Český turismus se konečně zotavuje z pandemie. Nejvíce nových turistů je z Tchaj-wanu

Zahraničních turistů v České republice přibývá. Meziročně přibylo nejvíce turistů z Tchaj-wanu, kam české aerolinie v červenci navíc zavedou přímou linku. Ministr pro místní rozvoj dnes jednal se špičkami japonských aerolinek, ve hře je brzké otevření přímé letecké linky Praha-Tokio. 

Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) dnes jednal se špičkami japonských aerolinek a tokijských letišť o přímé letecké lince Praha-Tokio, jak informoval na twitteru. Poznamenal, že schůze proběhla netradičně. „První virtuální aerolinka v Japonsku – First Airlines nám pomocí technologie 360° videa zprostředkovala simulovaný let do Česka, u kterého jsme si vychutnali českou kuchyni. Tuhle službu tady začali nabízet během covidu a stala se oblíbenou u místních i turistů,“ přiblížil Bartoš. 

Připomněl, že dosud mezi Českem a Japonskem přímé letecké spojení neexistuje. „Přitom Japonsko je jedním z našich nejdůležitějších partnerů v indo-pacifickém regionu. Japonští turisté známí svou zdvořilostí a slušností patří v Česku mezi nejvítanější zákazníky. V roce 2019 naši zemi navštívilo více než 147 tisíc turistů z Japonska. Trend bohužel přerušila pandemie,“ podotkl ministr. 

Zdůraznil také rostoucí potenciál nákladní dopravy mezi Japonskem a Českou republikou. „Na politické úrovni jsme zatím první vláda, která se zavedení přímého leteckého spojení aktivně věnuje. Na pracovní úrovni už proběhlo několik jednání. I podnikatelé otevření linky velmi vítají. Za pozornost stojí i rostoucí potenciál nákladní dopravy mezi našimi zeměmi. Vyjádřil jsem proto podporu co nejrychlejšímu zprovoznění letecké linky, a to i s ohledem na blížící se EXPO 2025 v Ósace,“ doplnil Bartoš. 

Tokio ale není jedinou asijskou destinací, jejíž návštěvu ulehčí přímé letecké spojení. Dne 18. července se má uskutečnit inaugurační let z Prahy do Tchaj-peje. „O přímou linku na Tchaj-wan usilujeme už několik let, a jsem tedy rád, že naše jednání konečně přinesla výsledky a můžeme tak Čechům nabídnout tento přímý spoj. Tato linka nabídne cestujícím z Prahy i možnost pohodlných přestupů do celé řady destinací China Airlines v Asii a Tichomoří. Také pro obyvatele Tchaj-wanu je letecké spojení s Prahou bez přestupu výborná zpráva. V roce 2019, tedy před pandemií koronaviru, jich Českou republiku navštívilo přes 190 tisíc,“ popsal předseda představenstva Letiště Praha pro server Zaletsi.cz. 

Web českých aerolinek ukazuje, kam všude se lze vydat pomocí přímého spojení. Evropské země jsou více méně součástí už běžné nabídky. Zaletět si ale zákazníci ČSA mohou do libanonského Bejrútu, mexického hlavního města Mexico City či do Dubaje ve Spojených arabských emirátech. ČSA nabízí lety do 11 destinací v Řecku a 10 ve Španělsku.

Institut CzechTourism před několika dny přišel s dobrou zprávou o navracení turistů do České republiky. „Dobrou zprávu je, že co se týče celkových příjezdů do hotelů v Česku, jsme na číslech před covidovou pandemií v roce 2019. Dokonce jsme je předčili, souhrnně o 0,3 %,“ poznamenal ředitel Jan Herget. „Ve srovnání s rokem 2019 do tuzemských hotelů letos v dubnu přijelo o 21 % víc rezidentů, zahraničních turistů však ve srovnání se stejným obdobím roku 2019 bylo o 11 % méně. Největší nárůst z našich top příjezdových zemí jsme zaznamenali u hostů z Německa o 21 %, ze Slovenska o 20 % a Polska o 55 %,“ bilancoval. 

Meziročně se nejvíce zvýšil počet příjezdů turistů z Tchaj-wanu. „Z našich analýz mimo jiné vyplývá, že meziročně se nejvíc zvýšil počet příjezdů turistů z Tchaj-wanu. Do tuzemských hotelů jich přijelo 8 117, což znamená nárůst o 2 287,4 %. Dá se předpokládat, že toto číslo ještě vzroste, letos v červenci má totiž začít létat přímá linka mezi Prahou a Tchaj-pejí,“ uvedl vedoucí Institutu turismu CzechTourism Petr Janeček. 

Související

Policie ČR

U policie definitivně skončil muž, který napadal lidi před pražským barem

Policie propustila muže, který v únoru v opilosti se svou kolegyní napadl několik osob před barem na pražském Smíchově. Zároveň informovala, že ženu zprostila výkonu služby. Dvojici obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Policie už dříve označila jednání příslušníka za neakceptovatelné a neomluvitelné.

Více souvisejících

Praha turistika cestovní ruch cestování Tchaj-Wan Japonsko ČSA

Aktuálně se děje

před 46 minutami

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Nejčastější nemocí z povolání byl loni opět covid

V roce 2023 bylo v Národním registru nemocí z povolání (NRNP) zapsáno celkem 7001 profesionálních onemocnění u 6156 osob, z toho u 4960 žen a 1196 mužů. I loni nadále přetrvával vysoký počet hlášených nemocí z povolání způsobených virem SARS-CoV-2. Nejčastěji se covidem-19 v zaměstnání nakazili lidé pracující v oboru Zdravotní a sociální péče. V tiskové zprávě o tom dnes informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ).

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Palestina

Francie: Palestina není stát. Nesplnila podmínky pro uznání

Podmínky pro uznání Palestiny jako státu zatím nebyly splněny, uvedl ve středu francouzský ministr zahraničí Stéphane Séjourné po oznámení několika evropských zemí, že tak učiní v naději na přinesení míru na Blízký východ. Uvedla to agentura Reuters.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Sněmovna schválila změnu pravidel oddlužení. Bude trvat kratší dobu

Doba oddlužení se má zkrátit z pěti na pouhé tři roky pro všechny dlužníky. Poslanci ve středu schválili vládní novelu insolvenčního zákona, která má ovšem své kritiky. Podle nich totiž zhorší pozici věřitelů, například samoživitelů či bytových družstev. Předlohu ještě musí posoudit Senát.  

před 3 hodinami

Robert Fico

Ficův stav je stále vážný. Převoz do Bratislavy je vyloučený

Stav slovenského premiéra Roberta Fica (Směr-SD) je stabilizovaný, ale zůstává vážný, odpovídající rozsahu a vážnosti zranění, které utrpěl. Po jednání Rady bezpečnosti SR to novinářům řekl místopředseda vlády a ministr obrany Robert Kaliňák (Směr-SD).

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Dominik Feri (TOP 09)

Feri obdrží výzvu k nástupu do vězení, odsedět si má tři roky

Exposlanec Dominik Feri dostane výzvu k nástupu do vězení bez odkladu, rozsudek byl shledán vykonatelným, informovala Česká televize ve středu. Ferimu byl na konci dubna potvrzen tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění. 

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Tusk: Tisíce migrantů z Afriky do Evropy pašuje Rusko

Polský premiér Donald Tusk v úterý obvinil Rusko z pokusů o propašování tisíců migrantů z Afriky do Evropy. Polsko už o víkendu avizovalo, že se chystá posílit své východní hranice, informuje agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy