Praha – Mezi uživateli internetu v Česku se šíří velmi děsivá zpráva - NEVYCHÁZEJTE DO DEŠTĚ!!! Věřte, že mnoho lidí je schopna vystrašit natolik, že ihned zamíří pro tyto přípravky do lékárny! Proto jsme se zeptali odborníků na to, jak to vlastně ve skutečnosti s radiací nad Českem je?
„Podle aktuálních výsledků průběžně probíhajících měření v Evropě včetně ČR je jednoznačně doložitelné (viz např. webové stránky SÚRO a SÚJB v ČR, dále IAEA, EU, weby národních regulátorů členských států EU atd.), že žádné nebezpečí z případného zmoknutí (resp. vzletněji "vystavení svého těla blížícímu se dešti" jak uvádí e-mail) z hlediska radiačního ohrožení v důsledku událostí po zemětřesní a tsunami v Japonsku NEHROZÍ, sdělil pro EuroZpravy.cz Petr Kuča ze Státního úřadu radiační ochrany (SÚRO).
Uvedený e-mail šíří tedy téměř poplašnou zprávu. A není na místě ji věřit. „Uvedený mail uvádí pro Evropu zcela nereálné informace nemající žádnou oporu v aktuální resp. očekávané radiační situaci, jeho rozesílání se spíše dá přirovnat šíření poplašné zprávy“...
„Co se týče uváděné klasifikace události podle stupnice INES, stupeň přiřazený události se vztahuje k danému místu a události - tj. k Japonsku, a není určen k tomu, aby se na jeho základě přijímala celosvětově nějaká opatření“, dodává pro EuroZpravy.cz Petr Kuča.
INES stupnice je určena k tomu, aby ostatní státy měly informace jak země, kde k události došlo, tuto událost hodnotí z hlediska její závažnosti, a mohly událost hodnotit ze svého pohledu. Konečné hodnocení události a jejích dopadů bude jistě ještě předmětem široké diskuse - na mezinárodní úrovni budou tuto událost hodnotit různé instituce, např. OECD.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------Původní e-mail šířený internetem:-------------------------------------------------------------------------------------------------------
Po jaderném výbuchu v neděli a dalších dvou ve Fukushime v Japonsku, musíme být všichni opatrní. Pokud bude dnes nebo v příštích dnech pršet, NEVYCHÁZEJTE DO DEŠTĚ !!
Pokud ano, musíte použít deštník nebo pláštěnku, i když jen mrholí. To proto, že nukleární odborníci poukazují na to, že radioaktivní částice mohou vstoupit do atmosféry, a tak se z ozonové vrstvy rozšíří do celého světa deštěm, který může způsobit popáleniny, vypadávání vlasů a dokonce i rakovinu. Prosím, předejte dál tuto informaci ! Jaderné varování je už na stupni 6 ze 7 v Japonsku, ve Francii 6 ze 7 kvůli pohybu větrů, Německo a Rusko vyhlásili stupeň 5 ze 7.
Nemažte tuto zprávu, je to reálná hrozba, o které se můžete více informovat ve vysílání CNN, NHW, BBC, 24H international či TVE."
Související
Příběh, který plnil přední stránky světových médií, skončil tragicky. Amerického studenta našli v Japonsku mrtvého
Japonsko zasáhlo silné zemětřesení. Blíží se vlny tsunami, úřady zahájily evakuaci
Aktuálně se děje
včera
Kreml rázně odmítl evropská ultimáta. Varoval před zahájením masivních úderů
včera
Domácí Mexiko si zajistilo postup ze skupiny. Kanada zase pro změnu rozdrtila Katar
včera
Trump stupňuje konflikt s Itálií. Meloniová mu vzkázala, ať se stará o sebe
včera
Zelenskyj dal Bělorusku ultimátum: Do týdne stáhne z hranic ruské armádní vybavení
včera
Írán uzavírá Hormuzský průliv. Obvinil USA a Izrael z porušení mírové dohody
včera
Trumpův ministr financí označil Zelenského za parchanta a Mr. Beana na cracku
včera
Rusko se obává dalšího útoku Ukrajiny. Nasadilo další systém Pantsir
včera
Počasí: Silné bouřky dorazily do Česka. Na západě padají dvoucentimetrové kroupy
včera
Příměří dlouho nevydrželo. Izrael opět útočí v Libanonu
včera
Británií zmítá hluboká politická krize. Všichni chtějí konec Starmera, ten rezignaci odmítá
včera
Izrael a Hizballáh dosáhly dohody o příměří
včera
Ukrajinské drony vážně narušují zásobovací linie ruské armády směřující na frontu
včera
Izraelci jsou naštvaní. Trump nás zradil, tvrdí po uzavření dohody s Íránem
včera
Nawrocki odebral Zelenskému nejvyšší polské státní vyznamenání
včera
Počasí přinese o víkendu do Česka tropickou noc i silné bouřky
19. června 2026 21:04
Myslí si, že je silnější než Napoleon či Hitler. Trump se považuje za nejmocnějšího muže v dějinách
19. června 2026 19:39
Primátora Karviné Jana Wolfa hledá policie. Odjel si na dovolenou
19. června 2026 18:26
V Kongu unesli matku s dcerou nakažené ebolou. Policie chrání těla mrtvých střelbou
19. června 2026 17:16
Trump způsobil další diplomatický skandál. Urazil a naštval celou Itálii
19. června 2026 16:01
Zelenskyj: Putin slábne, Rusko může své útoky proti Ukrajině zesílit
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pátek varoval, že by Rusko mohlo zintenzivnit své raketové a dronové útoky, protože pozice ruského prezidenta Vladimira Putina oslabuje. V rozhovoru s novináři proto vyzval občany, aby důsledně dodržovali bezpečnostní opatření a během leteckých poplachů vyhledávali úkryty. Podle Zelenského slábne Putin jak politicky a na bojišti, tak i fyzicky, což ho může vést k provádění ještě tvrdších úderů proti ukrajinskému obyvatelstvu.
Zdroj: Libor Novák