Kam putuje zabavené padělané oblečení? ČOI udělala šlechetnou věc

Téměř 1700 kusů padělaného oblečení a bot předala dnes západočeská Česká obchodní inspekce (ČOI) sociálním a výchovným ústavům z Ústeckého a Středočeského kraje. Mikiny, bundy, teplákové soupravy, trička, kalhoty, boty a čepice budou nosit děti a mladí v Mašťově, Kostomlatech, Pšově a v Domově Krajánek v Jesenici.

Pracovníci ústavů, kteří si dnes převzali zboží v pytlích, musí do tří měsíců odstranit z oblečení loga světoznámých firem jako Adidas a Jack Wolfskin. ČTK to řekl ředitel inspektorátu ČOI pro Plzeňský a Karlovarský kraj Jan Řezáč.

Dalších 93 kusů převezme příští týden výchovný ústav v Buškovicích. V historii západočeské ČOI jde o jeden z největších darů.

"Děláme to jednou až dvakrát do roka, záleží na záchytech a navíc musí být ukončeno správní řízení," uvedl Řezáč. Padělaného zboží na tržnicích podle něj ubývá. Zatímco na přelomu tisíciletí odváželi celníci i kamiony, nyní jde maximálně o 1000 a 2000 kusů.

"První padělané oblečení od ČOI jsme přebírali před více než 12 lety. Byli jsme jedni z prvních v republice," uvedl Jiří Padrnos z chlapeckého výchovného ústavu Pšov u Podbořan se 48 dětmi od 15 do 18 let a staršími. Ústav rozdělí 460 kusů padělků, z 95 procent jde o textil. "Hodně to pomáhá, jsou to velké úspory. Dostaneme třeba 200 bund, které bychom museli kupovat jednu v průměru za pětistovku," řekl.

"První várku jsme dostali loni. Máme tam i malé dětičky, bereme hlavně menší věci. Ušetří nám to peníze a můžeme za to koupit třeba postel," uvedl Zdeněk Šimek, ředitel dětského domova v Mašťově u Kadaně, který převzal pro 33 dětí 500 kusů oblečení. Padělaná loga odpárají zaměstnanci ústavu včetně ředitele a jeho rodiny. Odejmuté značky z oblečení kontroluje pak přímo v ústavech komise ČOI. Ústavy z Plzeňského a Karlovarského kraje se zatím na plzeňské ČOI o padělané zboží nehlásí.

Podle Řezáče jde na charitu asi pět procent zabaveného zboží. Zbylé padělky, například nosiče DVD a CD, hodinky, elektronika, ale také hodně prošité oblečení, z něhož nelze odstranit loga, se drtí v Mýtě u Rokycan a v Sulkově u Plzně. Zbytky oděvů se pak pálí v teplárně. Začátkem října zničili inspektoři v drtičce firmy Recyklo v Sulkově přes 13.600 padělků hodinek, řetízků, obrazů, opasků, obuvi, nosičů a elektroniky, kabelek, peněženek, batohů a nožů, vše v hodnotě originálu 21,6 milionu Kč.

Související

Česká obchodní inspekce (ČOI)

Jsou ceny cukru v pořádku? ČOI provedla kontroly v obchodech

Kontrola České obchodní inspekce (ČOI) na základě podnětu ministra zemědělství Zdeňka Nekuly (KDU-ČSL) kvůli cenám cukru v maloobchodním řetězci zatím nenasvědčuje porušení zákona v dozorové kompetenci ČOI. Na dotaz ČTK to dnes uvedl mluvčí inspekce Jiří Fröhlich. Kontrola ještě nebyla ukončena. Inspekce uvedla, že případné klamavé obchodní praktiky týkající se potravin dozoruje Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI), kterou s podnětem seznámila.
Česká obchodní inspekce (ČOI)

ČOI vyhodnotí, zda se bude zabývat neúměrnými cenami cukru

Česká obchodní inspekce (ČOI) bude zjišťovat, zda se může zabývat podnětem ministra zemědělství Zdeňka Nekuly (KDU-ČSL) kvůli cenám cukru. Nejprve musí vyhodnotit, zda je k prošetření podnětu příslušná a týká se zákona o ochraně spotřebitele. ČTK to řekl mluvčí úřadu Jiří Fröhlich. Podle ministra mohli být zákazníci klamáni, protože jeden z obchodních řetězců prodával cukr v akci za běžnou cenu.

Více souvisejících

čoi oděvy charita

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Alena Schillerová a Andrej Babiš

Rozpočet je vyčerpaný, Babiš by stále rozdával. Kdy dojdou státu peníze?

Lídr stále extrémnější populistické politické opozice k současné vládě v českém Parlamentu, na Slovensku soudem uznaný agent komunistické Státní bezpečnosti s krycím jménem Bureš, Andrej Babiš tvrdí, jak jste se mohli i na našich stránkách přesvědčit, že za jeho vlády se snížil dluh na 30 procent a že on předal zemi se šestým nejmenším dluhem (v celé EU). A že prý není pravda, co si vymyslela nynější vláda, že hrozí bankrot. Prý toho Fialovi lidé využili, aby lidem vzali peníze. Tak jo. V online diskusi by přišel jistě i výraz OMG (Pane Bože!).

včera

včera

včera

Snímky z 8. června 2023 ukazují letecký pohled na požár u řeky West Kiskatinaw, která se nachází 10 km (6 mil) východně od Tumbler Ridge v Kanadě. Na západě země stále hoří desítky požárů: 62 v Albertě, 76 v nejzápadněji v Britské Kolumbii a 24 v Saskatchewanu. Prohlédněte si galerii

OBRAZEM + VIDEO: Kanadské apokalyptické inferno. Vrtulník ukázal něco, co nikdo nikdy nechce zažít

Vrtulník proletěl přímo kolem zuřícího lesního požáru v Britské Kolumbii. Požár poblíž městečka Tumbler Ridge nevykazuje žádné známky ústupu a očekává se, že jeho intenzita bude dále narůstat. Kanada v posledních týdnech trpí akutními lesními požáry po celé zemi. Část kouře se snesla i do Spojených států, kde zahalila města jako New York do smogu. Informuje The Independent.

včera

Olaf Scholz na MSC 2023. Je německý sociálnědemokratický politik, od prosince 2021 kancléř Spolkové republiky Německo.

Scholz si chce opět volat s Putinem. Letos spolu ještě nemluvili

Německý kancléř Olaf Scholz se opět chystá telefonicky spojit s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Neřekl však, kdy se má rozhovor obou státníků uskutečnit. Politici spolu naposledy mluvili na konci loňského roku, tedy už v průběhu ruské invaze na Ukrajinu. 

včera

Shannen Dohertyová

Shannen Doherty: Rakovina zasáhla už i mozek

Americká dvaapadesátiletá herečka Shannen Dohertyová známá jako Brenda Walshová z ikonického seriálu Beverly Hills 90210, v úterý oznámila na sociální síti, že její boj s rakovinou prsu, který trvá už od roku 2015, postoupil do fáze metastáz v mozku. Informaci zveřejnila CNN.

včera

Švédsko

Rasová politika, která inspirovala nacistické Německo. Švédové od 30. let sterilizovali desítky tisíc lidí

Server Euronews během týdne přinesl nepříjemné informace o poměrně nedávné švédské historii. V letech 1934-1976 země zavedla plán, který se opíral o poznatky rasové biologie. Jeho podstatou bylo zbavit se určitého typu lidí – těch „slabších“. Švédské ústavy pro výzkum rasové genetiky byly v roce 1927 dokonce inspirací pro Německo, které si toho roku založilo svůj vlastní. Neslavnou korunu nasadil takovéto politice Adolf Hitler ve 30. a 40. letech, kdy jeho rasová „politika“ – lépe řečeno nenávist – zabila miliony nevinných osob z řad národů nacisty považovaných za méněcenné. 

včera

Lidická tragédie je podle Pavla symbolem, který je stále aktuální

Lidická tragédie je podle prezidenta Petra Pavla symbolem, který je stále aktuální. I dnes je po světě množství konfliktů, při nichž umírá civilní obyvatelstvo, upozornil Pavel v Lidicích na Kladensku při dnešním pietním aktu k 81. výročí vyhlazení obce nacisty. Vzpomínky se zúčastnilo několik stovek lidí.

Zdroj: ČTK

Další zprávy