení druhé fáze příměří v Pásmu Gazy

Americký prezident Donald Trump doufá, že brzy začne druhá fáze mírového plánu pro Pásmo Gazy. Šéf Bílého domu zároveň varoval Hamás před odplatou, pokud se hnutí rychle neodzbrojí. Trump se zároveň zastal Izraele a jeho politického lídra Benjamina Netanjahua. 

včera

včera

Mrazivé ráno v Praze

Počasí do konce týdne: V noci a k ránu hrozí silné mrazy

Konec roku přinese do Česka pravé zimní počasí doprovázené mrazem, sněžením a nepříjemným větrem. Podle aktuální předpovědi meteorologů nás čeká týden, kdy se teploty budou pohybovat kolem bodu mrazu a řidiči by si měli dávat pozor zejména na ranní náledí a sněhové jazyky ve vyšších polohách.

29. prosince 2025 21:33

Prezident Trump, J. D. Vance a Pete Hegseth

USA provedly úder na pozemní cíl přímo ve Venezuele, potvrdil Trump

Americká vojenská přítomnost v Karibiku nabrala koncem roku na obrátkách a vyústila v dosud nejvýraznější eskalaci napětí mezi Washingtonem a Caracasem. Prezident Donald Trump v pondělí potvrdil, že Spojené státy provedly úder na pozemní cíl přímo ve Venezuele. Podle jeho slov šlo o „velké zařízení“ v přístavní oblasti, které sloužilo k nakládání drog na pašerácké lodě.

29. prosince 2025 20:24

Thajské stíhací letouny F-16

Křehké příměří mezi Thajskem a Kambodžou dostává po pár hodinách vážné trhliny

Nové křehké příměří mezi Thajskem a Kambodžou, které mělo ukončit týdny krvavých střetů, čelí vážné hrozbě jen několik desítek hodin po svém uzavření. Thajská armáda v pondělí oficiálně obvinila sousední zemi z porušení dohody, která vstoupila v platnost v sobotu v poledne. Podle thajských úřadů bylo v neděli v noci zaznamenáno více než 250 bezpilotních letounů (UAV), které přiletěly z kambodžské strany hranice.

29. prosince 2025 19:10

Zelenského výraz, když Trump před kamerami pronesl větu, že Rusko ve skutečnosti chce, aby Ukrajina uspěla.

Putin chce, aby Ukrajina uspěla, prohlásil Trump. Zelenského kamenná tvář se rozpadla

Setkání v floridském sídle Mar-a-Lago sice oficiálně mělo působit jako konstruktivní dialog, ale pozorným pozorovatelům neunikla hluboká propast mezi oběma lídry. Přestože Volodymyr Zelenskyj po celou dobu úzkostlivě zachovával diplomatické dekorum, jeho mimika a řeč těla často mluvily jasněji než připravené projevy. V mnoha momentech bylo patrné, že ukrajinský prezident bojuje s obrovským vyčerpáním, které jen prohluboval specifický styl jeho hostitele.

29. prosince 2025 18:03

Ukrajinské drony zaútočily na Putinovu rezidenci, jednání o míru přehodnotíme, tvrdí Lavrov

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v pondělí oznámil, že ukrajinské drony zaútočily na jednu z rezidencí prezidenta Vladimira Putina v Novgorodské oblasti. Ačkoliv incident nezpůsobil žádné škody ani oběti na životech, Moskva varovala, že kvůli tomuto útoku přehodnotí svou vyjednávací pozici v probíhajících mírových rozhovorech.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy