Praha - Poprvé budou moct občané ze 22 členských států Evropské kosmické agentury (ESA) včetně Čechů veřejně diskutovat o budoucnosti a směřování kosmických programů.
ESA pořádá debatu netradiční metodou, z každého členského státu se bude moct 10. září zúčastnit zhruba stovka občanů. V Praze se sejdou v Masarykově koleji v Dejvicích, názory Čechů se poté pošlou do ESA, řekla dnes ČTK mluvčí pořádajícího Technologického centra Akademie věd ČR Michaela Blšťáková. Registrace skončí 28. srpna o půlnoci.
Diskusi koordinuje francouzská agentura Missions Publiques s podporou lokálních organizací v každé členské zemi ESA. Zájemci se mohou zaregistrovat po internetu. Vybíráni budou podle socio-demografických kritérií, aby maximálně reprezentovali svou zemi, píše se v podmínkách. Odborníci chtějí dát občanům možnost podílet se na nastavení priorit současných a budoucích evropských kosmických programů.
Česká republika se v poslední době do evropských kosmických aktivit intenzivně zapojuje. Začátkem července stala třináctým státem v ESA, který se bude podílet na vývoji a výrobě rakety Ariane 6. Šanci tak dostanou především firmy, které se roky věnují přípravě technologií pro nosné rakety. Mají díky tomu přístup do dodavatelského řetězce firmy Airbus Safran Launchers.
Související
Český astronaut Aleš Svoboda má za sebou první fázi výcviku
ESA se pokusí o manévr, kterým při návratu na Zemi nasměruje družici Aeolus k zániku
ESA (European Space Agency) , EU (Evropská unie) , vesmir
Aktuálně se děje
včera
První jméno pro letošní StarDance. Tančit bude Marta Jandová
včera
Zemřel Jaroslav Feyereisl. Dlouhá léta šéfoval Ústavu pro péči o matku a dítě
včera
Kongresmani poslali dopis do Británie. Jde o vyšetřování Epsteinových zločinů
včera
Připravuje se úprava valorizace důchodů. Systém nezatíží, tvrdí ministerstvo
včera
Počasí bude proměnlivé. Na horách připadne sníh, na víkend se má oteplit
včera
Po boji a nervech sen o MS stále žije. Češi při Koubkově premiéře porazili Iry na penalty
včera
Už je jich pět. Policie potvrdila zadržení dalších osob kvůli požáru v Pardubicích
včera
Vláda jednala o cenách pohonných hmot. Chystá zastropování marží, pokud se s pumpaři nedohodne
včera
Trumpovi došla trpělivost: Pokud Írán nepřistoupí na naše podmínky, vyhodíme do vzduchu jeho infrastrukturu
včera
Inspekce varuje před bramborovým salátem způsobujícím listeriózu. Prodával jej i Globus
včera
Start mise Artemis II se blíží. Svět za pár dní zažije milník v novodobém dobývání vesmíru
včera
Prezident Pavel udělil čtyři milosti
včera
Babiš se kvůli vysokým cenám paliv sešel s pumpaři. Popírají umělé zvyšování cen
včera
Budeš donášet, nebo jdeš sedět. Jak funguje ruská špionáž v Evropě?
včera
Průlom v blokádě: Trump naznačil, že umožní ruskému ropnému tankeru doplout na Kubu
včera
Složitá operace, která Hormuzský průliv nevyřeší. Obsazení ostrova Charg je Trumpův celoživotní sen
včera
Írán převáží uran v kontejnerech z Česka. Trump chce vyslat vojáky, aby jej zabavili
včera
Trump chce převzít kontrolu nad ostrovem Charg
včera
Počasí se o Velikonocích výrazně oteplí. Naměříme až 17 stupňů
29. března 2026 21:22
Uvolnění obřích zásob ropy nepomohlo. Svět zažil měsíc, jaký moderní historie nepamatuje
Březen roku 2026 se zapíše do historie finančních trhů černým písmem. Válka mezi Íránem na jedné straně a USA s Izraelem na straně druhé uvrhla světové trhy do naprostého chaosu. Cena ropy Brent, která je mezinárodním měřítkem, směřuje k rekordnímu měsíčnímu nárůstu, jaký moderní historie nepamatuje.
Zdroj: Libor Novák