Poprask u Jílkové: Do studia přišli věštci, kartáři a astrologové v čele s Jolandou. A začala pořádná show

Praha - Obecně jsou Češi považováni za největší ateisty. V Boha podle výzkumu významného amerického think tanku Pew Research Centrum, uskutečněného v minulém roce, věří pouze 29 procent obyvatel Česka. Přesto ale věří v nadpřirozeno – holdují kartářkám a horoskopům. O tom, proč to takhle je, diskutovali hosté i diváci v pořadu Máte slovo.

Claire Klingenberg, prezidentka Evropské rady skeptických organizací, na úvod poukázala na to, že lidí mají strach z neznáma. Proto je pro ně lákavé se poddat těm, o kterých věří, že je z nevědomosti vyvedou. „Lidé si vybírají, co se jim hodí. Na to, co se nesplní, si ani nevzpomenou,“ vysvětlovala, proč lidé věří kartářkám, astrologům a podobným esoterikům. To ale odmítla jasnovidka Tereza Demeová, která se své profesi věnuje už 53 let.

„Doktor řekl ženě, že nikdy nebude mít děti. Přišla ke mně a já jsem jí řekla, že je na 1000 procent mít bude. A dnes má tři děti,“ popsala Demeová příklad ze své praxe. Doktor ji prý úplně zničil, dokonce za ním pak jasnovidka šla, abys si s ním promluvila. Navázala na ni i známá televizní kartářka Jolanda. „Máte strach, něco vás tíží, chcete znát, co přijde, ale bojíte se. Máte dvě tváře,“ věštila Klingenbergové a tím, že má zlomenou auru.

Psycholog Jeroným Klimeš ale poukázal na to, že slova o dvou tvářích platí úplně pro všechny protože každý se chová jinak na veřejnosti a jinak v soukromí. Klingenbergová doplnila, že ona sama se o astronomii dlouho zajímala, navštívila i místa jako Salem, ale nic magického nezažila ani nezjistila. „Ale nebyla jste u mě,“ odvětila jí Jolanda, čímž rozesmála všechny ve studiu. Jolanda pak také Jílkové prozradila, že má kamennou tvář a pak i skleněnou tvář – tedy jakousi citlivou tvář. „Všichni mě vnímají jako necitlivou kotelnici a semetriku. Ale já jsem citlivá,“ přitakávala jí moderátorka.

Radko Tobičík, místopředseda Astrologické společnosti ČR, kterému se na krku houpala lahvička s mrtvým hadem, argumentoval tím, že pro lidi jako on není nic neznámé. „Ale pro vědu platí, že co nemůže dokázat, to neexistuje,“ tvrdí. „A co by vám dokázalo, že astrologie nefunguje?“ zajímalo předsedu Ateistů ČR Petra Tomka,. „Nic,“ odpověděl mu astrolog. „Vidíte – a to je víra,“ vysvětloval Tomek.

Esoterici pak vysvětlovali, že některá znamení například mnohem častěji bourají v autě, což prokázaly statistiky ve světě i u nás. Týká se to prý beranů a býků. „Já jsem býk, co mám dělat?“ zajímalo Jílkovou. „Vám nic nehrozí,“ uklidňovala ji Jolanda.

Další astrolog vysvětloval, že astrologie ukazuje predispozice člověka, ale že je důležité, jak s nimi dotyčný naloží. „Moje horoskopy vycházejí na 60 až 90 procent. Ale horoskopy v časopisech na nula procent,“ vysvětloval. Teolog Jan Vinš dodal, že existuje celá kniha predikcí jménem Bible a že se i z ní něco splnilo, čímž pobavil publikum. 

Přítomné také zajímalo, jak mohou třeba televizní věštkyně něco předpovídat, když člověka nevidí a mluví s ním jen dvě vteřiny. „K předpovědi stačí hlas,“ vysvětluje Jolanda. Dalším prý stačí jen vibrace. „Vibrace, vidím obrazy, vzdálenost není důležitá,“ říká Regina. Například Jolandin pořad byl vysílán z Maďarska a i na tu dálku prý cítila spojení. Regina promluvila o tom, jak to chodí u ní. Člověk prý jen řekne jméno a věk, pak už ho zastaví, aby nemluvil, a čte si v jeho životě. Až pak mohou přijít na řadu otázky. „Vím, že něco lidé slyšet nechtějí. Ale já jsem krutě otevřená,“ tvrdí kartářka.

„Lidé odjakživa chodili ke kartářkám, chodili k cikánkám,“ připomněla Jolanda. Psycholog Klimeš ale upozornil na pojem „sebenaplňující proroctví“. Přidal příklad z praxe – kartářka předpověděla muži, že v určitou dobu zemře. Dotyčný byl tak ve stresu, že se nakonec oběsil. „Ale to se neříká,“ zděsila se Jolanda s tím, že informace o smrti jsou tabu. Lidé si ale podle Klimeše dokáží některé věci vsugerovat a tak se prostě stanou.

Demeové si posteskl,a že to má v životě těžké, protože ví všechno předem. „Mně se těžko žije. Předpověděla jsem smrt svého manžela měsíc dopředu," zavzpomínala. Přiznala ale, že v tu dobu už byl nemocný. 

Jeden z diváků poukázal na to, že lidé, kteří volají televizním věštcům, platí velké peníze. Tobičík ale poukázal na to, že je to jen 70 korun za minutu a že se za dvě minuty všechno dozví – a přitom zůstanou v anonymitě. Jenže jeden z diváků, který na takové lince pracoval, poukázal na to, že tito lidé čekají na spojení do studia i desítky minut. „Čekají 40 nebo 50 minut a zaplatí tisíce. To je okrádání diváků,“ zlobil se divák.

Ve studiu byla i jedna klientka Jolandy. „Měla jsem rakovinu, byla jsem na dně. Ona mi řekla: nebojte se ničeho. Řekla, že přijdu o pravé prso a kus střeva, ale že to zvládnu. A měla pravdu. Nestačí vám to? Stále nevěříte?“ divila se žena skeptikům. Podle Klimeše šlo ale o typické „empatické napojení“, kterého využívají i psychologové. Předseda Ateistů ČR Petr Tomek odvětil, že tohle je věštba, která se nedá reklamovat. Jinými slovy – ti, kteří si vyslechli stejnou předpověď, ale nepřežili, se nemůžou přihlásit.

Související

Michaela Jílková v pořadu Máte slovo

"Lidi, vzpamatujte se. Cestujte po Česku," apelovala u Jílkové seniorka

Globální pandemie nového koronaviru zcela ochromila dopravu a tím pádem i cestování a zahraniční dovolené. Více než polovina Čechů se momentálně chystá strávit prázdniny v tuzemsku. Máme ale jistotu, že když si zakoupíme zájezd, ať už v rámci Česka nebo v cizině, tak skutečně odjedeme, a v pořádku se vrátíme? Toto bylo tématem čtvrtečního pořadu Máte slovo Michaely Jílkové.

Více souvisejících

Máte slovo Michaela Jílková astrologie věštby

Aktuálně se děje

před 22 minutami

Aktualizováno včera

Češi se probojovali do finále MS v hokeji

Jsme mistři. Český národní tým ovládl MS v hokeji, v Praze porazil Švýcarsko 2:0

V neděli večer se v pražské O2 Areně koná vyvrcholení letošního hokejového světového šampionátu v České republice, ve kterém se utkává domácí národní tým s tím švýcarským. Jedná se o historicky první vzájemný zápas těchto dvou týmů ve finále v historii MS. Česká hokejová reprezentace se pak ve finále MS objevila poprvé po 14 letech a chtěla navázat na dosud poslední zlato z roku 2010, ale i na zlato z roku 1985, kdy se naposledy domácímu (tehdy československému) týmu podařilo ovládnout turnaj na domácí půdě. To pro Švýcary se jedná o druhou účast ve finále v historii, před šesti lety získali stříbro po porážce se Švédskem. Český tým nakonec zvítězil 2:0 a odnáší si vytoužené zlato.

včera

Češi kvůli MS v hokeji zaplnili náměstí Prohlédněte si galerii

Češi kvůli MS v hokeji zaplnili náměstí. Policisté a záchranáři ošetřují kolabující

Hokejoví fanoušci zaplnili Staroměstské náměstí v Praze, aby na velkoplošné obrazovce sledovali finále mistrovství světa mezi Českem a Švýcarskem. Podle pořadatelů vidělo první třetinu asi 15 000 lidí. Záchranáři na místě ošetřili několik osob, které v davu zkolabovaly. Diváci skandovali a povzbuzovali český tým, zatímco švýcarská přesilová hra byla provázena pískotem.

včera

včera

včera

včera

včera

MS v hokeji

Švédové si vylepšili náladu po debaklu s Českem. Získali bronz po boji s Kanadou

Nedělním programem vrcholí 87. mistrovství světa v ledním hokeji konající se v České republice. Před tím než večer od 20:20 k očekávanému finále nastoupí Češi se Švýcarskem, tak se o odpolední duel o bronz postarali poražení semifinalisté Švédsko a Kanada. Nakonec bronz putuje na sever Evropy poté, co dokázali žlutomodří zdolat Kanadu 4:2. 

včera

film Furiosa: A Mad Max Saga

RECENZE: Sága Šíleného Maxe. Benzínem říznutá Furiosa je postapokalyptický western s nádechem antiky

Po nadšených reakcích z pomalu končícího festivalu v Cannes se do české distribuce dostává očekávaná Furiosa: Sága Šíleného Maxe, jež dějem přímo předchází událostem devět let starého titulu Šílený Max: Zběsilá cesta. Režijní veterán George Miller i tady potvrzuje, že ani on, ani etablovaná jízda postapokalyptickým světem nerezaví. Naopak, předhání konkurenci na plné čáře. 

včera

Petr Pavel

Události Petra Nutila: To by se za Zemana nestalo. Skorozlatí Češi a probouzení vlády z anti-dezinfo spánku

Milí moji, jsou tu další Události PN! Samozřejmě vím, že dnes lidi v téhle zemi nezajímá nic než hokej. A to proto, že dnes Češi v hokejovém mistrovství zabojují o zlato a utkají se ve finále se Švýcarskem A přesto, že se autor tohoto článku v jednom z předchozích dílů přiznal k nevelkému zájmu o tenhle sport, přece jen musí přiznat, že našim samozřejmě taky drží palce.  

včera

Svět knihy Praha 2024

Svět knihy Praha 2024 přilákal na 60 tisíc návštěvníků

O třetinu navýšený program 29. ročníku mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu Svět knihy Praha přilákal na Výstaviště Praha od čtvrtka 23. do neděle 26. května na 60 tisíc malých i velkých čtenářů. Mezi nejpopulárnější autory patřila dle očekávání manželská dvojice Alexandra a Alexander Ahndorilovi a irský romanopisec John Boyne. 

včera

včera

Česko - Finsko 1:0 (po sn)

MS v hokeji: Rulík a spol. nebudou pro finále moct počítat s Ruttou, od IIHF dostal dodatečný trest

Po postupu do finále tryskala z řad českých fanoušků i samotných hokejistů pochopitelná radost, jenže ještě v sobotu večer přišla pro český národní tým komplikace. Nedělního večerního finále se Švýcarskem se totiž nezúčastní obránce Jan Rutta, jenž byl disciplinární komisí Mezinárodní hokejové federace IIHF dodatečně potrestán za svůj faul loktem do obličeje v semifinále se Švédskem vůči Isacu Lundeströmovi, který sudí v zápase neviděli a netrestali ho tak. Otázkou také je, zda bude moct realizační tým i jiný obránce Jakub Krejčík, který musel po semifinále do nemocnice kvůli trefě pukem do obličeje, po kterém měl zlomený nos. 

včera

včera

Ulice Tel Avivu

Raketový útok na Tel Aviv: Městem se po mnoha týdnech rozezněly sirény

V Tel Avivu se po mnoha týdnech rozezněly sirény varující před raketovým úderem, uvádějí agentury. Krátce po vyhlášení poplachu ozbrojené křídlo hnutí Hamás oznámilo, že zahájilo rozsáhlý raketový útok na Tel Aviv z Pásma Gazy. Izraelská armáda tvrdí, že osm raket bylo vypáleno z Rafáhu na jihu Pásma Gazy, kde armáda vede vojenskou ofenzivu. Několik z nich bylo zničeno ve vzduchu.

včera

Fantazie na MS v Praze 2024. Češi porazili Švédy 7:3

Nad Krejčíkem visí před finále stále otazník. Místo Fleka byl zapsán na soupisku Ščotka

Stejně jako v semifinále, tak i ve finále se neobjeví útočník Jakub Flek, jehož stále trápí horečka. Proto se tak pro finálový duel se Švýcarskem trenérský štáb v čele s Radimem Rulíkem rozhodl pro zapsání obránce Jana Ščotky. Jelikož disciplinární komise Mezinárodní hokejové federace sáhla k dodatečnému trestu pro obránce Jana Ruttu za faul loktem v zápase se Švédskem, bude mít tak Rulík v sestavě pro finále opět sedm beků.  Otázka však zůstává nad účastí obránce Jakuba Krejčíka, jehož Švédové trefili pukem do obličeje a zlomili mu tak tím nos. 

včera

Dmitrij Anatoljevič Medveděv je ruský politik a podnikatel, v letech 2008–2012 prezident Ruské federace a poté do roku 2020 ruský premiér. Od dubna 2012 je předsedou vládní strany Jednotné Rusko, od ledna 2020 působí jako místopředseda Rady bezpečnosti Ruské federace.

Medveděv vyhrožuje Polsku: Sklidíte radioaktivní popel

Dmitrij Medveděv na sociálních sítích napsal: „Varšava určitě dostane svůj podíl radioaktivního popela." Jeho komentář odkazuje na prohlášení šéfa polského ministerstva zahraničí Radosława Sikorského o možném konfliktu mezi Spojenými státy a Ruskem.

včera

včera

Snímky první letošní silné bouřky v Čechách (30. března 2023).

Počasí: Na Česko míří silné bouře, varují meteorologové

Meteorologové znovu varují před nadcházejícími bouřemi, které mají v neděli udeřit na území Česka. Některé z nich mohou být místy intenzivní a provázené kroupami, silnými větry a přívalovými srážkami. Zvláště na západě a jihozápadě Čech hrozí rychlé zvedání hladin řek. Výstraha platí až do nedělní 20. hodiny.  

včera

Kuleba na spojence: Dovolte nám sestřelovat ruská letadla s raketami ještě nad Ruskem

Útokům jako na Charkov by se dalo zabránit, kdyby Ukrajina mohla útočit zbraněmi od spojenců na území Ruska. Povolte nám to hned, žádá ministr zahraničních věcí Dmytro Kuleba.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy