Piráti nad Brněnskou přehradou. Soutěžní část Ignis Brunensis zahájili Češi ohňostrojem Jack Sparrow

REPORTÁŽ: Brněnská přehrada se během včerejšího večera změnila v Karibik. Soutěžní část mezinárodní festivalu ohňostrojů STAROBRNO IGNIS BRUNENSIS zahájil český tým pod hlavičkou Ignis Brunensis. Show s názvem Jack Sparrow na hudbu Hanse Zimmera z Pirátů z Karibiku uchvátil 190 tisíc diváků.

Včera byla na Brněnské přehradě zahájena soutěžní část mezinárodního festivalu ohňostrojů STAROBRNO IGNIS BRUNENSIS show s názvem Jack Sparrow. První soutěžní ohňostroj měl na svědomí český tým pod značkou Ignis Brunensis a pod vedením designéra ohňostroje Jaroslava Štolby. Show byla remakem jednoho z nejúspěšnějších ohňostrojů ve dvacetileté historii přehlídky Ignis Brunensis, tentokrát jej však tvůrci obohatili o nejmodernější odpalovací technologie.

Show Jack Sparrow, jak už název napovídá, byla inspirovaná slavnou filmovou ságou Piráti z Karibiku. Kromě povinné dvouminutové části skladby Bugatti Step Jaroslava Ježka tvořily hudební doprovod kompozice Hanse Zimmera právě ze zmíněných filmů. Brněnskou přehradu tedy rozezněly skladby Underwater March, Up is Down, Tia Dalma, Two Hornpipes, Jack Sparrow, Blood Ritual a Barbossa is Hungry.

V přibližně dvouminutovém úvodu na skladbu Bugatti step Jaroslava Ježka, kterou musí všechny soutěžící týmy do své show zakomponovat, převažovaly pestrobarevné efekty, jenž úspěšně zaujaly diváky, roztroušené po velkém areálu zalidněné Brněnské přehrady. Po veselém úvodu se rozezněla první skladba Hanse Zimmera Underwater March a mohla začít dramatická show inspirovaná pirátským světem.

Dramatické skladby střídala jedna veselejší a před velkým finále na chvíli nadšené diváky zklidnila pomalejší část se skladbou Blood Ritual. Po barevném úvodu převažoval efekty zbarvené do zlata a červena, evokující pirátské motivy, ať už je to klidná plavba lodi na mořské hladině či lodní bitvy. Ohňostroje na nebi doplnila i osvětlená konstrukce ve tvaru lodi s plachtou, která se na chvíli objevila na hladině přehradního jezera. Po efektním finále na skladbu Barbossa is Hungry se jako vždy rozeznělo odbíjení hodin, které oznámilo konec show.

Podle organizátorů sledovalo show Jack Sparrow 190 tisíc diváků, přičemž průměrná návštěvnost za dvacetiletou historii konání festivalu je asi 150 tisíc diváků. Soutěžní část letošní jubilejní dvacáté přehlídky ohňostrojů pokračuje ve středu 7. června, kdy se představí rakouský tým Pyrovision s ohňostrojem Pocta Hansi Zimmerovi…a Jaroslavu Ježkovi. Letošního ročníku se dále zúčastní týmy z Německa, Španělska a složený tým ze Švýcarska a Číny. Všechny soutěžní týmy byly zvoleny jako laureáti velkých přehlídek z poslední doby, návštěvníci se tedy rozhodně mají na co těšit.

Zpravodajský server Eurozpravy.cz je mediálním partnerem festivalu.

Související

Arnaud Fouriau, Pok Lux Factory z dnešního vyhlášení Ignis Brunensis Winner of Winners na brněnské Nové radnici (22. června 2023, Brno).

Vítězem Ignis Brunensis 2023 jsou Francouzi s Ohnivým polibkem vodě

Vítězové třech předchozích ročníků se střetli v letošním mezinárodním ohňostrojovém klání Ignis Brunensis ve snaze získat titul Vítěze vítězů. Porota udělovala celkem tři ocenění: za nejlepší výběr hudby, nejlepší scénografii a hlavní cenu 26. ročníku soutěže.
Norský ohňostroj byl velkolepý i dramatický Prohlédněte si galerii

Ignis Brunensis 2023: Norský ohňostroj byl velkolepý i dramatický

Společnost North Star Fireworks z Norska, vedená Andreasem Helle, představila v Brně ohromující představení nazvané Severský Noir. Tato show je inspirována detektivními romány, nejen od Jo Nesbøho, a kombinuje je s norskými interprety elektronické hudby.

Více souvisejících

ignis brunensis Ohňostroje reportáž Brno Brněnská přehrada

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Budou Rusové grilovat Putina? Pětinu lidí zajímá, kdy skončí válka proti Ukrajině

Podle průzkumu provedeného nezávislým střediskem Levada by se Rusové nejraději zeptali svého prezidenta Vladimira Putina na to, kdy skončí válka proti Ukrajině. Otázka týkající se ukončení "speciální vojenské operace," jak Moskva nazývá konflikt s Ukrajinou, v průzkumu zaujala vedoucí pozici před ostatními dotazy. Uvedl to server Ukrajinska pravda.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Německá policie, ilustrační fotografie.

Sasko má problém s prodloužením kontrol na hranicích s ČR. Je moc krátké

Sasko požaduje prodloužení kontrol na německých hranicích s Českem a Polskem nejméně o šest měsíců, řekl to v úterý ministr vnitra této spolkové země Armin Schuster (CDU). Spolkové ministerstvo vnitra v pondělí oznámilo, že prodlouží kontroly na hranicích s Českem, Polskem a Švýcarském do 15. prosince. 

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR

Minimální mzda po roce 2023 vzroste. Jurečkovo ministerstvo definitivně rozhodlo

Minimální mzda od ledna 2024 vzroste o 1600 korun na 18 900 korun, vyplývá z vládního nařízení vypracovaného ministerstvem práce a sociálních věcí. Podle předlohy poroste také několik úrovní zaručené mzdy v 1., 2., 3. a 8. skupině prací. Polepšit by si mělo asi půldruhého milionu zaměstnanců. Vláda bude návrh definitivně schvalovat příští týden. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

včera

Policie, ilustrační fotografie.

Policie chce jezdit k méně nehodám na silnicích. Návrh už řeší s ministerstvem a pojišťovnami

Policisté si přejí zvýšení hranice škody, při které mají řidiči povinnost oznámit dopravní nehodu. Vzniknout by měla speciální on-line platforma, jejímž prostřednictvím by se nehoda nahlašovala včetně dokumentace pro pojišťovny. Nyní jsou podle ředitele dopravní policie Jiřího Zlého hlášeny některé nehody zbytečně, přičemž policisté poté chybí jinde. 

včera

včera

Příbuzní vojáků okupačních sil se obrací na Putina. Vadí jim podmínky u Avdijivky

Ruských vojáků nasazených u Avdijivky v Doněcké oblasti na Ukrajině se zastávají jejich blízcí, kteří se rozhodli obrátit na prezidenta Vladimira Putina. Stěžují si například na to, že vojáci musí zůstat v zákopech v přední linii i se zraněním. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy