Odkud pochází Babišova kuřata prý nikdo neví. Lidé budou protestovat proti společnosti Agrofertu

Brno - Společnost Vodňanské kuře už dlouhou dobu poutá pozornost široké veřejnosti v souvislosti s kvalitou potravin. Nyní výrobce čelí vlně kritiky ze strany ochránců zvířat, kteří chystají 23. sprna v brněnských Modřicích akci protestu.

Výrobce prodává svoji produkci pod obchodními značkami Vodňanské kuře, Vodňanská kachna a Vodňanská slepice, kterou vlastní firma Agrofert v čele s českým premiérem Andrejem Babišem. „Jedná se o akci, kterou nazýváme pietním aktem. Chceme se tam sejít při příležitosti vyjádření soucitu se stovkami tisíc zvířat, které se tam každý den zabíjí,“ řekl serveru EuroZprávy.cz organizátor akce Lukáš Vincour. 

„Přeprava drůbeže obecně probíhá dost nehumánním způsobem – kuřata jsou v hale "sbírána" lidmi po několika kusech za nohy a nacpávána do přepravních beden. U mnoha zvířat tak dochází ke zraněním, zlomeninám a podobně. Také (zvlášť v tomto počasí) trpí během přepravy nadměrných teplem, žízní či stresem,“ vysvětlila serveru EuroZprávy.cz předsedkyně organizace Svoboda zvířat Barbora Bartušková Večlová.

Na jatkách v Brně v Modřicích se každý den zabije 130 000 kuřat

Podle organizátora plánované akce lidé musí zaznamenat opravdovou skutečnost, v jakých podmínkách jsou zvířata přepravována a jak vypadají chvíli před tím, než se dostanou na pulty supermarketů. 

Lidé tak často ani neví o tom, v jakých podmínkách žijí, ale i umírají tato zvířata. „Spotřebitelé jsou za toto zacházení spoluzodpovědní a měli by vědět, co svými penězi podporují. Většina lidí nemá dostatečné informace o tom, v jakých podmínkách se chovají a zabíjí hospodářská zvířata,“ komentovala předsedkyně organizace Svoboda zvířat. „Společnost má o tom často naivní představy, podporované obrázky pasoucích se krav a smějících se kuřat na obalech výrobků,“ doplnila.

Společnost Vodňanské kuře se potkala s problémy kvality potravin v minulém měsíci, kdy časopis dTest přinesl zjištění, že tři z pěti balíčku kuřecích prsou z Vodňan obsahovaly salmonelu. Výsledek přinesla analýza 11 vzorků mas. 

 „Když tam novinářka Saša Uhlová pracovala v utajení, všimla si, že vlastně ve Vodňanech se zřejmě žádná kuřata ani nechovají a že se všechna dováží neznámo odkud,“ sdělil serveru EuroZprávy.cz tiskový mluvčí Greenpeace Lukáš Hrábek. 

„Považujeme za důležité informovat veřejnost o způsobu, jakým naše společnosti zachází se zvířaty, která končí každým dnem na talíři lidí,“ řekla předsedkyně organizace Svoboda zvířat. Podle ní ochrana práv zvířat v ČR má i pozitivní výsledky. „Jsme tak někde na půl cesty,“ doplnila.

 Organizace Svoboda zvířat usiluje o to, aby se ke zvířatům přistupovalo humánněji, což se mimo jiné musí vztahovat i na legislativu. „Zatím je stále legální vystupování zvířat v cirkusech (ve 12 zemích Evropy zakázané minimálně u volně žijících druhů), chov slepic, prasnic a dalších zvířat v klecích (například v Rakousku je to zakázané), také pokusy na zvířatech nejsou příliš omezovány. Je tedy ještě hodně na čem pracovat.“

Související

Jana Nagyová a Andrej Babiš u soudu v kauze Čapí hnízdo.

Expremiér Babiš byl opět zproštěn obžaloby v kauze Čapí hnízdo

Pražský městský soud i podruhé zprostil expremiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyni Janu Nagyovou obžaloby v kauze Čapí hnízdo. Hlavní líčení při opakovaném projednávání rozsudku trvalo jen jeden den. Babiš si rozhodnutí soudu osobně nevyslechl, síň opustil po pronesení závěrečné řeči. 

Více souvisejících

Agrofert Andrej Babiš Zvířata Kuřecí maso

Aktuálně se děje

před 9 minutami

před 50 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Válka v Izraeli

Všichni doufali, že omdlí dřív než později, řekla lékařka z Gazy. Jsou na pokraji sil, děti jim umírají pod rukama

Izraelská armáda je už od října loňského roku v otevřené válce s militantním hnutím Hamás. Podle řady organizací a některých institucí OSN jsou konfliktem nejvíce ohrožené děti. Těch se dle dostupných informací pohřešuje až 20 tisíc. Lékaři navíc prožívají extrémní nápor a nedostatek základních potřeb pro svou práci. Občas to dojde tak daleko, že musí amputovat končetiny bez anestezie. 

před 2 hodinami

Letní počasí.

Aktuální počasí: Tropy zasáhnou větší část Česka, uvedli meteorologové

Tropické teploty si nakonec užije větší část Česka, než se původně předpokládalo. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v pondělí upravil územní platnost výstrahy na vysoké teploty pro dnešní den, když ji rozšířil o část Středočeského a jih Olomouckého kraje. Zároveň zrušil varování před povodňovými jevy.

před 2 hodinami

Kaja Kallasová, premiérka Estonska

Estonská premiérka Kallasová podala demisi

Estonská premiérka Kaja Kallasová, která byla nominována na post šéfky diplomacie Evropské unie, v pondělí předala svou demisi estonskému prezidentovi Alaru Karisovi. Uvedl to server Washington Post.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Thomas Matthew Crooks

Thomas Matthew Crooks. Co víme o útočníkovi, který střílel na Trumpa?

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) v neděli oznámil, že útočník Thomas Matthew Crooks, který v sobotu střílel na předvolebním mítinku exprezidenta Donalda Trumpa, jednal sám. Střelbu vyšetřují jako atentát, ale také možný čin vnitrostátního terorismu. Uvedl to server Washington Post.

před 4 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie.

Euro 2024: Mistry Evropy ve fotbale se stali Španělé. Proti Anglii rozhodl v závěru Oyarzabal

Podruhé v řadě se ve finále fotbalového mistrovství Evropy představili Angličané, kteří opět doufali, že se jim podaří dokráčet k prvnímu titulu mistrů Evropy, ale stejně jako před třemi lety v Londýně i nyní v Berlíně zůstali těsně pod vrcholem. V souboji království proti Španělsku se sice snažili o obrat nepříznivého skóre, když jako první skóroval na úvod druhé půle Williams a poté na 1:1 vyrovnal Palmer, jenže v 86. minutě o všem rozhodl po rychlé protiakci střídající Oyarzabal, jenž si ji sám i založil. Pro Španělsko je to tak rekordní čtvrtý titul mistrů Evropy.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

Volodymyr Zelenskyj a Petr Pavel

Ukrajina chce s Českem podepsat novou dohodu, prozradil Zelenskyj

Česko je mezi zeměmi, s nimiž Ukrajina plánuje podepsat nové dohody. Po návratu ze summitu NATO to v neděli řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Dohody chystá Kyjev také se Slovinskem a Irskem. Zelenskyj také potvrdil, že je na cestě další vojenská pomoc. 

včera

včera

Miroslav Kalousek

Odpudivá propaganda. Kalousek odsoudil reakci europoslance Turka na atentát

Naprostá většina reakcí z Česka i ze světa především odsoudila sobotní atentát na amerického exprezidenta Donalda Trumpa a jakékoliv násilí v politice. Nový český europoslanec Filip Turek (Přísaha a Motoristé) šel dál, za což si vysloužil ostrou kritiku například ze strany exministra financí Miroslava Kalouska. 

včera

Barbora Krejčíková se setkala s princeznami Kate a Charlotte.

Kate předala trofej vítězi Wimbledonu. Mluvila i s českou šampionkou Krejčíkovou

Britská princezna Kate se v neděli dočkala ovací vestoje od publika při mužském finále tenisového Wimbledonu. Šlo o její teprve druhé veřejné vystoupení od konce března, kdy světu oznámila, že jí byla diagnostikována rakovina. S manželkou následníka trůnu se setkala i nová česká wimbledonská šampionka Barbora Krejčíková. 

včera

Trumpova manželka Melania prolomila mlčení. Se synem se bála nejhoršího

Byli jsme na pokraji zdrcující změny, vyjádřila se jménem rodiny Melania Trumpová. Manželka bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, která málokdy prolomí mlčení, se v neděli vyjádřila k neúspěšnému atentátu na svého muže. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy