Praha - Tisícovky lidí při dnešní oslavě výročí začátku pádu socialismu v někdejším Československu rozezněly na pražském Václavském náměstí budíky.
Zvuk budíků měl podle pořadatelů happeningu symbolicky probudit ze spánku občanskou společnost. Většina účastníků k tomu použila mobilní telefony, někteří si ale přinesli i budíky klasické.
"My jsme se rozhodli, že rozezníme budíky v symbolický čas v 19:30, což je zhruba čas, kdy policejní kordon na Národní třídě před 27 lety přehradil cestu studentům, kteří šli z Albertova," řekl shromážděným filosof Václav Němec z iniciativy Kroměřížská výzva, která hledá kandidáta do příští prezidentské volby v roce 2018.
Zahájení zásahu proti studentskému průvodu 17. listopadu 1989 se pořadatelé happeningu rozhodli oslavit nikoli minutou ticha - protože, jak uvedl Němec, se ještě nejedná o pohřeb demokracie, ale minutou hluku.
"Protože chceme probudit občanskou společnost, aby se nechovala jako Šípková Růženka, která svým spánkem a svoji lhostejností umožňuje, aby byly pošlapávány demokratické principy a hodnoty," zdůraznil Němec.
Zvonění budíků mělo podle něho taky připomenout politikům, aby tyto hodnoty hájili a aby je nepošlapávali a nevyprodávali je za pochybné zájmy nebo spojenectví.
Oslavu státního svátku Dne boje za svobodu a demokracii na Václavském náměstí pojali organizátoři jako pásmo několika desítek hudebních a řečnických vystoupení.
Související
Křídou proti práskačství. Fico a spol. se na Slovensku se bojí o moc
OBRAZEM: Češi slaví 17. listopad na Národní třídě. Turek si pískot užíval
17. listopad , demonstrace 17. 11. 2016
Aktuálně se děje
před 25 minutami
Facebook a Instagram po celém světě kolabují. Postihl je rozsáhlý globální výpadek
před 1 hodinou
Bohaté státy Evropské unie se bouří. Chtějí razantní škrty
před 2 hodinami
Islámábádská dohoda je na spadnutí? Írán popřel, že by ji měl o víkendu podepsat
před 2 hodinami
Zahajovací zápas fotbalového MS zvládlo domácí Mexiko. JAR dohrávala o devíti lidech
před 3 hodinami
CNN: Dohoda USA s Íránem má jen prodloužit příměří a znovu otevřít Hormuzský průliv
před 4 hodinami
Ministryně pro místní rozvoj Mrázová byla napadena
před 5 hodinami
Musk se stane prvním dolarovým trilionářem na světě. SpaceX míří na burzu
před 5 hodinami
Kallasová se ostře ohradila proti zrušení svého úřadu. Tisícům zaměstnanců EU poslala rázný mail
před 6 hodinami
Zemřela princezna Bha. Budoucí thajská královna strávila poslední roky života v kómatu
před 7 hodinami
Ukrajinská armáda zničila při útoku na most desítky vojenských vozidel. Chce odstřihnout Rusko od Krymu
před 8 hodinami
Ukončili jsme válku s Íránem, prohlásil Trump. K žádné dohodě zatím nedošlo, reaguje Teherán
před 9 hodinami
Počasí bude i o víkendu deštivé. Dorazí i vítr
před 10 hodinami
Česko - Jižní Korea 1:2. Kapitán Krejčí skóroval, Korejci předvedli obrat
včera
Dnes v noci velmi tvrdě udeříme na Írán. Převezmeme ostrov Charg, pohrozil Trump. O hodinu později vše zrušil
včera
Fotbalové MS plné nových pravidel. Jaké novinky týmy i fanoušky čekají?
včera
Amerika zůstane bezbranná? Rakety bleskově dochází, Trumpa čeká ostrá debata se zbrojaři
včera
Tchajwanská armáda cvičně odpálila rakety směrem k Číně z amerických zařízení
včera
Obavy vědců se naplnily. El Niño je tady, může dosáhnout historické síly a působit miliardové škody
včera
Evropští lídři chtějí na summitu G7 přesvědčit Trumpa k obnovení mírových rozhovorů mezi Ukrajinou a Ruskem
včera
Polsko spustí unikátní program. Statisícům lidí poskytne kurzy přežití
Polsko v rámci své snahy stát se klíčovou pevností NATO vůči Rusku spustilo rozsáhlý civilní program wGotowości neboli Připravenost, který učí dobrovolníky dovednostem potřebným pro přežití v dobách krize. Tato iniciativa představuje největší projekt dobrovolného obranného výcviku v polské historii a klade si za cíl propojit armádu s veřejností a psychologicky připravit společnost na případný válečný stav.
Zdroj: Libor Novák