Praha - Podle IT specialisty Petra Koubského je Facebook především stroj na peníze, který dává rovné šance každému, kdo zaplatí. Podle sociologa médií Václava Štětky je sociální síť obtížné regulovat v tom, komu může nabízet své služby.
"Facebook je nepochybně účinným nástrojem politické komunikace. Nabízí přímý, efektivní a současně velmi levný způsob oslovování voličů. Z toho profitují zejména ty nové, alternativní politické strany. V současné době dochází k určité inovaci, protože Facebook sám se začíná nabízet politikům," říká v rozhovoru pro Český rozhlas sociolog médií Václav Štětka.
"Jestliže Facebook poskytuje rovné šance každému, s tím upřesněním, že každému, kdo za to náležitě zaplatí, tak poskytuje i těm politickým silám, které se nám z našeho západního pohledu nelíbí," komentuje politické aktivity sociální sítě v rozhovoru také IT odborník Petr Koubský. Podle specialisty se dostáváme do sporu v tom případě, pokud jsou strany demokraticky zvoleny, ale jejich názory mohou společnosti škodit. Voliče právě osloví díky politickému marketingu na sociální síti.
Václav Štětka je toho názoru, že je obtížné regulovat, komu má Facebook nabízet své služby a komu nikoli. "Lze ale ovlivnit řadu dílčích aspektů jeho fungování, například ohledně šíření dezinformací nebo přístupu k nenávistným projevům a ochraně soukromí," doplňuje sociolog.
Facebook má dle článku od agentury Bloomberg interní tým politických specialistů zaměřující se na marketing, který své služby nabízí komukoliv na světě, pokud za ně zaplatí. Bloomberg zmiňuje i úspěch strany německé Alternativy pro Německo (AfD), krajně pravicové strany, jež letos poprvé po volbách dostala do Německého spolkového sněmu, která podle pracovníků v kampani spolupracovala s týmem Facebooku. Článek zmiňuje i spolupráci s premiérem Indie Naréndrou Módím či kontroverzním filipínským prezidentem Rodrigem Dutertem.
Související
Žádný TikTok, YouTube nebo Twitch. Jak bude fungovat celosvětově první zákaz sociálních sítí pro mladé?
Přijde Zuckerberg o Instagram a WhatsApp? V USA odstartoval ostře sledovaný soudní spor
Facebook , Mark Zuckerberg (majitel sítě Facebook) , regulace , internet , populismus , extremismus
Aktuálně se děje
včera
Záchranná služba posiluje na silvestrovskou noc a novoroční oslavy svůj provoz
včera
Policie vyšetřuje tragédii na Jindřichohradecku. Převrátil se popelářský vůz
včera
Vlaky na Silvestra a Nový rok. Zájem cestujících se bude rychle měnit
včera
Tragédie na D35. Muž nepřežil střet s náklaďákem, ráno se stala další nehoda
včera
Policie řešila potyčku v Brně. Někteří účastníci skončili v nemocnici
včera
Turek je jediným kandidátem na ministra životního prostředí, potvrdil Macinka
včera
Rusové momentálně nechtějí prozradit, kde je Putin
včera
Europoslankyně Konečná oznámila smutnou zprávu. Zemřel její otec
včera
Trump varoval Írán. Američané jsou připraveni podniknout další útok
včera
Počasí v Česku si žádá novou výstrahu. Napadne až 15 centimetrů sněhu
včera
PŘEHLED: Obchody na Silvestra. Víme, jak bude ve středu otevřeno
včera
Francie se s Bardotovou rozloučí příští týden. Pohřeb bude v Saint-Tropez
včera
Šofér prezidenta Pavla čelí obžalobě. Měl nehodu a nadýchal
včera
Trump vyzval k zahájení druhé fáze příměří v Pásmu Gazy
včera
Drama v pardubickém hotelu. Opilý cizinec vyhrožoval střelbou
včera
Počasí do konce týdne: V noci a k ránu hrozí silné mrazy
29. prosince 2025 21:33
USA provedly úder na pozemní cíl přímo ve Venezuele, potvrdil Trump
29. prosince 2025 20:24
Křehké příměří mezi Thajskem a Kambodžou dostává po pár hodinách vážné trhliny
29. prosince 2025 19:10
Putin chce, aby Ukrajina uspěla, prohlásil Trump. Zelenského kamenná tvář se rozpadla
29. prosince 2025 18:03
Ukrajinské drony zaútočily na Putinovu rezidenci, jednání o míru přehodnotíme, tvrdí Lavrov
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v pondělí oznámil, že ukrajinské drony zaútočily na jednu z rezidencí prezidenta Vladimira Putina v Novgorodské oblasti. Ačkoliv incident nezpůsobil žádné škody ani oběti na životech, Moskva varovala, že kvůli tomuto útoku přehodnotí svou vyjednávací pozici v probíhajících mírových rozhovorech.
Zdroj: Libor Novák