Hudebník David Koller vyzval před komunálními volbami v kampani s názvem Třídím odpad k účasti ve volbách a k nalezení vhodných kandidátů. Voliče nabádá k třídění "politického odpadu", zprofanovaných politiků, jejichž jednání je podle něho v rozporu s hodnotami demokracie a právního státu. Projekt vznikl ve spolupráci s představiteli občanských iniciativ, které se dlouhodobě věnují zejména pražským korupčním kauzám. Není součástí kampaně žádné politické strany, informoval ČTK za organizátory Roman Helcl.
Cílem projektu je informovat veřejnost o důležitosti komunálních voleb. Za tímto účelem vznikly webové stránky, jejichž prostřednictvím se volič mimo jiné dozví, jakým způsobem může v komunálních volbách uplatnit svůj hlas.
"Odpad, který je třeba vytřídit, představují kandidáti, kteří by vůbec neměli na kandidátních listinách být. Navzdory tomu tito kandidáti převažují, a to napříč stranami a hnutími. Své pozice si pevně drží osoby prosazující vlastní zájmy, namočené do nejrůznějších kauz, bývalí a současní komunisté, lidé podléhající ruskému či čínskému vlivu, loutky kmotrů, přidávají se extrémisté a v neposlední řadě velká dávka populistů. Silné zastoupení politického odpadu je s každými dalšími volbami potvrzováno a dochází tak k propadu politické kultury až k samému dnu, dochází k vytrácení demokratických hodnot," uvedl Koller, který se dlouhodobě veřejně angažuje.
K výzvě Třídím odpad se připojili také jeho hudební kolegové Vladimir 517 a Barbora Poláková.
Koller již před lety se skupinou Lucie podpořil například akci Děkujeme, odejděte a v roce 2003 vystoupil na akci S komunisty se nemluví. V roce 2013 spolu s Lucií a dalšími tuzemskými muzikanty upozornil na rostoucí vliv komunistů na tuzemskou politiku na akci s názvem Nikagdá nězabuděm, která se uskutečnila na Staroměstském náměstí v Praze.
K politické situace v Česku se Koller vyjádřil i v roce 2012, kdy se obul do všech politiků. V duetu Sami se zpěvačkou a herečkou Polákovou zpívali: "Rozkrádaj naši zemi, můžem si za to sami...".
Související
David Koller odchází z Lucie, letos odehraje poslední koncerty s kapelou
Koller, Mirai a další osobnosti české kultury pomáhají Ukrajině
David Koller , Komunální volby , Volby 2018
Aktuálně se děje
před 37 minutami
Zelenskyj pod tíhou protestů odvolal Syrského. Fedorov se do funkce nevrátí
před 2 hodinami
Počasí moc léto nepřipomíná. Podle meteorologů to v srpnu nebude lepší
včera
WHO: Vedra nejsou jednorázový, ale trvalý problém. Za čtyři roky zabila jen v Evropě 200 tisíc lidí
včera
Lukašenko čelí rostoucímu tlaku ze strany Putina. Do války s Ukrajinou se mu ani trochu nechce
včera
Nový žebříček: Nejsilnější pas světa má asijský stát. USA se rapidně propadly, lépe je na tom i Česko
včera
Nespokojenost na Ukrajině narůstá. Lidé hrozí neomezenými protesty, žádají výměnu Syrského za Fedorova
včera
Kanada hasí požáry i nový skandál. Domorodé kmeny údajně nikdo nevaroval, evakuovat se musely samy
včera
Na pražském magistrátu zasahuje policie, údajně měla několik osob zadržet
včera
Novým britským ministrem zahraničí je zastánce ochrany klimatu. Bílý dům se bouří, Londýnu poslal varování
včera
Češka nesla na pláži v Chorvatsku slunečník. Zasáhl ji blesk, v nemocnici bojuje o život
včera
Trump uvalil na Kanadu padesátiprocentní cla
včera
V Nikaragui už nikdy neproběhnou žádné volby, oznámil tamní prezident
včera
Odbory na Letišti Václava Havla vyhlásily stávkovou pohotovost
včera
USA provedly desátou vlnu útoků na Írán v řadě
včera
Pravé letní počasí si vzalo pauzu. Meteorologové naznačili, kdy se vrátí
20. července 2026 21:57
Češi jako sběrači. Ministerstvo odhalilo, kolik hub či borůvek si lidé vzali domů
20. července 2026 21:01
Princ Harry prozradil, jak si připomíná zesnulou maminku
20. července 2026 19:04
Maximálně ignorovat, radí Babišovi papír s poznámkami ohledně prezidenta
20. července 2026 17:39
Litr zdražil i o více než tři koruny. Strop na ceny paliv skončil
20. července 2026 16:53
Vláda schválila zásadní změnu v důchodech. Polepší si pracující i starší senioři
Vláda schválila změny v důchodovém systému a poslala příslušnou novelu zákona o důchodovém pojištění do Poslanecké sněmovny. O rozhodnutí kabinetu informoval na sociální síti X ministr práce a sociálních věcí Aleš Juchelka. Nová úprava má za cíl ocenit seniorskou pracovní aktivitu, lépe podpořit lidi ve vysokém věku a zjednodušit fungování celého systému, přičemž plánované změny ve valorizacích prozatím schváleny nebyly.
Zdroj: Libor Novák