S čím si turisté nejčastěji asociují Česko?

Praha - Česká republika je u většiny turistů stále spojována především s Prahou, památkami a pivem, Polákům, Maďarům a Němcům se navíc vybaví také česká gastronomie. Vyplývá to z rozsáhlého výzkumu společnosti Ipsos Tambor pro agenturu CzechTourism, jehož výsledky CzechTourism zveřejnila ve středu.

U turistů s větší znalostí České republiky se přidávají i asociace s kulturou, architekturou, popřípadě známými sportovci. Z kulturní oblasti znají Francouzi nejvíce Alfonse Muchu a Milana Kunderu, Němci a Rakušané Bedřicha Smetanu a Antonína Dvořáka, v Maďarsku si vybaví také Bohumila Hrabala. V Polsku a Maďarsku je také velmi dobře známý Švejk. Platí zde za alegorii typického Čecha. Španělé při výzkumu často zmiňovali pokojné rozdělení Československa, u Italů je v povědomí Velká cena Brna. Nizozemci hovořili o nádherné přírodě a výborných podmínkách pro pěší výlety.Ze "starých" unijních zemí má Česká republika nejhorší image u Rakušanů a Němců, částečně i u Maďarů, po návštěvě České republiky se ovšem její obrázek značně zlepšuje.Španělé, Italové a Nizozemci se vyjadřují o Česku většinou kladně a neznalost chápou jako svůj handicap. Naproti tomu řada Francouzů projevuje v otázkách na image, asociace s Českou republikou a případnou návštěvou "arogantní nezájem". Situace v hodnocení země se opět zlepšuje s návštěvou České republiky. Poláci a Slováci Česko vnímají jako dostupnou a sobě velmi podobnou zemi.Naprostá většina návštěvníků (93 až 98 procent) byla v České republice spokojena. Nejspokojenější byli návštěvníci ze Slovenska, Maďarska, Nizozemska a Velké Británie. Dvě třetiny potencionálních návštěvníků by o návštěvě Prahy uvažovaly a 95 procent turistů, kteří hlavní město navštívili, zde bylo spokojeno. Z hlediska potencionální návštěvy oslovuje Česko kromě našich polských a slovenských sousedů především Španěly. O své opakované návštěvě uvažují nejčastěji kromě nejbližších sousedů také Britové a Holanďané.Monitoring zahraničních návštěvníků prováděla společnost Ipsos Tambor od května do listopadu letošního roku ve dvou etapách v deseti zemích Evropy. První etapa proběhla telefonicky formou dotazníkového šetření, každá země byla zastoupena vzorkem v rozmezí dva až tři tisíce respondentů a přinesla kvantitativní data. Druhá etapa byla zaměřena na kvalitativní šetření, v rámci každé země se tak uskutečnilo šest skupinových diskusí."Takto rozsáhlý výzkum zahraničních turistů ve vztahu k České republice byl prováděn vůbec poprvé. Jeho výsledkům rozhodně přizpůsobíme naše klíčové aktivity a další plánované kampaně," podotkl ředitel agentury CzechTourism Rostislav Vondruška.

Související

Turistické značení, ilustrační fotografie.

Po turistických značkách u nás chodíme už 135 let

Léto a turistika patří k sobě. Češi jsou národem turistů, kteří rádi poznávají krásy místní přírody i historické památky, a to již od 19. století, kdy začala vznikat rozsáhlá síť speciálně značených tras. Po turistických značkách se u nás může putovat už 135 let.

Více souvisejících

turistika průzkumy

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie.

Ukončování reprezentačních kariér nebere konce. V národním týmu nebude pokračovat Zelený

V pořadí již pátý český fotbalista oznámil konec reprezentační kariéry od doby, co český fotbalový tým neslavně skončil na nedávném fotbalovém světovém šampionátu v zámoří. Po Patriku Schickovi, Tomáši Holešovi, Václavu Černém a Vladimíru Daridovi nebude dále v reprezentační kariéře pokračovat obránce Jaroslav Zelený. Jak uvedl tento třiatřicetiletý obránce pro sparťanský klubový web, nastal prý čas předat reprezentační štafetu mladším.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Andrej Babiš

Babiš jednal s černohorským premiérem o evropské integraci a obranné spolupráci

Premiér Andrej Babiš (ANO) přijal v pátek v Kramářově vile předsedu vlády Černé Hory Milojka Spajiće. Společně s prvním místopředsedou vlády a ministrem průmyslu a obchodu Karlem Havlíčkem a místopředsedou vlády a ministrem obrany Jaromírem Zůnou jednali o pokračování integračního procesu Černé Hory směrem k členství v Evropské unii, rozvoji obranné spolupráci a obchodních příležitostech mezi oběma zeměmi.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

AC Sparta Praha, stadion na Letné

Sparta se na úvod boje o Ligu mistrů utká s Lyonem, pohárové soupeře znají i další české týmy

Pokud si fotbaloví fanoušci mysleli, že si od fotbalu po nedávno ukončeném mistrovství světa odpočinou, tak nikoliv. Vzhledem k nabitému fotbalovému kalendáři už tento týden začíná pro české kluby nová sezóna 2026/27 v podobě účasti v evropských pohárech. Začátkem tohoto týdne se ve švýcarském Nyonu rozhodlo o soupeřích v dalších fázích evropských předkol.

před 8 hodinami

Donald Trump

Trump znovu pohrozil Íránu. Američané zasáhli a znehybnili tanker

Napětí na Blízkém východě nepolevuje. Údery v posledních hodinách provedli Saúdové, Hútíové i američtí vojáci, kteří znehybnili tanker pokoušející se o prolomení námořní blokády Íránu. Informovala o tom BBC. Americký prezident Donald Trump zároveň znovu varoval Teherán. 

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

včera

Sklad Wildberries pod útokem

Ukrajinské drony soustavně devastují "ruský Amazon". Putin k útokům mlčí

Ukrajinské drony opakovaně zasáhly rozsáhlý skladovací komplex online prodejce Wildberries u Moskvy, což pro řadu ruských drobných podnikatelů znamenalo okamžitou katastrofu. Prodejci, kteří v prostorách přišli o veškeré své sezónní zásoby i investované úspory, vyjadřují na sociálních sítích obrovské zoufalství. Ničivé požáry přímo zasáhly jejich obživu a zanechaly za sebou jen zmar.

včera

Evropská unie

Peníze výměnou za reformy? Třetina zemí se bouří proti revolučnímu plánu EU

Plány Evropské komise propojit vyplácení unijních peněz s plněním strukturálních reforem narazily na odpor klíčových členských států. Proti navrženému konceptu v rámci přípravy sedmiletého rozpočtu EU na období 2028 až 2034 vystoupila skupina deseti zemí, v jejímž čele stojí Francie, Itálie a Španělsko. Navrhovaný rozpočet v hodnotě téměř dvou bilionů eur by totiž podle kritiků znamenal, že by národní vlády musely výměnou za unijní dotace prosazovat i vysoce citlivé domácí změny.

včera

Prezident Trump přijal ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského

Zelenskyj se příští týden sejde v Bílém domě s Trumpem

V Bílém domě se v úterý 28. července uskuteční klíčové jednání mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským. Zprávu podle webu Kyiv Post v pátek oficiálně potvrdil představitel americké administrativy pod podmínkou anonymity. Schůzka se odehraje v době, kdy se Washington snaží vystupovat v roli hlavního vyjednávače a stupňuje svůj diplomacie zaměřený na ukončení ruské agrese vůči Ukrajině.

včera

včera

Zřícený vojenský stroj UH-1Y Venom

Armáda zveřejnila nové informace o stavu vojáků po zřícení vrtulníku

Čtvrteční havárii vojenského vrtulníku Venom na základně v Náměšti nad Oslavou nepřežila jedna příslušnice české armády. Další čtyři vojáci, kteří v momentě neštěstí seděli v havarovaném stroji, utrpěli zranění, avšak podle oficiálních informací ozbrojených sil jsou v současnosti ve stabilizovaném stavu, nacházejí se při vědomí a nejsou v bezprostředním ohrožení života. Vedení armády potvrdilo, že zraněným i jejich rodinám poskytuje veškerou potřebnou péči a podporu.

včera

Čína zařadila českou Tatru na sankční seznam

Čínské ministerstvo obchodu oznámilo zavedení vývozních restrikcí namířených proti čtrnácti evropským subjektům. Tento krok představuje přímou odvetu za nejnovější sankční opatření Evropské unie, která v předchozích dnech zařadila na svůj sankční seznam stejný počet čínských firem kvůli jejich údajnému zapojení do podpory Ruska. Uvedla to televize ABC News.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy