Zeman má charakterové vady a je kariérista. A to není vše, spustil politik

Praha – Prezident Miloš Zeman opakovaně mluvil o fascinaci Ferdinanda Peroutky a jiných intelektuálů „zrůdným učením“. Ke kauze, kterou se teď opět zabýval soud, se na sociálních sítích vyjádřil také  politik, vysokoškolský učitel, filosof a signatář Charty 77 Daniel Kroupa. A Zemana rozhodně nešetří.

„Miloš Zeman mluvil pravdu o fascinaci intelektuálů zrůdným učením totalitních ideologií. Spletl se pouze v tom, že jako příklad uvedl Peroutku a nikoli sebe. To on vstoupil do komunistické strany v roce 1968, kdy se zhroutila cenzura a i ta nejtupější část veřejnosti se dozvěděla o zločinech proti lidskosti napáchaných touto stranou v padesátých letech," připomíná kapitolu z minulosti současného prezidenta Zemana Kroupa.

Komunisté podle něj tehdy věci zlehčovali „V oficiálních vyjádřeních KSČ se ovšem mluvilo pouze o "deformacích", které měly spočívat v tom, že byli, pronásledováni, tedy mučeni, popravováni a vězněni komunisté. Jakoby na ostatních nezáleželo. Řeči komunistů o demokratickém socialismu byly podvodné, protože ani na chvilku nepřipustili, že by to mělo znamenat zrušení jejich mocenského monopolu. Požadavky na pluralitní politický systém označovali za kontrarevoluční. Cílem nebyla výměna politického systému totalitního za demokratický, ale výměna diskreditované konzervativní generace za reformisty. "Demokratizace" měla spočívat v tom, že do zkostnatělé Národní fronty vedené KSČ přijmou některé nově vzniklé organizace - sociální demokraty, KAN a pojede se dál," shrnuje polik a signatář Charty 77.

„Právě to byla příležitost pro mladé karieristy, kteří předpokládali, že členstvím v komunistické straně získají výhody oproti svým vrstevníkům a zaujmou vedoucí funkce po odstraněných stalinistech. Sovětská okupace tyto naděje zmařila a mladých komunistů se v následujících čistkách stalinisté zbavili," vysvětluje na facebookovém profilu Kroměřížské výzvy.

„Pravda, jak už dnes tušíme, nebyla to jen fascinace zrůdným učením, ale pravděpodobně i charakterová vada, co přivedlo mladého Miloše Zemana do komunistické strany. Zakrýt své vlastní pochybení se Miloš Zeman pokusil odvedením pozornosti ke statečnému intelektuálovi Ferdinandu Peroutkovi, kterého lživě obvinil z podobného selhání. Peroutka ovšem neselhal, zato Zeman si touto lží zajistil své historické místo mezi Fierlingerem a Jakešem. Bojím se však, že má větší ambice," dodal na závěr Kroupa.

Související

Miloš Zeman

Zeman chce, aby Babiš zůstal v politice. Vládu ale podle něj nesestaví

Bývalý prezident Miloš Zeman bude apelovat na vedení hnutí ANO, aby jeho předseda Andrej Babiš zůstal v politice. Skutečných osobností je podle Zemana v politice málo. Babišovi během středeční schůzky vytkl chyby, kterých se dopustil v prezidentské kampani. Zeman to řekl v rozhovoru ČTK.

Více souvisejících

Miloš Zeman Daniel Kroupa komunisté

Aktuálně se děje

před 10 minutami

Aktualizováno před 19 minutami

Ukrajinci tvrdí, že Rusové vyhodili do povětří Kachovskou přehradu. (6.6.2023) Prohlédněte si galerii

Mimořádná zpráva Rusko vyhodilo do vzduchu Kachovskou přehradu, řekl Kyjev. Začala evakuace

Přehrada Nová Kachovka v Chersonské oblasti je fatálně poškozená. Ukrajinské úřady nyní chystají nutná opatření, bude zasedat bezpečnostní rada. Lidé v ohrožené oblasti se evakuují. Ukrajinská armáda z jejího zničení obvinila Moskvu, ta se brání. EuroZprávy.cz situaci monitorují. Záporožská jaderná elektrárna, která se nachází výše po toku Dněpru, je podle na sobě nezávislých zdrojů zatím v bezpečí.

Aktualizováno před 23 minutami

před 41 minutami

před 53 minutami

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

Petr Pavel

Lidé nejvíce důvěřuji Pavlovi, Babišovi a Okamurovi. Propadla Pekarová Adamová, Černochová i Fiala

Jediným vrcholným českým politikem, kterému lidé více důvěřují než nedůvěřují, je prezident Petr Pavel. Velké důvěry se těší také předseda hnutí ANO Andrej Babiš a předseda SPD Tomio Okamura. Naopak největší nedůvěru lidé cítí k předsedkyni Poslanecké sněmovny za TOP 09 Markétě Pekarové Adamové a dobře si nevede ani premiér Petr Fiala (ODS). Vyplývá to z aktuálního průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Prigožin se vysmál ruskému tvrzení o počtu zabitých ukrajinských vojáků

Šéf ruské žoldnéřské skupiny wagnerovců Jevgenij Prigožin v úterý označil tvrzení Ruska, že způsobilo obrovské ztráty postupujícím ukrajinským jednotkám, za "sci-fi". Uvedl to server Business Insider.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy