Praha - Podnikatel, který před loňskými parlamentními volbami prodával oblečení s nápisy kritizujícími aktivity nynějšího premiéra Andreje Babiše, má teď zaplatit pokutu 21 tisíc korun. Na případ, který vyvolal na sociálních sítích velký ohlas, upozornili aktivisté ze skupiny AUVA. Podle skupiny se Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran pokouší aktivisty likvidovat, to ale zástupci úřadu odmítají.
Ondřej Fuchs, který na internetu vystupuje pod jménem Oskar Fuchs, na svých webových stránkách www.threeka.cz a www.bojkot.shop nabízel trička, letáky, plakáty a samolepky zaměřené proti Babišovi.
„Přinášíme rozsudek Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran, kde úřad shledal aktivistu Oskara Fuchse vinným ze zločinu nepřihlášení se do kapaně. Úřad mu vyměřil pokutu 21.000 Kč, a k tomu 1.000 Kč jako náklady řízení. To vše za to, že před volbami prodával výrobky s antiBABIŠovskou tématikou. Bohužel se naplno ukázalo, že se dá tento úřad, založený na základě zákona, který měl zastropovat limity na kampaně, využít k likvidaci aktivistů. Udání na to, že aktivista prodává politické výrobky, podal na úřad sám Andrej Babiš,“ uvedla na facebooku skupina AUVA.
Podle Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran je ale interpretace aktivistů mylná. Úřad poukazuje na to, že se prodejce propagací a prodejem zmíněných předmětů zapojil do předvolební kampaně – vedl totiž negativní kampaň proti hnutí ANO a jeho předsedovi Andreji Babišovi.
Na slova aktivistů zreagoval i Jan Outlý z Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran „Doporučuji si to rozhodnutí přečíst, když už ho zveřejnili. Problém není e-shop, ale propagace e-shopu, která nese sdělení v neprospěch kandidáta. Podobně jako u knihy prezidenta Zemana nebyla problém kniha, ale propagace knihy, která zase byla sdělením ve prospěch kandidáta,“ vysvětluje.
Doporučuji si to rozhodnutí přečíst, když už ho zveřejnili. Problém není e-shop, ale propagace e-shopu, která nese sdělení v neprospěch kandidíta. Podobně jako u knihy prezidenta Zemana nebyla problém kniha, ale propagace knihy, která zase byla sdělením ve prospěch kandidáta.
— Jan Outlý (@JanOutly) 19. června 2018
No já z toho taky nejsem nadšený, ale na tom nesejde. Zákon je napsaný, jak je napsaný a mám za to, že úřad, který se jím musí řídit, jinak rozhodnout nemohl.
— Jan Outlý (@JanOutly) 19. června 2018
„S rozhodnutím lze polemizovat, leč zákon říká, co říká. Stačilo se zaregistrovat jako účastník kampaně,“ vysvětloval lidem Outlý na sociálních sítích. „Já z toho taky nejsem nadšený, ale na tom nesejde. Zákon je napsaný, jak je napsaný a mám za to, že úřad, který se jím musí řídit, jinak rozhodnout nemohl,“ dodal.
Aktivisté z AUVA se ale rozhodli, že v tom Fuchce nenechají. „Protože víme, že v tom nesmíme nechat Oskara samotného, rozhodli jsme se, že mu na pokutu přispějeme, je to i náš boj. To může udělat každý, kdo s Oskarem sympatizuje a cítí, že ta pokuta je pro nás všechny. Nenabádáme nikoho, aby posílal peníze, to ani nesmíme, přišla by další pokuta, ale poslat peníze tam může každý, kdo chce. V dopise jsme se dočetli, že má uhradit pokutu 21000 + 1000Kč na náklady na řízení. Oskar prosí o to, abyste neposílali jednou platbou víc než jednu korunu, chce aby se úřad při vracení peněz pořádně zapotil,“ vzkázali lidem aktivisté.
Související
Herec apeluje na Čechy: Pojďte demonstrovat! Komouši mají dobře našlápnuto
Aktivisté svolávají demonstrace kvůli vládě: Neztrácíme naději. Vláda StB a komunistů nesmí získat důvěru
AUVA , Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran , Andrej Babiš , Jan Outlý (politolog)
Aktuálně se děje
před 59 minutami
Rok nestability. Voliči ANO, SPD a Motoristů se dočkají nepříjemného vystřízlivění
před 1 hodinou
Rusové předložili údajný důkaz ukrajinského útoku na Putina
před 2 hodinami
Spanilá jízda skončila v příkopu. Opilý muž ukradl autobus, policie už ho obvinila
před 3 hodinami
Izrael stanovil nová pravidla pro humanitární organizace. Některé skončí
před 4 hodinami
Počasí aktuálně: Meteorologové upřesnili varování kvůli sněhu a větru
před 5 hodinami
Prokletí Kennedyových trvá. Vnučka prezidenta podlehla vážné nemoci
před 6 hodinami
Obchody na Silvestra otevřely. Lidé si musí dát pozor na zkrácenou provozní dobu
před 7 hodinami
Policie se připravuje na Silvestra. O konkrétní hrozbě ale neví
před 8 hodinami
Ukrajina neztrácí ani den. Diplomatická jednání budou pokračovat i v novém roce
před 8 hodinami
Nestandardní krok, říká Babiš o fondu. Převádí do něj pouze Agrofert
před 10 hodinami
Předpověď počasí do víkendu. Připravte se na sníh i silný vítr
včera
Záchranná služba posiluje na silvestrovskou noc a novoroční oslavy svůj provoz
včera
Policie vyšetřuje tragédii na Jindřichohradecku. Převrátil se popelářský vůz
včera
Vlaky na Silvestra a Nový rok. Zájem cestujících se bude rychle měnit
včera
Tragédie na D35. Muž nepřežil střet s náklaďákem, ráno se stala další nehoda
včera
Policie řešila potyčku v Brně. Někteří účastníci skončili v nemocnici
včera
Turek je jediným kandidátem na ministra životního prostředí, potvrdil Macinka
včera
Rusové momentálně nechtějí prozradit, kde je Putin
včera
Europoslankyně Konečná oznámila smutnou zprávu. Zemřel její otec
včera
Trump varoval Írán. Američané jsou připraveni podniknout další útok
Americký prezident Donald Trump opět upozornil íránský režim, aby se nepokoušel o další vývoj jaderných zbraní. Washington je podle Trumpa připraven na další úder proti íránským jaderným zařízením.
Zdroj: Lucie Podzimková